Jump to content

darovni ugovor stana koji je u otkupu


ilisnjic

Preporučene objave

Molim pomoć!!

Majka je živjela u izvanbračnoj zajednici te je s nevjenčanim suprugom uselila u novi stan koji je tad izvanbračni suprug dobio od Doma zdravlja u kojem su oboje bili zaposleni.Riječ je o stanarskom pravu a poslije o otkupu stana.Svi dokumenti glase na sad pokojnog izvanbračnog supruga.On je spomenuti stan darovnim ugovorom darovao kćeri iz 1. braka a u spomenutom ugovoru, mojoj majci daroprimac, ta njegova kćer, dopušta da se majka upiše u zk i to kao pravo doživotnog uživanja.Na spomenutoj nekretnini u zk naveden je pod b u vlasničkom listu njen sad pokojni izvanbračni suprug a pod c navodi se da je na stan upisana hipoteka u korist doma zdravlja od kojeg je stan kupoprodajnim ugovorom kupio moj očuh.Dakle samo je očuh naveden kao vlasnik u zk spomenutom podulošku i nigdje se ne spominje taj darovni ugovor.Moja majka sve ove godine živi u tom stanu i nakon smrti očuha do danas ona plaća za stan troškove(režije) ali i iznos kredita za otkup tog stana.Kupoprodajni ugovor datira iz 1994 god a darovni ugovor neposredno pred očuhovu smrt iz 2000 god.Kako je moja majka nepismena žena a tad od nikog nije zatražila savjet, kako da postupi u navedenoj stvari danas smatra da je bila obmanuta i zakinuta za pravo stjecanja dijela vlasništva ili već što joj zakonom pripada???Molim ako mi netko može dati savjet što bi sada mogla učiniti da zatraži ispravak počinjene štete.Unaprijed hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stan je stečen u izvanbračnoj zajednici koja je izjednačena sa bračnom zajednicom ako traje najmanje tri godine.

 

stan je zajednička stečevina i vlasništvo je oba partnera

i to u omjeru 1/2 i 1/2

bez obzira što dokumenti glase na izvanbračnog supruga i ona je izvanknjižni vlasnik 1/2 stana a izvanbračni suprug 1/2

 

tužbom osporiti darovni ugovor zbog povrede bračne. stečevine(zajedničke imovine).

 

treba otplaćivati samo 1/2 stana tj 1/2 rate za otkup stana

drugu polovinu otplaćuje nasljednica.

 

ubuduče uplate za rate za otkup stana uplaćivati na svoje ime.

ako ih uplaćuje

kod utvrđivanja omjera imovine treba priložiti uplatnice kojima je plaćala otkup stana.

 

bilo bi pametno angažirati stručnu osobu

čiji rad treba nadzirati i tržiti pojašnjenja

odvjetnik koji zastupa stranku u postupku pred sudom savjet nesmije posebno naplatiti .

 

pročitati odluke Vrhovnog suda RH (povreda bračne stečevine)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija