Jump to content

Porez na promet nekretnine


jmarovi5

Preporučene objave

Rođaku sam prodao jednu parcelu koja je građevinski neiskoristiva (uska 8-9 m), nema pristupnog

puta niti pristupa javnoj infrastrukturi. Kupoprodajna cijena bila je 20€/m2.

 

Kupoprodajni ugovor dostavljen je poreznoj upravi 19.05.2007.g.

21.010.2010.g. stiže Zapisnik o procijeni vrijednosti nekretnine, sa greškom da se dostavlja na adresu prodavatelja a ne na adresu poreznog obveznika (kupca) "očevid vještačenja" koji je obavljen bez nazočnosti poreznog obveznika (kupca).

Zapisnik je nepotpun, nisu utvrđene okolnosti nekretnine (pristup, izgrađenost, komunalna infrastruktura itd.)

Kao prodavatelj uzeo sam si slobodu (jer mi se radilo o rođaku) da u ime kupca poreznoj pošaljem predstavku, zbog manjkavosti i propusta oko utvrđenja vrijednosti nekretnine.

Napisao sam da je nekretnina pretjerano procijenjena da nisu utvrđene okolnosti koje umanjuju tržišnu vrijednost i naveo da procjenitelj nije bio na terenu i sa time nije ni mogao utvrditi stvarnu vrijednost, što je iz zapisnika vidljivo.

 

13.01.2011.g. kupcu i poreznom obvezniku dostavilo se porezno rješenje bez ikakvih ustupaka, ali ovaj put na pravu adresu. Porezni obveznik se u dozvoljenom roku žali i navodi da je:

1. nastupila zastara utvrđivanja porezne obveze čl.90 općeg poreznog zakona.

jer obavijest o procijeni od 21.10.2010.g.nije uredno dostavljena poreznom obvezniku čl.95 OPZ-a

2. da je procijenjena vrijednost iznad stvarne tržišne vrijednosti

3. da procjena vrijednosti nije obavljena na terenu uz nazočnost poreznog obveznika i da je paušalna

4. da nije uvaženo činjenično stanje položaja nekretnine

 

Porezna je žalbu odbila s obrazloženjem da zastara nije nastupila, jer se pozivaju na prekid

zastare radnjom dostave zapisnika o procjeni. Na druge točke žalbe nisu odgovorili.

 

Pitam vas: dali se isplati dalje tjerati s argumentom neuredne dostava "ne dostave" zapisnika poreznom obvezniku (podsjećam, dostavljeno je prodavatelju)

 

Ili se samo žaliti na procijenjenu vrijednost, jer imam usmenu izjavu jednog sudskog

vještaka da je vrijednost po njegovoj procjene 40-50% niža.

 

hvala na vašem savjetu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija