Jump to content

sklapanje braka - 2 pitanja


olek

Preporučene objave

Imam 2 pitanja

 

1. Je li moguće sklopiti brak u vjerskom obliku, ali bez učinaka građanskog braka?

Zanima me jer imam slučaj osoba za koje je procjenjeno da nisu mentalno zrele shvatiti značenje braka, ali su isto tako i vjernici i ne žele stupiti u seksualne odnose prije no što ih Crkva proglasi vjenčanima?

 

2. Je li članak 5. "Brak je zakonom uređena životna zajednica žene i muškarca.", sukladan s Ustavom, kada je riječ o građanskom braku - budući da diskriminira ljude obzirom na spol bez opravdanog razloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

olek je napisao:

Imam 2 pitanja

 

1. Je li moguće sklopiti brak u vjerskom obliku, ali bez učinaka građanskog braka?

Zanima me jer imam slučaj osoba za koje je procjenjeno da nisu mentalno zrele shvatiti značenje braka, ali su isto tako i vjernici i ne žele stupiti u seksualne odnose prije no što ih Crkva proglasi vjenčanima?

 

2. Je li članak 5. "Brak je zakonom uređena životna zajednica žene i muškarca.", sukladan s Ustavom, kada je riječ o građanskom braku - budući da diskriminira ljude obzirom na spol bez opravdanog razloga.

1. Nije moguće sklopiti brak u vjerskom obliku, a bez učinaka građanskog braka.

 

Članak 8. Obiteljskog zakona

 

Brak se u vjerskom obliku s učincima građanskog braka sklapa pred službenikom vjerske zajednice koja s Republikom Hrvatskom o tome ima uređene pravne odnose.

 

Članak 21. Obiteljskog zakona

 

(1) Službenik vjerske zajednice pred kojim je sklopljen brak u vjerskom obliku dostavit će matičaru iz članka 20. ovoga Zakona ispravu koju su potpisali žena, muž, svjedoci i službenik vjerske zajednice, kojom potvrđuje da je brak sklopljen.

 

Članak 22.

 

(1) Brak sklopljen u vjerskom obliku matičar je dužan upisati u maticu vjenčanih u roku od tri dana od dana primitka isprave iz članka 21. ovoga Zakona.

 

Članak 23.

 

Brak sklopljen u vjerskom obliku sukladno odredbama članka 8. i članka 20. stavka 1. i 4. ovoga Zakona, ima od dana sklapanja sve učinke građanskog braka propisane ovim Zakonom.

 

2. Brak je zajednica muškarca i žene. Istospolna zajednica je zajednica dviju osoba istog spola. Ta dva instituta reguliraju različiti zakoni. U Ustavu nigdje ne stoji da brak može sklopiti bilo tko s bilo kim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija