Jump to content

alimentacija i profesionalna mirovina


ines7

Preporučene objave

Molim ,da mi pojasnite moja prava na alimentaciju.

Apsolvent sam na fakultetu s svim pravima.

Otac mi isplaćuje alimentaciju (administrativna zabrana na primanja 25 % .

Radi u državnoj službi i to uredno dobivam.

Prije par mjeseci je dobio profesionalnu mirovinu,te ima primanja iz HZMO-a ,ali ja od te svote ne dobivam ništa.

Da li imam pravo 25% tog primanja,koje ide direktno na njegov tekući račun.

Osim toga on radi i privatno i postoje i tu evidencija o primanjima.

Koja su mi tu prava?

Puno hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve dok ste student imate pravo na alimentaciju, neovisno jeste li redovni ili izvanredni ( za ovo drugo bitno je da sud utvrdi da se unatoc statusu redovito izvrsavaju studentske obaveze).

Alimentacija moze biti određena sudskom presudom, sudskom nagodbom ili nagodbom sklopljenom na zapisnik pred czss-om.

Kad god se promijene okolnosti (smanjenje ili povecanje potreba vjerovnika uzdrzavanja, smanjenje mogucnosti duznika uzdrzavanja...) , ako se ne nagode pred czss-om, vjerovnik i duznik mogu traziti od suda da povisi ili snizi iznos uzdrzavanja ili promijeni nacin uzdrzavanja.

Tako da se Vas otac i Vi mozete dogovoriti o daljnjem uzdrzavanju i to regulirati ili se obratiti sudu. Ako su Vase potrebe jednake vj. bi i dalje mogli dobivati 25% od ocevih sveukupnih primanja. Pogotovo zato sto navodite da uz mirovinu otac ima jos neka primanja koja su evidentirana (odnosno nisu "na crno") sto bi moglo znaciti da ukoliko od svega toga Vama i dalje ide 25% njegov zitovni standard ne bi bio ugrozen odnosno da i dalje dobiva vise od prosjeka. Dakle, vj. cete i dalje dok ste student primati 25% od ocevih primanja ali morate biti svjesni da je to postotak od danasnjih primanja a ne onih koje je otac ima dok nije bio u mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, hvala na brzom odgovoru.

Moj otac dobiva redovnu plaću u državnoj ustanovi i od toga dobivam 25%,ali otac dobiva i od HZMO-a prof.mirovinu

DA li je ustanova tj.računovodstvo, bilo dužno dostaviti dokumentaciju o sudskoj nagodbi HZMO-u , jer uredno mi šalju alimentaciju i kod njih je sva dokumentacija? Da li moram ponovo na sud ili je dovoljno tražiti od ustanove da istu proslijede HZMO-u

Moj otac ima tri izvora prihoda: 1. redovan posao, 2. HZMO i 3.privatnu ordinaciju(koja je uredno registrirana).

Puno,puno hvala

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da Vi uistinu ne morate nista ucinit osim intervenirati da si ustanove međusobno dostave dokumentaciju i nakon toga razmisljati treba li sto dalje.

Vas otac vj. radi na ugovor o djelu jer ako se korisnik mirovine zaposli i pocne obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza osiguranja, isplata mirovine se mora obustaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija