Jump to content

Prijava prebivališta ili odjava iz RH


likee

Preporučene objave

Molim hitno savjet i pomoć. Državljanka sam RH, radim u Hrvatskoj (stalni posao), no živim u BiH. Dosada sam živjela u Slavoniji, gdje imam i prijavljeno prebivalište, no trebam se prijaviti negdje bliže poslu (Dalmacija). Također sam se i udala u međuvremenu te hitno moram mijenjati dokumente jer svaki dan prelazim granicu. Što da radim, da li da prijavljujem prebivalište u RH ili da se odjavim iz RH i prijavim u BIH? Gubim li pravo na zdravstveno osiguranje u RH tada? I mogu li uopće kao nerezident raditi u RH?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne gubiš zdravstveno jer to imaš pravo po zaposlenju i možeš imat adresu prebivališta u drugoj državi.

Gdje ćeš se prijavit to je tvoje jer si u svakom slučaju u prekršaju zbog kojeg te MUP može po službenoj dužnosti izbrsat iz evidencije prebivališta u RH pošto nisi dala točne podatke o prebivalištu kao i naplatit kaznu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sama ćeš odlučit gdje ćeš imat prebivalište.Možeš imat prebivalište u BiH a boravište u RH.Ne gubiš nikakva prava jer ti je poslodavac u RH.Nećeš imat osobnu ako nemaš prebivalište u RH.[/QUOTe

 

misljenja sam da bi ste mogli izgubiti pravo na porodiljnu i ostala prava(pravo na pomoc u opremi za novorodjence koje daje hzzo u iznosu od 2330 te jednokratnu pomoc koju dajue opcina,doplatak za dijete )ukoliko odjavite prebivaliste iz RH. Naime,radi se o tome da svaki put kada zelite ostvariti neko pravo vama ce traziti osobnu iskaznicu koju vi necete imati. nadalje jedan od uvjete za doplatak je prebivaliste u RH najmanje 3 god. Za opremu za novorodjence koju daje hzzo u iznosu od 2330kn uvjet je minimalno godina dana prebivalista na teritoriju RH.To znam jer jer sam i sama to prosla. Nisam ispunjavala date uvjete te nisam mogla ostvariti te pogodnosti za dijete na osnovu sebe nego sam isla preko supruga jer on ima prebivaliste u RH vec 15 god.

 

Nije mi poznata cinjenica koju je gosp.Sivko iznio a to da je moguce imati prebivaliste u BIH a boraviste u RH kada je rijec o drzavljanima RH. ta mogucnost postoji za strance na privremenom boravku u RH.

 

Poznajem jako puno ljudi koji zive u BIH a rade u HR i svi imaju po 2 osobne i to je javna tajna. iako je donesen novi zakon o prebivalistu to jos uvijek(dva prebivalista) funkcionira u velikim gradovima(govorim iz iskustva).problem su pogranicna podrucja koja se cesce kontroliraju.Upravo iz tih razloga su mnogi iz BIH prijavljivali prebivalista u RH kao bi ostvarili spomenuta prava koja ni bi mogla ostvariti da nisu imali prijavljena prebivalista u RH.

 

Sto se tice porodiljne,za to nisam sigurna dali bi mogli imati ako odjavite prebivaliste jer vi niste stranac nego drzavljanka RH i logicno je da ako radite u RH i da onda imate prebivaliste u RH. Nije mi jasno kako bi navedana prava uopce ostvarili bez prebivalista U RH.

 

Sto se tice promjene osobnih podataka zbog sklapanja braka to bi prvo trebali napraviti,kako u HR tako i BIH. Neznam gdje ste sklopili brak ali ako je to u BIh onda morate napraviti prijepis vjencanog lista u maticnom uredu gdje imate prijavljeno prebivaliste U RH te onda slijedi promjena osobne,zdrastvene itd. Jedino putovnicu ne morate mjenjati.

 

Mislim da trebate dobro razmisliti sto vam je napraviti jer vjerujem da i sami znate da u Bosni nema skoro nikakvih pogodnosti za trudnice,rodilje i dijecu.Osim toga zdrastvena skrb je puno bolja za trudnice u HR.

 

Ako zelite mozete mi se javiti u inbox jer ima nekih detalja o kojima ne bih pisala ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prebivalište se ne dobiva automatizmom jer ste RH državljan nego adresom prebivanja.Masa ljudi iz Bihačkog kantona u putovnici ima adresu iz BIH a kako rade u RH imaju prijavljen boravak.

Normalno da je ovo sitaucija s plusevima i minisima a nitko ne zna koliko dugo i koliko dubinski će policija rješavat lažna prebivališta zato svatko mora sam odlučit gdje će i kako će.

Naknade regulira čl.7 st.1 toč.1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija