Jump to content

minimalna plaća za 240 h mjesečno


mimin

Preporučene objave

molim forumaše da mi svojim savjetima bar malo olakšaju moj problem.Radim u jednoj privatnoj ugostiteljskoj firmi.Primljena sam kao pomoćni radnik ali radim poslove glavnog kuvara,čistačice restorana i šankera.Dok kolege konobari samo konobare.Iz razgovora sa kolegama sam saznala da svi imaju veća primanja od mene za 1000kn a neki i 2000.Pa jesam li ja stvarno toliko blesava ili samo neinformirana...

Imam li pravo tražiti veću plaću ili manje radno vrijeme

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da pokušam olakšati problem

savjet ako moraš raditi onda radi ako ne nemoj raditi moj brat isto radi u privatnoj firmi i po 17h a gazda plati kako njemu odgovara pritisak je na brata velik i omalovažavanja inače radi kao vozač kamiona ima 58g i gazda bi ga se najradije riješio samo što nema i ne može naći grešku u njegovom radu stalno mu podmeče nogu a on šuti i trpi kada ga je gazda primio u svoju firmu firma nije bila velika sada je gazda kapitalista i sada moj brat smeta previše zna o mutnim poslovima možeš tražiti veču plaču i manje ili krače radno vrijeme samo što će ionako biti kako gazda hoče

 

pozdrav

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mimin je napisao:

molim forumaše da mi svojim savjetima bar malo olakšaju moj problem.Radim u jednoj privatnoj ugostiteljskoj firmi.Primljena sam kao pomoćni radnik ali radim poslove glavnog kuvara,čistačice restorana i šankera.Dok kolege konobari samo konobare.Iz razgovora sa kolegama sam saznala da svi imaju veća primanja od mene za 1000kn a neki i 2000.Pa jesam li ja stvarno toliko blesava ili samo neinformirana...

Imam li pravo tražiti veću plaću ili manje radno vrijeme

 

mimin,

ti dakle imaš Ugovor o radu kao pomočni radnik. Tako imaš i definiranu plaću. Imaš i opis poslova u tom ugovoru ali vjerojatno ima i zajeb u jemu u kome piše otprilike: "radnik će raditi i druge poslove poi nalogu poslodavca". Ako tako piše onda nemožeš odbiti rad na tim"drugim" poslovima. Ako nepiše ,možeš.

Ja ti preporućam da na finjaka porazgovraš sa poslodavcem da mu predložiš da ti da novi ugovor za poslove koje u stvarnosti obavljaš kao i o svojoj satnici. Ako nakon razgovora nebude bilo "ploda" morat ćeš potražiti ovi posao. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zakon postoji od 01.01.2010. i vrijedi za sve radnike. Problem je što radnici nisu informirani a ujedno se i boje tužiti i tražiti svoja prava.Imam i ja problem od prošle sezone gdje sam u 8 mjeseci rada nakupio 850 prekovremenih zajedno s nedjeljama!!!!

Ja sam se interesirao i napravio sve po propisu,tražio zaštitu svojih prava,povredu radnih prava,državni isnpektorat,odvjetnik itd. Ovih dana ću i napisati na forumu taj problem da ljudi vide i da znaju šta se meni dogodilo.

ja sam trenutno zapeo na ročištu ali cijela stvar ide pomalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alen-RI je napisao:

mimin,kao što je napisao cigo1 pogledaj što ti piše u ugovoru i opisu posla s tim da obratiš pažnju kako i koliko sati tjedno ti piše u ugovoru.Naime svaki prekovremeni sat poslodavac bi ti trebao platiti extra isto kao i nedjelju.Rad u popodnevnoj smjeni također se plača uvećano.

 

 

 

U ugovoru mi piše samo pomoćni radnik i rad u dvije smjene od 7h - 15h a druga 15h-22 i tjedno 40 sati.Dalje još piše da je godišnji po kolektivnom ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mimin je napisao:

Alen-RI je napisao:

mimin,kao što je napisao cigo1 pogledaj što ti piše u ugovoru i opisu posla s tim da obratiš pažnju kako i koliko sati tjedno ti piše u ugovoru.Naime svaki prekovremeni sat poslodavac bi ti trebao platiti extra isto kao i nedjelju.Rad u popodnevnoj smjeni također se plača uvećano.

 

 

 

U ugovoru mi piše samo pomoćni radnik i rad u dvije smjene od 7h - 15h a druga 15h-22 i tjedno 40 sati.Dalje još piše da je godišnji po kolektivnom ugovoru.

 

 

Zahtjevom za zaštitu prava traži isplatu prekovremenih sati prema čl.45. i 86 Zakona o radu ukoliko nemaš po kolektivnom ugovoru određenu preraspodjelu radnog vremena prema čl.47 zakona o radu na koji bi se tvoj ugovor moga pozvati ( pročitaj ugovor). :palac:A druge poslove izvan opisa nemoraš prihvatitu+i a ako te sili na to onda mora napraviti anex ugovora sa opisom novih posloca(tih drugih) i dati ti adekvatnu plaću. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija