Jump to content

Ugovor o darivanju i neplaceni porez


Krajakovic

Preporučene objave

Molio bi odgovor i savjete.

 

Po ugovoru o darivanju brat i ja naslijedili smo kucu od strane roditelja. Ja cijelo vrijeme zivim u jednom dijelu te kuce.

Roditelji su tu kucu dobili od gospode koju su uzdrzavali i sa njom su potpisali taj ugovor da po njezinoj smrti oni nasljeduju kucu. Gda. je umrla 1987 godine.

Radi trajno narusenih odnosa u obitelji nitko sa nikim nije u kontaktu, ali mi je nedavno stiglo pismo gdje mi "majka" javlja kako je kuca tek nedavno prebacena na nju i kako porez nije nikada placen na tu kucu i da ona nema te novce.

Ja sam joj ponudio da cu ja podmiriti taj dug ukoliko mi omoguci otkup cijele kuce.

Odgovor je bio da ona vise nije vlasnica kuce da je to prepisano na mene i brata.

Pošto njoj nije bilo u interesu da to rijesi, bratu cu poslati pismo sa prijedlogom o otkupu kuce.

Nije mi u cilju opet joj dati novce nakon svega sta je napravila.

Koje su mi sad mogucnosti, sta mogu ocekivati dalje od porezne uprave, dali mene mogu teretiti za taj porez?

Molim savjete i prijedloge.

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o doživotnom uzdržavanju potpisan je ?

gđa. umrla 1987.g.

predpostavljam da je porezna obveza nastala u siječnu 1988.g.

(kad je poreznoj prijavljeno sklapanje ugovora o doživotnom uzdržavanju i smrt primatelja uzdržavanja)

 

prošlo je više od 20.godina i nastupila je apsolutna zastara potraživanja poreznog duga.

predpostavljam da se roditelji nisu žalili na porezno rješenje (zbog zastare)i prekinuta je zastara.

pošto su porezni obveznici živi niste dužni isplatiti dug.

osim ako je nekretnina darovana uz uvjet vračanja duga ali tada niste obvezni primiti dar.

nema poreza na darovanu nekretninu

(od strame predaka potomcima i obrnuto).

 

u svakom slučaju porezna obveza se umanjuje za svaku godinu uzdržavanja.

 

dobro proučite Opći porezni zakon NN 147/08

i Zakon o porezu na promet nekretnina NN 153/02

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

Ugovor o dozivotnom uzdrzavanju potpisan je 1981 ako se ne varam. U poreznom rjesenju je navedeno smanjenje porezne obveze za svaku godinu uzdrzavanja.

Porez je dosao sada na naplatu posto su kucu tek sada roditelji prebacili na sebe (mislim da zastara ne vrijedi u ovom slucaju) i automatski su je darovnim ugovorom prebacili na nas.

Svaki od njih je imao svoje razloge zasto kucu prebacuju na nas.

 

Uglavnom ako sam dobro razumio, ne mogu nikako meni sjesti na placu radi toga poreza?

A dali postoji mogucnost da porezna uprava sjedne na kucu sada kada smo vlasnici brat i ja, ako se porez ne plati?

 

Imam jos i pitanje o ugovoru? Ugovor su mi navodno poslali putem pošte, ja sam bio na poslovnom putu i nisam primio postu, kako sada mogu doci do kopije ugovora? Gdje trazim taj ugovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija