Jump to content

krediti do ostavinske rasprave


jozo123

Preporučene objave

Poštovani,

 

otac mi je umro u lipnju, do danas još nije provedena ostavinska rasprava.

 

Kako je on za života otplaćivao 4 kredita, odmah nakon smrti u sve banke sam poslala smrtni list. Međutim, banke i dalje za neplaćene rate od dana smrti do danas (za 6.,7. i 8. mj) kredita računaju kamate za neplaćanje. Neljubazni kreditni savjetnici Volksbanke žele da ja potpišem izjavu da meni stižu opomene, umjesto mrtvom tati.

 

Pa zar se kamate zaračunavaju mrtvoj osobi?

 

Ako ću ja biti jedini nasljednik, a trebala bih biti, ja sam spremna plaćati njegove rate, budući sam spremna nasljediti svu njegovu imovinu, samo kamate za neplaćene rate od dana njegove smrti do danas su velike pa mi nije jasno zašto se "nezamrznu"? Pa ne može mrtav tata plaćati rate i kasniti s plaćanjem, a naravno da ja neću plaćati rate sve dok se neokonča ostavinska rasprava.

 

Srdačan pozdrav i hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljednikom se postaje u trenutku smrti, ostavinskim postupkom se ta činjenica samo formalizira.

 

U praksi to doista može izazvati probleme, jer se ponekad ne zna sve do pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju tko što i koliko nasljeđuje, ali to ništa ne mijenja na stvari.

 

Ako te dugove priznajete, onda ste formalno dužnik od trenutka smrti ostavitelja.

 

Međutim, moje je osobno mišljenje da banka nakon službenog saznanja o smrti dužnika ne smije više izdavati nikakve dokumente koji glase na pokojnika, odnosno takvi dokumenti nemaju važnost pa bi ih se moglo osporiti kao obaveznu pravnu predradnju u postupku, npr. kao ispunjavanje preduvjeta za pokretanje ovrhe. Da li to prolazi na sudu, ne znam. Ali na obračun kamate to ne bi utjecalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bankama ne potpisivati nikakav papir koji bi se mogao protumačiti kao priznanje duga .

ko prizna dug dužan ga je i vračati.

 

Zakon o obveznim odnosima NN 35/05

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

treba utvrditi zašto je koristio kredite.

koju imovinu je kupio tim kreditom.

dali je imovina kupljena kreditom predmet nasljeđivanja

ili je kredit digao radi osobnih potreba.

potrošački kredit je osobni kredit.

 

ako je kredit upisanu kao založno pravo (hipoteka)na nekretnini naplaćuje se prodajom nekretnine ako se prestane sa otplatom kredita.

kredit može otplaćivati bilo ko(treća osoba )

za kredite osigurane hipotekom nema zastare potraživanja

 

po Zakonu nasljednik vrača dug ostavitelja

ali do vrijednosti nasljeđene imovine.

 

smatram da bi bilo bolje nepriznati dug i da sud odredi ko treba vratiti dug.

kod preuzimanja duga

novi dužnik nije dužan plaćati kamate dospjele prije preuzimanja duga.

 

banke uputite da sudskim putem (od nasljednika) traže povrat duga.

 

Sporedna prava

Članak 99.

(1) Sporedna prava koja su dotle postojala uz tražbinu ostaju i nadalje, ali jamstva te zalozi koje su dale treće osobe prestaju ako jamci i zalogodavci ne pristaju da odgovaraju i za novog dužnika.

(2) Ako nije što drugo ugovoreno, preuzimatelj ne odgovara za nenaplaćene kamate koje su dospjele do preuzimanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija