Jump to content

Predstavnik suvlasnika u stambenoj zgradi


kamenjarac

Preporučene objave

Kada misli zakonodavac izmijeniti smiješni zakon o vlasništvu koji daje praktički neograničene ovlasti predstavnicima suvlasnika ( ali i upraviteljima npr. GSKG) da rade što hoće sa novcima suvlasnika u pričuvi? Naime, kad se jednom predstavnik raznim manipulacijama ( koje je nemoguće dokazati - pa čak i lažnim spiskovima ko ga je birao !) dočepa tog položaja može raditi što hoće jer ga nitko ne može smijeniti ( uvijek treba nedostižnih 51 % površina)

 

Koje radnje može suvlasnik poduzeti kada mu predstavnik i GSKG sistematski odbija popravke iz pričuve i oglušuje se na sve zahtjeve ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam na koje popravke mislite. Privatni popravci ne plaćaju se iz pričuve. Iz pričuve se plaćaju samo popravci na zajedničkim dijelovima te u slučaju hitnih intervencija.

 

Što se zakona tiče, obratite se s pametnim prijedlozima Vladi RH, možda Vam izađu ususret.

 

Inače, ne može se s novcem iz pričuve raditi što se hoće. Može se eventualno nešto lažirati, ali to je onda korupcija i može se prijaviti nadležnim tijelima. Korištenje pričuvnoga novca pšropisano je zakonom, a izvan toga međuvlasničkim ugovorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Radi se o popravku na zajedničkim dijelovima ( tj. fasadi kuće - otvoru za zračenje iz kuhinje)

 

Što se tiče spiskova - tko ga je birao, o tome se i radi.

Godinama predstavnik produžuje mandat, a ja mu nikad nisam potpisao. Zašto nije propisano da potpisi budu ovjereni kod javnog bilježnika?

 

Što se tiče pričuve i trošenja iste kakav je mehanizam kontrole i kome se obratiti ako se sumnja u malverzacije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mandat predstavnika se osniva neograničeno, a traje sve dok netko ne pokrene smjenu predstavnika i dok se novom većinskom odlukom suvlasnika ne imenuje novi predstavnik. Najbolje da preporučenim pismom zahtijevate od predstavnika da Vam predoči sve prihode i rashode u određenome periodu, a ako on neće, to isto zahtijevati od upravitelja. Inače, predstavnik je dužan jednom godišnje dati izvještaj o poslovanju s nekretninom (na oglasnu ploču). Ako u izvještaju otkrijete sumnjive poslove, možete prijaviti slučaj državnom inspektoratu (Petračićeva 4).

 

Vi ne morate potpisati imenovanje predstavnika, ako on i bez Vas ima većinu potpisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru iako nije ništa bitno novo. Upravo o tome se i radi :

 

1. Znači 51% suvlasnika praktički putem svog predstavnika može terorizirati preostalih 49% ? Pa zar tih 49% ne vrijedi ništa? Gdje toga ima u npr. Švicarskoj, Njemačkoj itd.

2. Pitam ponovno zakonodavca zašto nije predviđeno da potpisi budu ovjereni kod javnog bilježnika da se izbjegnu ikakve mogućnosti lažiranih spiskova?

3. I kako to da se predstvanik bira na neograničeno vrijeme ? Pa to mi sliči na doživotnog državnog predsjednika!

Pitam gdje toga ima u Europi?

4. Jedamput godišnje dati izvješće na oglasnoj ploči je bezveze. Trebalo bi to riješiti daleko kvalitetnije.

 

Prijedlozi :

 

1 Upravitelj bi morao imati parelelne ovlasti kao i Predstavnik a i obvezu kontrole rada Predstavnika. Dakle, Upravitelj bi morao imati pravo i obvezu, u slučaju da uoči propuste kod Predstavnika , da predlaže i traži smijenu istoga.

 

2. Poziciju predstavnika u Zakonu bi trebalo potpuno redefinirati i uvesti ju kao neobvezujuće svjetodavno tijelo Upravitelja, a debelo povećati odgovornost i sankcije Upravitelju.

 

 

Nadam se da ćemo ulaskom u Europu Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima ( naročito dio o suvlasništvu i služnostima ) morati popraviti jer ovo je samo mali dio onoga što sam uočio da ne vrijedi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Interesira me tema jer smo nedavno kupili stan u novogradnji.

Odabran je upravitelj koji mi se ne sviđa ali njega je predstavnica forsirala ustvari niti jedan drugi nije bio na dogovoru.

Radi se o zagrebu.

Koliko točno treba potpisa da se odabere upravitelj?

Dali je predstavnica nakon potpisivanja dužna stanare obavijestiti da je upravitelj odabran i koji je i dati suvlasnicima ugovor s upraviteljem na uvid i tko je sve potpisao za upravitelja jer mi se čini da je sve to velika muljaža.

Dali upravitelj može preuzeti zgradu koja nije tehnički ispravna jer investitor nije ostavio aparate za gašenje na svakom katu?

Postoji li neka udruga ili državna služba gdje bi mogao sve to ispitati ili se žaliti se?

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo odgovora na par vaših pitanja.

1. Predstavnik bi morao imati preko 51% površine od potpisanih vlasnika . Drugim riječima ako npr. 3 od 8 vlasnika imaju preko 50% površina u svom vlasništvu onda je Predstavniku dovoljno nijhovih 3 potpisa , a ostalih 5 ne mora čak niti kontaktirati .

Tu je ogroman prostor za muljažu jer kod mene je situacija da lokali u prizemlju imaju veleike površine a Predstavnik suvlasnika ima sa ženom 2 stana . Praktički mu treba samo još 2 ostala vlasnika , a preostalih 18 vlasnika stanova ( od ukupno 20 ) niti ne kontaktira .

Lokale dobiva da mu potpisuju na način da im pogoduje kod raznih malverzacija priključenja na dimnjake ( umjesto vlastitih fasadnih) , postavljanja tendi na zgradu , razne druge potvrde i sl.

 

2. Predhodna 2 predstavnika kod mene ( koji su odselili) su muljali na način da su na pričuvu uredili svoje stanove tip-top i dobro ih prodali. To se radilo tako da se npr. naruči bezpotrebno farbanje stubišta i drvenarije u stubištu a onda se predstavnik dogovori sa majstorima da mu ofarbaju drvenariju i cijeli stan tobože kao privatno ali u stvari to je u visokoj cijeni farbanja zajedničkih dijelova zgrade.

To isto se radi i sa vodovodnim instalacijama , izmjenama vodokotliča , pipa cijevi u stanu Predstavnika itd. itd. Nemoguće je to dokazati jer su u igri i Upravitelj i Predstavnik i majstori, a nema nikakve vanjske neovisne kontrole.

Praktički je vaša riječ protiv 3 jakih i ako prođete bez sudske tužbe za klevetu dobro ste prošli.

 

Naravno, ko bi lud to radio pa da onda ima i problema sa Predstavnikom .Ljudi zato šute a mnogi i zato jer pojma nemaju o zakonu, a kod nas je i inače moda da se svi hvale da nemaju pojma o zakonu pa " neka svako radi svoj posao!" ( omiljena izjava naših političara sračunata na to da prikrije njihovo totalno nepoznavanje naših kompliciranih propisa i tobože to je demokratski). Ne nije gospodo to tako nego svatko na Zapadu više -manje zna propise i dostupni su mu kako na iternetu tako i na druge načine i intervenira ako primjeti nepravilnosti

 

3. Na žalost zbog naših katastrofalnih Zakona ( poglavito Zakona o vlasništvu) Predstavnik po međuvlasničkom ugovoru nije dužani ama baš ništa i nemožete mu ništa. Ima par stvari koje obično stoje u ugovoru da je dužan brinuti se itd. itd. ali kad to probate implementirati vidite da je to kao i sve ostalo kod nas neprovedivo.

 

4. Upravitelj je bez potpisa Predstavnika ( koji ima pravo birati izvođače) nemoćan i nemože ništa , a to mu i jeste namjera .Naime, ako vi uplačujete ( a morate po zakonu) pričuvu a sredstva se ne troše ona služe za podmirivanje troškova Upravitelja i Predstavnika , a višak sredstva se vrti u Holdingu. Jel , vam sad jasno ?

 

5. Upravitelj može također raditi što hoće , pa i preuzeti zgradu bez tehničkog pregleda i pravomoćne uporabne dozvole), jer su naši zakoni takvi da se ne zna narodski rečeno tko pije a tko plaća. Naime, do neke 2007 ste trebali Uporabnu dozvolu , pa onda niste 2 godine trebali , pa sad opet treba Uporabna , ali ako nemate dovoljno je bilo kakvo rješenje ili potvrda o građenju itd. itd. Brdo besmislica u kojima se nitko nemože niti snaći a kamoli nešto poduzeti.

 

6. Nikakva efikasna državna služba ne postoji za te potrebe jer kod nas sve zamre u provođenju postupaka koji traju dok dotični službenik koji vodi predmet ne ode u mirovinu ili nekamo drugdje.

Primjer kod mene je da sam u susjedstvu sanitarne inspekcije . Na lokalima u blizini same sanitarne inspekcije rondaju i buče nekakvi ventilatori da prolaznici misle da to nadlječu MIG-ovi , buka glazbe je bebelo iznad propisa ( nekad je bilo 50 decibela a danas mislim da propis niti ne postoji) puši se u lokalima gdje je zabranjeno itd.itd.

Sve to sanitarci gledaju jer i sami ulaze na kave u te lokale i nikom ništa ! Naime , oni sami ne postupaju bez prijave koja mora biti pod imenom i osnovana! A ko je lud da kod nas prijavljuje neanonimno pa da mu razbiju glavu? Jer, naravno da će vlasnik -birtijaš odmah na jutarnjoj kavici i konjaku dobiti raport tko je od susjeda eventualno podnio kakvu prijavu u vezi buke, remećenja reda i mira , parkiranja itd. itd. . Pa se onda malo priča o nogometu i td., itd.

 

A, npr. u USA je ANONIMNA prijava po Zakonu najvažnija !Prijavitelj dobije na telefon svoj PIN-šifru i za 6 mjeseci pod tom šifrom dobije informaciju na telefon o predmetu( za razliku od nas gdje je u praksi i po Zakonu anonimna prijava potpuno neučinkovita).Probajte nešto kod nas riješiti na telefon ili sačuvaj bože na email!?? Molim !? Kao da im se sam Sotona obratio emalom!Pa naši državni službenici niti ne dižu slušalice, a kamoli da vam nešto kažu! Nego, eventualno zboreći hladnim , superiorno nadmenim i pomalo dosađujučim glasom (jer su u položaju da oni odlučuju o vašoj sudbini) možete čuti iz slušalice : "Napišite pismo , pa ćemo vidjeti... "

 

7. Primjer Prometnog redara kojeg gledam kako kroz crveno svetlo na semaforu trči mimo pješačkog preko puta u birtiju iz koje mu domahuje vlasnica i dovikuje " Odi, pivica te čeka!". Naravno, za uzvrat ona može parkirati na površinama koje su pod nadzorom Prometnog redara.

 

8. Na snazi je novi vrlo zahtjevan i mislim prilično dobar Zakon o zaštiti od požara itd....NN 90/11 koji bi morao popraviti stanje sa požarnim aparatima , plinskim bojlerima itd. ali koliko vidim kod mene u zgradi ništa se bitno nije dogodilo u smislu implementacije odredbi tog zakona ( iako je isti na snazi od 1.10.2011) , a naročito u svezi sa preinakama dimnjaka za kondenzacijske C klase visoko-efikasne tj. sigurnosne plinske bojlere.Čak nema niti nikakve precizne zakonske regulative u svezi dimnjaka !

 

Tema je interesantna pa bi bilo dobro da ju malo pročitaju zakonodavci!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da vam je jasno da saborski zastupnici najvjerojatnije ne čitaju postove s ovoga portala. Dakle, ako želite predložiti izmjene zakona trebali biste se obratiti nadležnim institucijama. Što se tiče izjava da toga nema u drugim zemljama, bojim se da ima. Propisi o vlasništvu slični su u cijeloj Europi, ali se ljudi dosta razlikuju od ulaza do ulaza, od nekretnine do nekretnine, od grada do mgrada, od regije do regije, od države do države. Teško je rogove u vreći slagati, a deset ljudi na hrpi znači deset rogova u vreći. E sad, ako je predstavnik tih deset ljudi poštena i moralna osoba, postoje šanse da će stvari među ljudima štimati. Međutim, niti to nije garancija. Dovoljno je da se među tih deset ljudi nađe samo jedan nasilan i nemoralan tip, terorizirat će sve ostale. Jednostavno, imamo više ili manje sreće da živimo u okruženju koje je više ili manje zdravo ili bolesno. Tako vam je to. Za ovu priliku citirat ću našega putpoisca i književnika Hrvoja Šalkovića: "Ne shvaćam život suviše ozbiljno, jer znam da se iz njega neću živ izvući."

Znam da sam izašao iz teme, ali tako mi je došlo. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija