Jump to content

zajednicko srbnistvo


lama

Preporučene objave

molim pojašnjenje pojma zajedničke srbi nad djetetom - suprug i ja smo pred razvodom, on ne želi sporazumni razvod, već traži da ja podnesem tužbu na sudu. ja nemam namjeru ograničavati njegove kontakte sa djetetom i želim da zajedno nastavimo sa njegovim odgojem, ali pojam zajedničkog skrbništva me plaši, jer se bojim da me suprug na taj način može "ucjenjivati" - u slučaju da za godinu dana želim odseliti iz grada u kojem živimo, a on se ne složi, moći će me "blokirati"... da li to tako funkcionira?

 

hvala :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

koliko sam ja upoznata s tim pojmom (a vjerujte mi, jesam!), tako nešto još uvijek ne postoji u Hrvatskoj.

Naime, skrbnici ste obadvoje, čuvate i odgajate djecu obadvoje, samo se utvrđuje kod koga je podobnije da djete živi.

Zajedničko skrbništvo je pojam koji je aktualan na zapadu, ali kod nas još uvijek nije moguć. Pročitala sam čak i na ovom forumu da je tako nešto napravljeno, ali to su posebni slučajevi. Djeci se ne smije mijenjati okolina, dakle roditelji moraju živjeti u blizini kako djeca ne bi mijenjala svoje životne navike (društvo vršnjaka, škola,..) kada je kod jednog ili drugog roditelja i, naravno, roditelji moraju biti MAKSIMALNO tolerantni!

Ako napravite sporazumni razvod, trebate upisti kod koga će dijete živjeti, vrijeme viđanja sa drugim roditeljem i visinu alimentacije. I tada možete napraviti model da ispadne kao "zajedničko skrbništvo" (tako sam ja predložila svojoj "polovici" ;-))). Jedan tjedan tri, drugi tjedan četiri dana kod drugog roditelja, polovica praznika, minimalna alimentacija (upisano je 300 kn koje i tako neće plaćati jer zaista "živi" i kod drugog roditelja).

To je ono koliko Vam ja mogu reći o tome.

Pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru....

kako suprug odbija sporazumnu rastavu i traži od mene da podnesem tužbu, stekla sam dojam (jer se on nije izjasnio o ničemu) da želi tražiti zajedničko skrbništvo..... oboje radimo, on provodi puno vremena s djetetom i ja bih naravno željela da tako i ostane, međutim on stalno mijenja mišljenje..."neću ja čuvati dijete kad tebi treba..." do " zajedničko skrbništvo bi bilo najbolje...".... što se tiče promjene mjesta boravišta, pogotovo sada nemam takvih namjera, ali u budućnosti možda razmišljam o tome...... ali možda ne treba unaprijed brinuti o svemu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lama je napisao:

hvala na odgovoru....

kako suprug odbija sporazumnu rastavu i traži od mene da podnesem tužbu, stekla sam dojam (jer se on nije izjasnio o ničemu) da želi tražiti zajedničko skrbništvo..... oboje radimo, on provodi puno vremena s djetetom i ja bih naravno željela da tako i ostane, međutim on stalno mijenja mišljenje..."neću ja čuvati dijete kad tebi treba..." do " zajedničko skrbništvo bi bilo najbolje...".... što se tiče promjene mjesta boravišta, pogotovo sada nemam takvih namjera, ali u budućnosti možda razmišljam o tome...... ali možda ne treba unaprijed brinuti o svemu...

 

 

Nisam sigurna što je po zakonu, ali u praksi uzmeš djete i odeš kod roditelja u drugi grad i nitko te u tome neće spriječiti. Meni su to čak savjetovali u CZSS, onda neko vrijeme ne dopustiš viđanje djeteta i oca i CZSS donese privremeno riješenje da djete ostane s vama jer se već priviklo na novonastalu situaciju.

Naravno da je sve to katastrofa za djete, ali praksa to dopušta!

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija