Jump to content

osiguravajuće kuće


TinkiVinki

Preporučene objave

Poštovana ekipo,

 

Tijekom 8 mj 2009 godine sam za prijatelja dobio na korištenje njegovo vozilo. Pošto je trebalo obnoviti policu AO to sam učinio ja, i to obročnom otplatom na 6 čekova građana. Dakle, moji čekovi a polica AO glasi na prijatelja. Osiguratelj iz nepoznatih razloga ( izgubio ček ?? ) nije naplatio jedan ček, te sada ( defacto godinu i pol kasnije ) potražuje uz prijetnju sudskom tužbom nadoknadu tog jednog čeka. Koliko je meni poznato i koliko sam gledao po forumu mogu se pozvati na Zakon o obveznim odnosima, odnosno na zastaru. Trebam li dakle platiti potraživanja osiguratelja, na što se mogu konkretno pozvati kako ne bi platio ?

Unaprijed zahvaljujem svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rokovi zastare kod ugovora o osiguranju

Članak 234.

(1) Tražbine ugovaratelja osiguranja, odnosno treće osobe iz ugovora o osiguranju života

zastarijevaju za pet, a iz ostalih ugovora o osiguranju za tri godine, računajući od prvog dana poslije

proteka kalendarske godine u kojoj je tražbina nastala.

(2) Ako zainteresirana osoba dokaže da do dana određenog u stavku 1. ovoga članka nije znala

da se osigurani slučaj dogodio, zastara počinje od dana kad je za to saznala, s tim da u svakom

slučaju tražbina zastarijeva kod osiguranja života za deset, a kod ostalih za pet godina od dana

određenog u stavku 1. ovoga članka.

(3) Tražbine osiguratelja iz ugovora o osiguranju zastarijevaju za tri godine.

(4) Kad u slučaju osiguranja od odgovornosti trećega, oštećena osoba zahtijeva naknadu od

osiguranika ili je dobije od njega, zastara osiguranikova zahtjeva prema osiguratelju počinje od dana

kad je oštećena osoba tražila sudskim putem naknadu od osiguranika, odnosno kad joj je osiguranik

naknadio štetu.

(5) Neposredni zahtjev treće oštećene osobe prema osiguratelju zastarijeva za isto vrijeme za koje

zastarijeva njegov zahtjev prema osiguraniku odgovornom za štetu.

(6) Zastara tražbine koja pripada osiguratelju prema trećoj osobi odgovornoj za nastupanje

osiguranog slučaja počinje teći kad i zastara tražbine osiguranika prema toj osobi i navršava se u

istom roku.

 

Nije još nastupila zastara. Platite ratu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija