Jump to content

d.o.o. i konzultantske usluge u inozemstvu?


merlin70

Preporučene objave

Ukratko.Vlasnik sam poduzeca, ali u zadnje 2 godine posao mi je jako pao.Da bi opstao prihvatio sam posao vanjskog konzultanta za jednu firmu iz inozemstva.Posao odradujem u prosjeku 3-4 mj na godinu.Placa je dobra, i da bi pokrio troskove poduzeca (lizing, placa i knjigovoda)pisem lazne racune( kao da sam radio sestri, rodacima ...).Ja bi to sve zelio legalizirati;placa ( sa svim troskovima ..hotel avio-karte living) mi dolazi na devizni ziro racun u Hrvatsku, i nazalost prije ili poslije cu se naci u nezgodnoj situaciji zbog tih novaca, a tesko ce bit objasnit da sam ja to sve opet stavljao u poduzece.Na ugovoru sa firmom mi pise da sam odgovaram za placanje poreza u drzavi prebivalista.Sta trebam napraviti da moje poduzece( ustvari ja licno) moze vrsiti konzultantske usluge u inozemstvu? Da li bi bilo bolje zatvoriti poduzece i otvoriti obrt?Svaki odgovor je dobro dosao.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi Merlin,

žao mi je što ste dvije godine poduzetnik, a ne razumijete osnovne pojmove :-?

ako sam dobro shvatila, ovdje se spominju dvije stvari: jedna je Vaša firma, koja egzistira bez nekih prihoda, već ima samo rashode nekog više-manje 'hladnog pogona'

Drugo je Vaš osobni angažman putem ugovora sa sttranom firmom za koju radite konzalting.

Oboje imaju pravnu osobnost, a shodno tome i neke obveze (naravno, i prava - ovdje nebitna :smijeh:

To što Vi novaac privatno zarađen u inozemstvu stavljate u firmu da biste podmirili njene obveze, nema apsolutno nikakve veze za porezne i sl. nadzorne organe!!!

Svoj dohodak ostvaren u inozemstvu dužni ste eventualno prijaviti u RH, ukoliko je tako odrđeno eventualnim ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Često spominjem 'eventualno', jer je nemoguće na ovako kompleksno pitanje odgovoriti načelno, putem foruma.

Ovdje mi se učinilo zgodno samo ukazati na ove osnovne postavke. Detalji su mogući na http://makora.hr/konzultacije/

Ono što mogu sada reći je samo da je moguće da Vaše poduzeće sklopi ugovor sa tom ino firmom, te da ono izdaje račune, čime će prihod završiti direktno u poduzeću, a ne na Vama osobno.

Usput, sve što učinite, imat će pravni učinak tek kada to učinite, a nikako ne unatrag. Pazite :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana

zahvaljujem Vam na brzom odgovoru .

Firma je malo starija (7 god), i osim prve godine uvijek je poslovala u plusu( trenutno sam samo ja na placi, ali do prije 2 god bilo nas je 3, neko vrijeme i 4).Znam da smo i ja ( kao vanjski suradnik)i firma podlozni porezu, zato sam to i spomenuo, tj. da je steta da jedne te iste novce pretacem, i da sam jos uvijek u prekrsaju.

Pokusat cu preko Vase konzultantske firme dobit detaljnije informacije.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija