Jump to content

kako pravno podjeliti vlasništno nad stanom


Sepia

Preporučene objave

Suprug i ja smo se odlučili pokrenuti sporazumni razvod braka. Isto tako dogovorili smo i podjelu imovine tj. da zajednički stan ostaje meni i djeci, a on kupuje sebi novi od zajedničke ušteđevine. Stan koji ostaje meni i djeci je na papirima zajednički (oboje smo vlasnici). Zanima nas kako to pravno rješiti, koji je postupak, te koliko košta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mudar je taj Vaš suprug(bivši)

radi u svoju korist

on bi bračnu stečevinu djelio a sebi od bračne stečevine kupio drugi stan.

bračna stečevina je vlasništvo oba bračna partnera u omjeru 1/2 i 1/2 (ili kako se dogovore)

1/2 stana je Vaša

svoju 1/2 stana bi darovo djeci

time niste dobili ništa osim to da su djeca od oca dobila 1/2 stana.

 

od zajedničke ušteđevine (bračne stečevine )kupoio bi sebi stan koji će biti samo njegov.

Viste na gubitku.

 

smatram da bi dobro da stan darujete djeci(oboje)i na stanu zadržite pravo plodouživanja (stan možete i iznajmiti i ubirati najam)

 

drugi (odgovarajuči,pokvadraturi približno jednak prvom stanu)

stan kupite od zajedničke ušteđevine i to djeci .

bivši u njemu živi i u gruntovnici upiše pravoplodouživanja.

 

dok ste još u braku neka Vam daruje svoj dio stana (neplaćate porez na promet nekrtnina).

od svog djela ušteđevine platite polovinu stakna koji će kupiti (ili u vrijednosti darovane polovine)

-----------------------------------------

da zajednički stan ostaje meni i djeci

---------------------------------------

stan ostaje na korištenje a on i dalje bude vlasnik svog djela ili svoj dio stana daruje nekom (Vi ili djeca)

promjena vlasništva za njegovu 1/2 stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru,

 

možda nisam bila dovoljno jasna. Dakle apsolutno sve što imamo nas dvoje smo stvorili sami i zajedno. Isto tako sad kad se rastajemo dogovoreno je da se sve djeli na pola. Dakle zbrojjili smo tržišnu vrijednos stana (u kojem jesmo) + vrijednost ušteđevine i izračunali ukupan iznos. Iznos koji pripada meni je vrijednost stana + x ušteđevine, a njemu iznos ekvivalentan mojem ali u novcu (tako da se može stambeno osigurati, da djeca imaju gdje biti kad ga posjećuju i sl).

Dakle, koliko sam shvatila, kako bi stan postao i na papiru samo moj trebamo napraviti darovni ugovor, ovjeriti kod bilježnika, s tim otići u gruntovnicu da se prepiše i to je to? Ne plaća se porez, ja danas sutra imam čisti papir, mogu stan prodavati ili sl..

 

Ja ne namjeravam "opelješiti" čovjeka, ako ništa drugo oboje smo još uvijek fer jedno prema drugome.

 

Isto tako, pretpostavljam da je prijedlog kojeg ste dali da se sve prepiše na djecu mudar iz razloga što se on npr. može sutra opet ženiti, imati djecu koja onda imaju pravo uživanja u imovini koja je stečena u braku samnom (stan kupljen ušteđevinom) te istu mogu djeliti s našom djecom.

 

Ja bih samo sve htjela obaviti što jednostavnije, i da bude fer premaa svima(nama i djeci).

Možete li mi preporučiti nekog odvjetnika (na PM naravno). Puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija