Jump to content

Pitanje o vlasništvu zemljišta


gormat

Preporučene objave

Stvar je koliko sam ja shvatio dosta česta u našem sustavu:

Željeli smo kupiti zemljište koje je u vlasništvu dviju gospođa, bar smo tako mislili. I one su tako mislile. Otkad znamo za sebe oni se tim zemljištem koriste. Stvar je u tome, da je zemljište prije 40-ak godina kupljeno od nekog drugog vlasnika. Te dvije gospođe trenutačno su upisane kao vlasnici u katastru, ali postupak prijenosa vlasništva vjerojatno nije do kraja odrađen, te je u zemljišnim knjigama kao vlasnik i dalje upisan prijašnji vlasnik.

Do tog prijašnjeg vlasnika nije moguće doći, jer njega ni njegovih eventualnih nasljednika nema na adresi koja je upisana kao njegova u zemljišnim knjigama. Postoje li načini da gospođe dokažu vlasništvo s obzirom na činjenicu da se do prijašnjeg vlasnika ne može doći?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osobno sam naslijedio neku zemlju na kojoj je još bilo suvlasnika. ne vlasništvo, naslijedio posjed. upisano samo u katastru. sve očistio. Potreban mi bio pravni slijed (tko od koga dobio, kupio itd) katastar mi odgovorio ovako, ako postanem posjednik 1/1 upisat če u gruntovnicu a ako ne upisat če mi u suvlasničkom omjeru vanknjižno vlasništvo. mislim da moraš pronači taj pravni slijed tko je od koga kupio.teško da se ne može nači vlasnik ako je živ, mrtve se tuži. postupak potraje ali sve se da rješit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

 

U prethodnom postu netko je napisao "mrtvi se tuže".

 

To je apsolutno netočno .Mrtvi se ne mogu tužiti , već se tuže njihovi nasljednici -može po načelu prezentacije biti utužen jedan , ali morate imati točnu adresu i to provjereno u MUPU ,kako se pismena i pozivi ne bi vračali i radi toga

postupak trajao u nedogled.

 

Ako se utuži mrtva osoba tada nasljednik kao zainteresirana strana može sa sigurnim uspjehom tražiti povrat u prijašnje stanje,pa i u slučaju da se uknjižite sve Vam propada u vodu samo si proizvedete troškove .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

Poštovani!

 

 

U prethodnom postu netko je napisao "mrtvi se tuže".

 

To je apsolutno netočno .Mrtvi se ne mogu tužiti , već se tuže njihovi nasljednici

 

Tužba može ići jedino protiv vlasnika, a vlasnik je osoba upisana u zemljišnoj knjizi.

Nije na tužitelju da istražuje je li ta osoba živa.

 

To da će nasljednik pobiti uknjižbu je jako upitno.

Ako vlasnik ili njegovi nasljednici nisu u posjedu nekretnine desetljećima, a nisu čak niti brinuli o stanju u gruntovnici, ispunjeni su uvjeti za stjecanje dosjelošću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Felix!

 

Umrla osoba nema ni aktivnu ni pasivnu legitimaciju.

Umrla se osoba neće tužiti već umjesto nje njezin nasljednik.

U praksi u vlasničkom listu upisana je umrla osoba ,pa će u tužbi stajati (ime i prezime upisanog umrlog vlasnika po nasljedniku).

Posjednik može samo tako steći vlasništvo dosjelošću.Presuda neće postati pravomoćna dok ju ne prime sve stranke i pod uvjetom da ne ulože žalbu na presudu.

Iz iskustva znam kako to ide .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija