Jump to content

HZMO - HRVI privremeno


Forrester

Preporučene objave

Prije 6 tjedana sam bio četvrti put na vještačenju u mirovinskom. Prvi put sam dobio prof. nesposobnost za rad: 20% rat i 80% ostalo, a u međuvremenu je preinačeno u opću: 40% rat i 60% ostalo. Sad na ovom zadnjem vještačenju sam prvi put imao II.stup. rješenje HRVI (30%), ali privremeno. Do sada mi je kao dragovoljcu mirovina obračunavana s polaznim faktorom 1,5 mislim. Da li će mi sada mirovinu obračunati s polaznim faktorom 1,85 (dragovoljac HRVI), ili će to biti po dostavi rješenja HRVI-trajno?? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

Znam da je prije bilo tako. Priznavali su II-stup. rješenje i obračunavali mirovinu s faktorom 1,85 bez obzira što je privremeno. Ali da li su tu praksu promijenili u studenom 2009, ili kasnije??

 

Članak 17.

 

(1) Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

 

– invalidske mirovine HRVI iz Domovinskog rata.

 

(2) Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

 

– invalidske mirovine HRVI iz Domovinskog rata pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata i invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata HRVI iz Domovinskog rata.

 

http://www.zakon.hr/z/325/Zakon-o-pravima-hrvatskih-branitelja-iz-Domovinskog-rata-i-%C4%8Dlanova-njihovih-obitelji

Klasa: 561-01/11-01/01

Zagreb, 6. svibnja 2011.

 

znači: dragovoljci, gardijske brigade, i specijalna policija sa statusom HRVI 1,85

 

ne igra ulogu "privremeno" "trajno" čim dobiješ privremeno HRVI (drugostupanjsko) odmah ti obračunavaju mirovinu po tome, (a pošto su tebi već obračunali 1,85 tako će ti i ostati)

 

jedino igra ulogu za dionice, prije si mogao kao privremeni HRVI dobiti dionice, sad moraš čekati trajnu HRVI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravu si za to da više nemožeš podnijeti zahtjev za dionice, ako nemaš HRVI-trajno (ta je promjena čini mi se od svibnja 2010.).Mislio sam da isto možda važi i za HZMO, jer mi je prilikom pregleda vještak rekao: HRVI, hmm - privremeno. No, OK; ako si u pravu znači da bi mi sad trebali mirovinu obračunati s faktorom 1,85! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Forrester je napisao:

Prije 6 tjedana sam bio četvrti put na vještačenju u mirovinskom. Prvi put sam dobio prof. nesposobnost za rad: 20% rat i 80% ostalo, a u međuvremenu je preinačeno u opću: 40% rat i 60% ostalo. Sad na ovom zadnjem vještačenju sam prvi put imao II.stup. rješenje HRVI (30%), ali privremeno. Do sada mi je kao dragovoljcu mirovina obračunavana s polaznim faktorom 1,5 mislim. Da li će mi sada mirovinu obračunati s polaznim faktorom 1,85 (dragovoljac HRVI), ili će to biti po dostavi rješenja HRVI-trajno?? :misli:

Nema veze što je status HRVI privremeno, važno je II-stup.rješenje MOBMS-a. Dobio sam od HZMO-a novo rješenje (razlika je samo u statusu HRVI - 30%) s iznosom mirovine od 3631kn, minus poseban porez, znači 3500kn (prije je bila 3182kn). :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je za novi izračun mirovine vrijedi i privremeno rješenje o statusu HRVI samo je bitno da je rješenje 2. st.

 

Po isteku datuma na rješenju pa do ponovnog dobivanja 2. st. privremenog ili trajnog rješenja u mirovinsko se treba dostaviti potvrda izdana od tjela državne uprave po mjestu prebivališta a da je postupak priznavanja statusa hrvi u tijeku. Tako će mirovina ići i isplaćivat će se i dalje po većem koeficjentu, bez obzira što je privremeno rješenje isteklo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pistolj je napisao:

Iz iskustva mog da sada će se mirovina obraćunavati po koficijetu 1,85.Novi obraćun sa tim koficijentu mora ići od dana kada si bio na zadnjoj komisiji kada si dobio opću,znaći dobit ćeš zaostatke,Odi u mirovinsko i pitaj koji referent vodi tvoj predmet i pitaj dali su potrebni još koji papiri.

Kažeš od dana kada si dobio opću, a to neće biti tako, nego od dana kada mi je priznat status HRVI(II.stupanjsko). Ja bih volio da si u pravu, ali tu mi nema logike. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija