Jump to content

Kako treba bit napisana oporuka


narona

Preporučene objave

Poštovani korisnici foruma,

 

 

prije ca. deset godina mi je umro otac, a prije smrti nije ostavio oporuku.

Iza njega smo ostali, majka, sestra i ja(muškarac) iz bračne veze oca i majke. Drugih direktnih potomaka nema, tako da smo sestra i ja naslijednici.

Ima već nekoliko da majka spominje pisanje oporuke, na što sam joj po onome koliko ja znam rekao da oporuku može napisat rukom sama, potom oporuku potpisat i pohranit ako hoće recimo na sudu, i to je to.

Ona se sada pojavljuje sa izgovorom da ne zna kako će, a ja joj isto tako kažem da ne znam kako će, jer stvarno nemam pojma.

 

Da bi prekinuli taj začarani krug, odlučio sam evo ovdje nekog kompetetnog pitat za savjet, koji ću ako ga dobijem, prenijet majci.

 

 

Pitanje: Kako formulirat i kakva bi trebala bit konstrukcija te oporuke u kojoj majka uzima u obzir sestru i mene, da bi bila pravno gledano valjana? Šta obavezno i kako mora navest nekretnine, bankovni račun? Ostao je i jedan očev kamiončić, šta tu mora navest? Valja spomenut da otac sa svojom braćom (mojim stričevima) nije riješio raspodjelu nekih poljoprivrednih zemljišta, koje je njima u oporuci ostavio njihov otac (moj djed). Kako majka mora navest očev dio?

 

 

Unaprijed se mnogo zahvaljujem

 

Puno vas pozdravlja Petar

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa jel cijela imovina na majci,gdje su vashi nasljedni dijelovi iza umrlog oca,na koje ste imali ista prava kao i majka.

Ono sto nije rjeseno izmedju pokojnog oca i njegove brace,morate vi rijesiti kao nasljednici

Znaci,majka u oporuci moze navoditi samo svoju imovinu,a

Zakon o nasljeđivanju poznaje više vrsta oporuke . Vlastoručna

oporuka je valjana ako ju je oporučitelj vlastoručno napisao i ako ju je potpisao. Za valjanost vlastoručne oporuke nije nužno, ali je korisno, da su u njoj naznačeni mjesto i datum kad je sastavljena.Nadalje, oporučitelj može sastaviti oporuku tako što će za ispravu, bez obzira tko ju je sastavio, izjaviti pred dva istodobno nazočna svjedoka da je to njegova

oporuka te je pred njima potpisati. Svjedoci će se potpisati na samoj oporuci, a korisno je da se naznači njihovo svojstvo svjedoka, kao i druge okolnosti koje bi mogle koristiti njihovom lakšem pronalaženju. Također, svatko može valjano oporučiti u obliku javne oporuke . Javnu oporuku na oporučiteljev zahtjev sastavljaju sudac općinskog suda, sudski savjetnik u općinskom sudu ili javni bilježnik. Oporuku možete sami čuvati, ili je povjeriti na čuvanje kojoj drugoj fizičkoj ili pravnoj osobi (sudu, javnom bilježniku, odvjetniku).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, cijela imovina nije na majci. Išao sam sa gledišta da se u ovom slučaju podrazumijeva da se poslije očeve smrti imovina dijeli po zakonskom redosljedu.

Ovdje se radi o dijelu koji pripada majci koji ona oporukom želi ostaviti.

Da ono što nije rješeno između pokojnog oca i njegove braće, moramo riješiti mi kao nasljednici, mi je jasno, samo mi nije jasno kako majka to treba formulirat, jer je tu i njen dio, te šta i kako sa kamionom. I kako cijelo pismo treba formulirat.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija