Jump to content

dokazivanje bračne stečevine u izvanbračnoj vezi


ilisnjic

Preporučene objave

Živjela sam u izvanbračnoj zajednici od 1980 do 2002.

1982 iz stana sa stanarskim pravom 28 m2 koji je glasio na izv.supruga useljavamo u stan od 44m2 gdje se u rješenju tadašnjeg siz-a navodim pod 1.članom porodičnog domaćinstva - supruga,također sa stanarskim pravom.Stan nam je dodijeljen od med.centra gdje smo oboje bili zaposleni a svu je dokum. potpisao izv.suprug.

1994 izv.suprug potpisuje ugovor o otkupu na rok od 30 god.

2000. on običnim darovnim ugovorom (ovjeren kod javnog bilj.)daruje stan svojoj kćeri iz 1. braka a u tom se ugovoru u jednom čanku navodi da ona kao daroprimac dopušta meni doživotno uživanje u tom stanu.Bitno je da sam ja znala za taj ugovor ali nisam znala za svoja eventualna prava.

2002 izv.suprug je preminuo, baš u tom stanu a ja sam do zadnjeg momenta skrbila o njemu.

Sve rate otkupa stana u cijelosti do njegove smrti smo podmirivali iz zajedničkih primanja a od 2002 do danas u cijelosti sam podmirivala ja za što posjedujem uplatnice.

Ja sam još uvijek u posjedu stana ali zbog starosti i bolesti odselila sam kod kćeri i izmjenila adresu prebivališta.

Primanja su nam bila približno ista.Molim Vas postoji li zastara u slučaju spomenutog darovnog ugovora ako sam za njega znala,kako mogu ostvarit svoja prava i koja bi ona bila?Moj sin se je raspitao kod nadležnog suda te znamo da ostavinska rasprava nije održana do danas.U zemljišnim knjigama izv.suprug se vodi kao vlasnik 1/1 a postoji hipoteka pod c u korist doma zdravlja koji nam je stan prodao.Ako poznajete nekog tko bi me zastupao na način da se naplati po završetku spora molim Vas za preporuku.

U ime moje majke i moje osobno, unaprijed zahvaljujem na svim odgovorima koji bi nam mogli razjasniti kako i što dalje!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stan je bračna(zajednička) stečevina .

dakle vlasništvo 1/2 i 1/2.

bez obzira na čije ime glasinekretnina ona je i izvanknjižno vlasništvo i drugog partnera.

 

tužbom pobiti darovni ugovor zbog povrede bračne stečevine .

otvoriti ostavinsko raspravu iza umrle osobe

drugu 1/2 nekretnine djele nasljednici ostavitelj .

 

dakle tužbom osporavati darovni ugovor zbog povrede bračne stečevine .

odmah po podizanju tužbe napraviti zabilježbu tužbe u gruntovnici u vlasnički list nekretnine.

radi spriječavanja prodaje nekretnine.

 

tužba za podjelubračne stečevine ne zastarjeva.

darovi ugovor su trebali potpisati oba suvlasnika nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija