Jump to content

Samohrana majka...?


korisnica1103

Preporučene objave

Lijep pozdrav, evo pokrećem ovu temu kako bih se pravovremeno informirala koja prava kao samohrana majka imam? Dakle, 21 mi je godina, u osmom mjesecu sam trudnoće. Otac mog djeteta nas je napustio, razlozi su manje bitni, ali u principu razlog je njegova naozbiljnost, nije se mogao prilagoditi životu sa svojom novom malom obitelji, odnosno nama. Ostali smo sami.

 

E sada, zanima me kakva prava imam kao samohrana majka...? Ne radim nigdje, niti imam radnog iskustva, poslije srednje upravne, završila sam visoku školu (inf. i ekonomija,3 godine), nisam udana.

 

Njega ne bih teretila ni za očinstvo ni ništa, kako to u toj situaciji funkcionira? U principu, nebih ga htjela prijaviti kao oca djeteta samo iz razloga što ne bih mogla dopustiti da moje dijete za koje sam se borila od prvog dana trudnoće i koje ću roditi odlazi u njegovu kuću, odnosno njegovih staraca jer su ljudi bili grozni prema meni i nemaju nimalo dobro mišljenje o meni (jednom prilikom su i mene u trudnoći i dečka izbacili iz kuće).

Za sada me ovo zanima, pa ako mi netko može udijeliti pravi savjet bila bih vam zahvalna!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega samohrana majka niste, Obiteljski zakon taj termin ne poznaje.

Legitimno pravo djece je pravo na oba roditelja, susreti i druženja sa roditeljem kojem nisu povjerena na zajednički život, te pravo na uzdržavanje koje pripada djeci, a ne vama i nemate se pravo odricati toga u ime djece.

Tu se ne radi o vašim pravima, vašim potrebama i osjećajima, već o pravima, potrebama i osjećajima vaše djece.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smatra se da jedan roditelj skrbi o djetetu ako je drugi:

-umro

-proglašen umrlim

-lišen roditeljske skrbi

-lišen potpuno poslovne sposobnosti, djelomice lišen poslovne sposobnosti u odnosu na roditeljsku skrb

-spriječen

 

I ne pod (već podulji niz godina nepostojećim) terminom samohranog roditelja, kako je već napomenuto.

 

U primjeru upitopostavljačice, dijete ne bi imalo upisane podatke o ocu, stoga ne bi moglo realizirati svoja prava prije nego otac ili dijete "potegnu" kakav postupak (ako majka ostane pri svojoj odluci ne dati suglasnost za upis očinstva ili ono ne bude utvrđeno odlukom suda tužbom na njenu inicijativu).

 

U tom slučaju, manjak mogućnosti djetetu, ukoliko ostane na tome. Ali, dužni smo napomenuti da i otac i dijete imaju rokove u kojima bi se mogli sjetiti da to žele, a onda bi očinstvo moglo biti utvrđeno odlukom suda, bez obzira na volju/želju djetetove majke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija