Jump to content

Uplacivanje doprinosa kao nezaposlena osoba


ctrl12

Preporučene objave

Pozdrav.

Moze li nezaposlena osoba sama sebi uplacivat doprinose, dakle mirovinsko i zdravstveno?

 

Ukoliko nije moguce, na koji nacin bi se to moglo uredit?

Npr. je li moguce otvorit obrt (ili nekakvo slobodno zanimanje) koji nece imat nikakvih prihoda ali bi sluzio da se uredi svoj status i placaju doprinosi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš ako to želiš, barem što se tiče zdravstvenog osiguranja prijaviti se na tu osnovu osiguranja, no umjesto takve ideje, a izgleda da imaš neki kapital kad postavljaš takvo pitanje ova opcija s obrtom ili nečim sličnim nije za odbaciti i to ne samo fiktivno zbog želje za plaćanjam doprinosa već i zbog mogućnosti rada i ostvarivanja dobiti i s tim u vezi i podmirivanjem pripadajućih obveza.

 

No definitivno tvoje je pitanje i razmišljanje vrijedno pažnje, zapravo ne sjećam se da sam tako nešto već dugo vidio i čuo.

 

Sretno s odlukom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

U biti, zdravstveno osiguranje mi trenutno i nije toliko ni bitno jer sam osigurana (prijavila sam se u roku), vise mi je da uplacujem mirovinsko, da ide staz. Mirovinsko ne mogu uplacivat ako imam status nezaposlene osobe?

 

Dakle, zakonski je moguce imat fiktivni obrt samo za uplacivanje doprinosa, bez da obrt ima prihoda, da posluje s 0, s tim da podmirujem doprinose i sve te poreze koje obrtnik treba platit osim poreza na dohodak jer dohotka ne bi bilo?

 

Radi se ustvari o ovome, bavim se ulaganjima/trgovanjima na inozemnim trzistima preko inozemnih brokera.

Ispravite me ako grijesim ali cini mi se da se i ne moze otvorit obrt (ili eventualno slobodno zanimanje) kao djelatnost trgovina na burzi za svoj racun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ctrl12 je napisao:

 

Dakle, zakonski je moguce imat fiktivni obrt samo za uplacivanje doprinosa, bez da obrt ima prihoda, da posluje s 0, s tim da podmirujem doprinose i sve te poreze koje obrtnik treba platit osim poreza na dohodak jer dohotka ne bi bilo?

 

Najjednostavnije je da prijavite OPG i plaćate poljoprivredno mirovinsko i zdravstveno.To je jednostavnije nego kakav obrt, plaća se samo simbolični paušal poreza (1200 kn/god). Tu su i najmanji doprinosi (ukupno 1100 kn/mj). Ne treba voditi knjige. Treba imati u vlasništvu ili zakupu min. 1 hektar zemlje prijavljen u ARKOD. Čak se dobije i poticaj za poljoprivredu. Možda je najbolje kupiti kakav komad poljoprivrednog zemljišta koji je uz cestu pa ima i dio građevinskog zemljišta, ili kakvo staro seosko imanje (dugoročna investicija).

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Treba imati u vlasništvu ili zakupu min. 1 hektar zemlje prijavljen u ARKOD. Čak se dobije i poticaj za poljoprivredu. Možda je najbolje kupiti kakav komad poljoprivrednog zemljišta koji je uz cestu pa ima i dio građevinskog zemljišta, ili kakvo staro seosko imanje (dugoročna investicija).

 

Moram sam sebe ispraviti.

 

Ne treba uopće imati poljoprivredno zemljište (zasad). Ako se npr. prijavi djelatnost pčelar,uzgoj gljiva, ili nešto slično.

Jedan hektar je minimum za poticaj na poljoprivredno zemljište.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Hvala na odgovoru.

U biti, zdravstveno osiguranje mi trenutno i nije toliko ni bitno jer sam osigurana (prijavila sam se u roku), vise mi je da uplacujem mirovinsko, da ide staz. Mirovinsko ne mogu uplacivat ako imam status nezaposlene osobe?

 

Dakle, zakonski je moguce imat fiktivni obrt samo za uplacivanje doprinosa, bez da obrt ima prihoda, da posluje s 0, s tim da podmirujem doprinose i sve te poreze koje obrtnik treba platit osim poreza na dohodak jer dohotka ne bi bilo?

 

Radi se ustvari o ovome, bavim se ulaganjima/trgovanjima na inozemnim trzistima preko inozemnih brokera.

Ispravite me ako grijesim ali cini mi se da se i ne moze otvorit obrt (ili eventualno slobodno zanimanje) kao djelatnost trgovina na burzi za svoj racun.

 

Pozdrav svima!

Ja imam isti takav problem..kao da sam ja napisao pitanje!

Sada je već prošlo 3 godine,jesi uspijela riješit i kako?

 

usput može još neki komentar od ostalih!?..haval

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav

Moje pitanje je isto, uplaćivanje mirovinskog i zdravstvenog "nezaposlene" osobe?? Samo da objasnim svoj slučaj:

Trenutno radim u jednoj misiji pri UN u Ženevi. Pošto nemam pravo uplaćivanja mirovinskog(zdravstveno mogu ali je preskupo) ni u UN-u, a ni u Švicarskoj tražim rješenje za sebe. Pomislio sam na opciju otvaranja "nečega fiktivnoga" u Hrvatskoj da to riješim!!Imam obitelj (ženu i dvoje djece) koji budu u HR, suvlasnik sam i polj.zemljišta! Ako je ikako moguće da prijava ne ide na minimalac.

Molio bih Vas savjet kako dalje

 

Hvala i lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija