Jump to content

nadležnost suda u RH


precario

Preporučene objave

Pozdrav,

pred sudom u RH vodi se ostavinska rasprava iza mog oca koji je za života sve nekretnine u Hrvatskoj darovao bratu a meni je dao suglasnost da sam otkupio sa svojim novcem stan u Sloveniji. U ostavinskoj sam tražio nužni dio. Brat me je onda tužio da sud ustanovi da je utkupljeni stan u Sloveniji dar oca i da mi ne pripada nužni dio.

Zanima me da li sud u Hrvatskoj može o tome odlučivati jer je stan u Sloveniji bio otkupljen po propisima R Slovenije od vlasnika - države Slovenije. Naime taj sam stan poslije 10 godina prodao i sad brat smatra odnosno tvrdi u tužbi da sam prodajom tog dara obogatio odnosno da mi nužni dio ne ide.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadležan je sud u mjestu gdje se nalazi nekretnina.

pozovite se na nenadležnost suda za odlučivanje u svezi nekretnine iz druge države .

ako se sud u hrvatskoj ipak proglasi nadležan

traži/predloži kao dokaz da suda činjenice i dokaze utvrđuje službenim putem (od nadležnih u sloveniji) .

stan koji si kupio neide u ostavinsku masu iza ostavitelja iako je on dao suglasnost za otkup stan .bitno je ko je stan platio i na čije ime je upisano vlasništvo.

brat mora dokazati da je stan bio očevo vlasništvo i da je darovano.

 

 

nadležnost hrvatskog suda je moguća ako se stranke dogovore da je nadležan sud u hrvatskoj (pročitaj Zakon o parničnom postupku -nadležnost suda).

 

ali u ostavinskoj možeš tražiti nužni dio od darovanih nekretnina u hrvatskoj (zbog povrede nužnog dijela)

ako je sve darovano jednom nasljedniku .

ako je zaključen ugovor o doživotnom uzdržavanju

male su šanse da nešto dobiješ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija