Jump to content

tehnološki višak u školama


čoksa

Preporučene objave

Pozdrav!!

Kolegica iz engleskog jezika je u 5.mjesec otišla na porodiljni, ja sam joj bila zamjena 5.,6. i 7.mjesec i trebala sam biti cijelu ovu školsku godinu. U 7.mjesecu mi je prekinut radni odnos zbog godišnjeg, ljeta i što ti ja znam više čega...

Prije tjedan dana mi je ravnatelj rekao da su morali sve slobodne sate prijaviti županiji zbog tehnološkog viška i do prošlog petka se nitko iz županije nije javio niti je bilo kakvih molbi.

Danas mi je ravnatelj dao zamjenu da bi me nakon par sati nazvao i rekao da ima loše vjesti jer se pojavila neka prof. koja ima 30 god.radnog staža i nema punu normu. I ja nisam dobila zamjenu.

Zanima me tko to spada u tehnološki višak u školi- što to zapravo znači? da li je nužno dati tehnološkom višku prednost pred drugima?

Da li prednost imaju i oni koji imaju recimo pola satnice, pa im treba nadopuniti sate, a nisu teh.višak?

Zabrinjava me budućnost, ako je sve ovako- da svi oni imaju prednost ispred nas koji nemamo svoje sate na neodređeno, kada ćemo onda mi doći na red? Nikad!!

hvala puno na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U 7.mjesecu mi je prekinut radni odnos zbog godišnjeg, ljeta i što ti ja znam više čega...

Već uobičajeni način uštede ljeti dok nema stvarnih potreba za zamjenom. Ne rade to beziznimno.

Zanima me tko to spada u tehnološki višak u školi- što to zapravo znači? da li je nužno dati tehnološkom višku prednost pred drugima?

Da li prednost imaju i oni koji imaju recimo pola satnice, pa im treba nadopuniti sate, a nisu teh.višak?

Znači da je smanjenjem broja razrednih odjela (ili možda nemogućnošću/nevoljkošću daljnjeg "napumpavanja" tjednog zaduženja kao u prethodnoj godini) nekome nemoguće ostvariti odgovarajući tjedni broj radnih sati, najmanje minimalni mogući prema već skopljenom ugovoru o radu na neodređeno vrijeme. Npr. jedan razredni odjel u razrednoj nastavi znači radno mjesto 1 učiteljice viška, po 2h/tj onim predmetnim učiteljima koji bi inače radili u tom r.o. U predmetnoj to može značiti po jednom r.o. 4h matematičaru, 2h povjesničaru i sl. sve to je u nekim slučajevima privremeno "nadoknadivo" raznoraznim stavkama koje spadaju pod ostale/posebne poslove, a ponekad se to "uže" rastezati više ne može.

Takve ljude ustanove prijavljuju u evidenciju nadležnog Županijskog ureda (odnosno Gradskog za ZG), jer su sve škole koje se financiraju iz državnog proračuna dužne te ljude prijaviti u evidenciju, a jednako tako prvo dobiti suglasnost, točnije tvrdnju kako takvih ljudi na raspolaganju u evidenciji nema, kako bi smjele objaviti natječaj tražeći potrebni kadar.

Kako je svašta moguće, moguće je i da do zadnjeg radnog dana kolovoza nije bio u evidenciju prijavljen i taj višak..

Zabrinjava me budućnost, ako je sve ovako- da svi oni imaju prednost ispred nas koji nemamo svoje sate na neodređeno, kada ćemo onda mi doći na red? Nikad!!

Ovo vam nitko ne bi rado potvrdio, iako je nekima jasno a nekima poznato koliko je takav dojam potaknut iskustvom teško proživljavati. Od srca vam možemo poželjeti u tekstu ugovora o radu riječ "neodređeno" ili barem onu "puno" a na dulje vrijeme...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala na odgovoru i na lijepim zeljama,ali od danas mi je potpuno drugaciji sklop u glavi. Do danas sam se nadala da ce kad-tad doci red na mene,ali sad razmisljam da odem u nekom drugom smjeru jer je skola prevelika iluzija...da vam ne govorim da godinu dana za strucni ispit skupljam malo po malo vec 2 godine i jos uvijek mi fale 2 mjeseca... Samo me jos nesto zanima: da li oni koji nemaju punu satnicu,a nisu tehnoloski visak nego jednostavno jos nisu napunili punu satnicu, imaju prednost? Recimo da imaju 14 sati na neodredeno i sad im treba jos 7sati. Jer ako je tako,onda stvarno nemam vise sto traziti u ovoj profesiji jer takvih u mojoj zupaniji ima milijun...a to mi jako tesko pada jer svoj posao (malo je reci) obozavam... :-S Hvala unaprijed!!!!!!!!!! :-)

 

- - - Updated - - -

 

Puno vam hvala na odgovoru i na lijepim zeljama,ali od danas mi je potpuno drugaciji sklop u glavi. Do danas sam se nadala da ce kad-tad doci red na mene,ali sad razmisljam da odem u nekom drugom smjeru jer je skola prevelika iluzija...da vam ne govorim da godinu dana za strucni ispit skupljam malo po malo vec 2 godine i jos uvijek mi fale 2 mjeseca... Samo me jos nesto zanima: da li oni koji nemaju punu satnicu,a nisu tehnoloski visak nego jednostavno jos nisu napunili punu satnicu, imaju prednost? Recimo da imaju 14 sati na neodredeno i sad im treba jos 7sati. Jer ako je tako,onda stvarno nemam vise sto traziti u ovoj profesiji jer takvih u mojoj zupaniji ima milijun...a to mi jako tesko pada jer svoj posao (malo je reci) obozavam... :-S Hvala unaprijed!!!!!!!!!! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Npr. u pitanju je duza zamjena ili slobodni sati...s jedne strane sam ja koja nemam niti jedan svoj sat,a s druge je netko tko u nekoj skoli u gradu ili zupaniji ima svojih 12 sati. Da li taj netko PO ZAKONU mora dobiti sto mu nedostaje ili to ovisi samo o ravnatelju,njegovoj odluci i odluci skolskog odbora? Hocu biti sto jasnija da saznam odgovor,a strepim od istog... Hvalaaaaa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedna evidencija je ona u kojoj se vodi osobe zbog poslovno uvjetovanog otkaza (gospodarski, tehnički, organizacijski razlozi) tzv. višak. Druga evidencija je osoba zaposlenih na neodređeno nepuno radno vrijeme. A da, prednost pri zapošljavanju imaju osobe u otkaznom roku (posl.uvj.otkaz), slijede oni s druge evidencije i nalaze se na popisu prednosti pri zapošljavanju, za njima osobe sa manjom količinom tjednog radnog vremena od od prijavljene potrebe.

Natječaj nije potrebno objavljivati kad se radi o osobi koja već ima zasnovan radni odnos na neodređeno nepuno radno vrijeme. To pravo se primjenjuje (a) u slučaju zasnivanja radnog odnosa kod istog poslodavca, (b) drugog poslodavca na području iste županije, pa i © kada bi nakon zasnivanja radnog odnosa do punog radnog vremena za preostali dio bilo potrebno raspisati natječaj, kaže KU (htjedoh reći Kolektivni ugovor jel.. ;) )

Treća situacija je kada je ravnatelj dužan osobi zaposlenoj u školi na neodređeno, a koja ispunjava uvjete upražnjenog radnog mjesta, ponuditi prelazak izmjenom ugovora, također bez natječaja...

"Moranje" se svodi na Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi koji kaže da se škola mora očitovati pisanim putem zašto upućena osoba nije primljena, a Kolektivni nastoji precizirati kao pisano očitovanje da upućeni kandidat "ne ispunjava potrebne uvijete propisane zakonom za traženo radno mjesto"... (op. nije slučajno, u službenom tekstu piše "uvijeti")

uređeno: od newbie
"nikad ne progutam slova u tipkanju, jock :)"
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija