Jump to content

oporučno nasljedstvo i nestala osoba


stasja

Preporučene objave

molim pravni savjet

Roditelji su umrli prosle godine i oporučno ostavili stan meni ukoliko se brat, koji se vodi kao nestala osoba u domovinskom ratu, ne vrati u slijedećih nekoliko godina. Brat ima i punoljetnog sina koji je proglašen skrbnikom i koji se slaže sa oporukom te nema namjeru potraživati nužni dio. Zanima me ukoliko proglasim brata umrlim (drugačije ne mogu upravljati imovinom tijekom tih godina) dali njegov sin i zena gube pravo na braniteljsku mirovinu i kako takvom odlukom utječem na potragu za njim. Već je dosta vremena prošlo ali nikako da se ishodi nekakvo rješenje niti oko stana niti oko novaca na računima.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mistral je napisao:

Je li sin punoljetan? Ako jeste, vi bi mogli i provesti ostavinu, bez obzira na oporuku, ako se vaš nećak stvarno slaže.

 

Punoljetan je i potpisao je da se slaže sa oporukom ali bilježnik koji provodi ostavinsku (nismo na sudu već kod javnog bilježnika) kaže da nezna kako bi napisao rješenje jer bi pola stana bilo moje, a druga polovica tek nakon isteka slijedećih 6 godina ako se brat ne pojavi za to vrijeme; a po tome ja ne mogu raspolagati stanom do tada. Bilježnik isto misli da ću nakon isteka tog vremena morati ponovno sve obnavljati čak i platiti nekakav porez na primitak te polovice (što mi je nebuloza). Ja bih pak to protumačila tako da ta polovica visi u zraku (opet sa nekakvim papirom s kojim ja mogu upravljati stanom o kojem se ionako skrbim u smislu troškova) dok ne dođe vrijeme za prijenos. Problem je očito kako složiti pravni dokumenat koji će priznati druge službe nakon ostavinske.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

ako bratova obitelj prima mirovinu

on je već sudski proglašem mrtvim.

 

obitelj nestalog hrvatskog branitelja po čl. 82.ZOPHBDR primaju novčanu naknadu.

 

dali su u skladu sa čl. 74 dobili jednokratnu novčanu pomoć

i kada.

 

Bratova obitelj prima mirovinu i nije proglašen mrtvim jer se vodi kao nestala osoba u domovinskom ratu i na osnovu toga primaju. Po onom što sam saznala nebi trebali gubiti ali je pitanje dali se nastavlja potraga za njim tako da to i nije neko pametno rješenje kao što nam je predložio bilježnik i mislim da nećemo pristati na to.

Za jednokratnu novčanu pomoć nemam pojma, trebala bi ih pitati.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukoliko supruga i djeca primaju mirovinu po osnovi branitelja koji je nestao u Domovinskom ratu on je MORAO biti proglašen mrtvim.u ZOPHBDR predviđeno je materijalno zbrinjavanje i obitelji nestalih hrvatskih branitelj.

nakon 7 godina ,od suda se može tražiti da nestalu osobu proglase mrtvim. to traže nasljednici.

 

od javnog bilježnika možete tražitida zastane sa odlučivanjem o ostavini dok sene rješi predhodno pitanje.(čl.12.ZPP)

rješavanje vaše ostavinske osvisi o prehodnom pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

ukoliko supruga i djeca primaju mirovinu po osnovi branitelja koji je nestao u Domovinskom ratu on je MORAO biti proglašen mrtvim.u ZOPHBDR predviđeno je materijalno zbrinjavanje i obitelji nestalih hrvatskih branitelj.

nakon 7 godina ,od suda se može tražiti da nestalu osobu proglase mrtvim. to traže nasljednici.

 

od javnog bilježnika možete tražitida zastane sa odlučivanjem o ostavini dok sene rješi predhodno pitanje.(čl.12.ZPP)

rješavanje vaše ostavinske osvisi o prehodnom pitanju.

 

 

hvala vam na odgovorima ali nisam vas razumjela; dali mi možete pojasniti po čemu mislite da je proglašen mrtvim; a i ako je tako zašto bi onda to obitelj potezala?

Zanima me, a nisam našla ne net-u 'čl.12.ZPP'

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija