Jump to content

Darivanje krvi - 2 dana godišnjeg?


Cvitalo

Preporučene objave

Zanima me koja je razlika između sljedećih kolektivnih ugovora:

 

1. TEMELJNI KOLEKTIVNI UGOVOR ZA SLUŽBENIKE I

NAMJEŠTENIKE U JAVNIM SLUŽBAMA

 

2. KOLEKTIVNI UGOVOR ZA ZNANOST I VISOKO OBRAZOVANJE

 

 

U prvom ugovoru se spominje da darivatelji krvi imaju pravo na 2 dana godišnjeg odmora po darivanju, dok u ugovoru za znanost...nema ni riječi o tome.

 

S obzirom da radim na Fakultetu zanima me imam li kao darivatelj pravo na ta 2 dana godišnje, a također me i zanima da li ti dani moraju biti iskorišteni u vrijeme davanja krvi ili se mogu kombinirati u vrijeme 'klasičnog' godišnjeg odmora.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pravnica. Odgovor je praktične prirode.

 

Svojedobno sam se s istim upitom (iako je u pitanju bila osnovnoškolska ustanova) obratila sindikatu (SHU) jer su u mojoj školi tvrdili da se primjenjuje samo Zakon o radu po kojem bih imala pravo na 1 dan plaćenog dopusta.

 

Od sindikata sam tada dobila decidirani odgovor da imam pravo koristiti dva dana (prema odredbama TKU za javne službe), iako se to pravo nije spominjalo u granskom kolektivnom ugovoru (za OŠ), kao što se sada ne spominje za znanost i visoko obrazovanje.

 

Također se u praksi ti dani koriste prema dogovoru s poslodavcem (i tako to čine svi moji kolege i svi davatelji krvi koje poznajem) i nikad nije bilo osporavano da se koriste "prema potrebi", a ne na sam dan darivanja krvi i dan kasnije. Na točan Vas propis ne mogu uputiti, jer nisam sigurna da je igdje regulirano. Možda Vam odgovori netko tko točno zna.

 

I još nešto: imate pravo ne na dva dana godišnje, nego po dva dana za svako darivanje krvi :)))

 

Pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Imam i ja pitanje vezano za slobodne dane za ddk, naime, do pred godinu dana su nam u firmi(državnoj) davali sa svako darivanje dva dana, da bi sad rekli da imamo pravo na samo 2 dana godišnje bez obzira na broj davanja krvi.

Na koji se zakon pozvati ako zaista imamo pravo na dva dana slobodna po davanju krvi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija