Jump to content

Promjena prezimena djetetu


teuta123

Preporučene objave

Molim pomoć - već dvije godine pokušavam promjeniti prezime djetetu, prvo u moje pa zatim i samo nadodavanje mojeg očevom. Slala sam već mnogo zahtjeva Centru koji se u 90% slučajeva nije očitovao ili jednostavno kažu da nemam objektivne razloge. Ministarstvo me upućuje na Centar... Otac djeteta pridonosi novčano no nije vidio dijete gotovo od rođenja, nismo u kontaktu niti želi dati svoj pristanak. Više ne znam kome da se obratim?!?

Kakva je to država u kojoj posvojitelji mogu dati prezime djetetu kojega usvoje, a ja kao majka koja sama brine o djetetu moram učiti svoje da se preziva drukčije?

Da li se može pokrenuti sudski postupak za razmatranje moje molbe?! Zahvaljujem...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-Zakon kaže da ukoliko drugi roditelj ne da suglasnost za promjenu imena maloljetnog dijeteta, odluku donosi nadležni centar za socijalnu skrb. Odluka nadležnog centra priložit će se zahtjevu za promjenu osobnog imena. Takva suglasnost nije potrebna kada je roditelju oduzeto roditeljsko pravo..

 

-Zahtjev se podnosi Gradskom uredu za opću upravu prema prebivalištu podnositelja, a koji sukladno odredbama zahtjev za promjenu osobnog imena objavljuje na oglasnoj ploči kao i novo osobno ime koje podnositelj predlaže. Svaki građanin ima pravo, u roku od 30 dana od dana objave, iskazati svoje protivljenje i navesti razloge zbog kojih smatra da promjenu osobnog imena ne treba odobriti.

 

Rješenje o promjeni osobnog imena donosi se u roku od dva mjeseca od trenutka uredno predanog zahtjeva.

Rješenje o promjeni osobnog imena dostavlja se odmah po njegovoj pravomoćnosti nadležnom matičnom uredu. Nakon izvršenog upisa promjene osobnog imena u matičnim knjigama, matičar je dužan odmah dostaviti obavijest o promjeni osobnog imena organima koji vode evidencije o građanima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru no to sve već znam - moj problem je da nemam suglasnost jer ju otac neće dati iz inata a dijete nije vidio nit ga zanima! No problem je da Centar ni na mojih 10-tak zahtjeva ili ne odgovara ili kaže da nemam objektivne razloge. Koji jesu objektivni razlozi?! Dijete odrasta u obitelji koja ga voli i brine se o njemu a preziva se drugačije, kao neki stranac kojeg nije ni briga za njega. Žalila sam se i na Centar pun korumpiranih tračara koje ništa ne rade, no nikom ništa... i tako mogu godinama. Kome da se još obratim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

blesimetar je napisao:

-Zakon kaže da ukoliko drugi roditelj ne da suglasnost za promjenu imena maloljetnog dijeteta, odluku donosi nadležni centar za socijalnu skrb. Odluka nadležnog centra priložit će se zahtjevu za promjenu osobnog imena. Takva suglasnost nije potrebna kada je roditelju oduzeto roditeljsko pravo..

 

-Zahtjev se podnosi Gradskom uredu za opću upravu prema prebivalištu podnositelja, a koji sukladno odredbama zahtjev za promjenu osobnog imena objavljuje na oglasnoj ploči kao i novo osobno ime koje podnositelj predlaže. Svaki građanin ima pravo, u roku od 30 dana od dana objave, iskazati svoje protivljenje i navesti razloge zbog kojih smatra da promjenu osobnog imena ne treba odobriti.

 

Rješenje o promjeni osobnog imena donosi se u roku od dva mjeseca od trenutka uredno predanog zahtjeva.

Rješenje o promjeni osobnog imena dostavlja se odmah po njegovoj pravomoćnosti nadležnom matičnom uredu. Nakon izvršenog upisa promjene osobnog imena u matičnim knjigama, matičar je dužan odmah dostaviti obavijest o promjeni osobnog imena organima koji vode evidencije o građanima.

 

Gospođo a zašto se ne obratite u Zg, ministarstvu i kažete u čemu je problem, o radu službenika itd.

 

Ja sam imala nekih problema, sa područnom službom u mjestu prebivališta i ako se prave xxxxxx ima ministarstvo koje vodi računa o radu svojih područnih službi. Nadam se da će djete, ako sam dobro shvatila dobiti majčino prezime, jer kad odraste i sazna da ga otac ne priznaje i ne želi ga vidjeti, neće htjeti nositi njegovo prezime, osjećat će se odbačeno i neće moći u potpunosti razviti samog sebe, jer će faliti druga polovica.

Ja sam djete rastavljenih roditelja, znači imala sam očevo prezime, u ovih 29 godina niti jednom me nije nazvao , umro je a da i nije vidio prvo unuče.

Majka nije branila pozive niti posjete, jer ga je i sama zvala što me ne nazove, rekao je da ja trebam njega zvati, ne vidim razloga ,jer nisam njemu ja otac nego on meni.

 

Iskreno jako mi je žao što sam nosila njegovo prezime jer se nisam imala čime ponositi.

A niti moja djeca sa djedom koji ih nije želio vidjeti.

Za mene to prezime više ne postoji, jedino kad dokumente vadim onda vidim kako sam se prezivala.

 

Nadam se da ćete dobro razmisliti koje prezime želite dati malenom ili malenoj,

i da kako god odlučite da ćete to moći provesti do kraja, sa ocem ili bez.

 

Srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija