Jump to content

Na koji način da kao radnik dam otkaz?


mlada_mama

Preporučene objave

Pozdrav svima.

 

Kod trenutnog poslodavca sam zaposlena na neodređeno kraće od 1 godine.

 

Protiv poslodavca sam pokrenula 2 spora za koja mislim da mu još nije došla obavijest. Jedan spor je kaznena prijava, a drugi spor je zaštita dostojanstva radnika.

 

Obzirom da sam zadnja 2 mjeseca na bolovanju, a isto je završilo u petak 27.05., sutra sigurno dajem otkaz jer nemogu više raditi kod njega, a zanima me na koji način.

 

Naime u ugovoru stoji da u slučaju redovitog otkaza ugovora o radu od strane radnika otkazni rok iznosi mjesec dana.

Međutim moji odnosi s poslodavcem su takvi da tih mjesec dana ne želim raditi kod njega.

 

1. Koji su uvjeti da dam izvanredni otkaz ugovora?

2. Trebam li se ja njemu uopće javiti da mi je gotovo bolovanje i da sutra dolazim na posao (samo dati otkaz).

3. Na koji način dajem otkaz, pisano, usmeno, nešto treće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ml_mama,

hajmo mi odozdola:

ad.3. Prema Zakonu o radu Članak 112.

(1) Otkaz mora imati pisani oblik.

 

ad.2 i 1. Nemoraš mu javiti ali moraš donjeti doznake za bolovanje pa mu odmah urući(pisani) Izvanredni otkaz ugovora o radu jer kako sama kažeš nemožeš odraditi otkazni rok u slučaju redovitog otkazivanja.

Veliš jeedan od sporova je radi zaštite dostojenstva radnika?! Ako si pokretala takav spor vjerojatno si prvo slala poslodavcu Zahtjev za zaštitu prava kaj bi bio previlan postupak prije pokretanja tužbe a i Izvanrednog otkaza. U Izvanrednom otkazu koji ćeš dati moraš obrazložiti kak to lepo veli Članak 108:

(1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili

ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih

okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

(2) Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

(3) Stranka ugovora o radu koja, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, izvanredno otkaže ugovor o radu, ima pravo od stranke koja je kriva za otkaz tražiti naknadu

štete zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza.

 

Dakle govori se o OSOBITO VAŽNOJ ČINJENICi zbog koje nastavak radnog odnosa nebi bio moguć i roku od 15 dana od saznanja za tu činjenicu u kojem možeš dati takav otkaz.

 

E sad mi se čini da si ti u problemu radi tog roka, pa ti predlažem da se sa poslodavcem dogovoriš o SPORAZUMNOM prestanku ugovora o radu (naravno u pisanom obliku) i o neodrađivanju otkaznog roka.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija