Jump to content

Visina naknade za polaganje plinskih cijevi


miroslaw

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Danas me zvala neka pravnica da se na dvije moje cestice budu polagale plinske cijevi jer se radi plinovod.

 

Te cestice su poljoprivredno zemljiste.

 

Rekla mi je da je procjenjena vrijednost zemlje jednaka površina (m2) puta 24 kn.

Recimo 1000m2=24.000 kn vrijednost zemljista.

 

Plinske instalacije "koriste" 5 metara zemlje lijevo, i 5 metara zemlje desno od same cijevi.

Dakle ako je cestica 20m dugačka i široka 50m recimo da mi koristi 20 metara dužine i 10 metara širine.

 

Naknadu koju mi nude za "služnost" iznosi 12kn po metru zato što to nije "puna" služnost, nego je nepotpuno izvlastenje obzirom da se zemlja može dalje koristiti, pa je to koeficijent 0,5 (24kn*0,5=12kn)

 

Naknada za tu služnost je iznos umanjene vrijednosti zemlje, a to je 20m(duzina)*10m(sirina)*12kn=2400kn

 

Dodatno placaju trosak koji ucine na kulturi koja je tamo zasadjena, a to je u mojem slucaju (racunali su da je psenica zasadjena) priblizno 0,9kn/m2. Znaci na 200m2 ispadne priblizno 180 kuna, ali to ovisi o kulturi koja je zasijana, te kolika je steta. Da se radi o nekom trajnom nasadu iznos bi bio veci, da je livada iznos bi bio manji.

 

E sada, sta mene zanima?!

Gdje im je uporiste u zakonu za te iznose koji mozda na prvi pogled izgledaju lijepo?

 

http://hidra.srce.hr/arhiva/263/57406/narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_07_89_2507.html

 

Ovo je jedino sto sam do sada pronasao.

"Visina naknade za pravo služnosti na javnom vodnom dobru utvrđuje se u jednokratnom iznosu kako slijedi

– za polaganje plinovodnih, toplovodnih i vrelovodnih vodova – 40,00 kn/m²"

 

Da li mozda netko ima slicnih iskustava?

Da li postoji negdje pravilnik koliko su duzni isplatiti, ovo gore je, ali za pravo sluznosti na javnom vodnom dobru, a ovo moje je privatno poljoprivredno zemljiste.

 

Ne zelim svoju zemlju dati u sluznost "za male novce". Ta zemlja jos dugi niz godina ce biti strasno losa, i treba proci mozda i 10 godina da se vrati u prvobitno stanje sto se tice prinosa, kvalitete i slicno.

 

Uglavnom bio bi zahvalan ako netko ima iskustva, ako me mozete usmjeriti na neki zakon/pravilnik u kojemu se spominju i iznosi koliko su duzni platiti za "nepotpuno izvastenje" poljoprivrednog zemljista iz razloga postavljanja plinskih cijevi.

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija