Jump to content

Obrt uz stalno zaposlenje, dohodak, inspekcija


Kobichenko

Preporučene objave

Pozdrav svima.

 

Obzirom na učestale probleme na koje nailazim kao dizajner oko naplate ramišljam da otvorim obrt. Stvar je da sam zaposlen u drugoj firmi pa me sad zanima:

 

1) ako mi poslodavac plaća doprinose po onome što sam razumio ja ne plaćam one od obrta nego se na kraju godine obračunavaju davanja na dohodak.

 

2) dohodak bi bio:

a) ukupni zboj izdanih računa (ili naplačenih - potrebna potvrda) od čega se oduzimaju troškovi poput fakturiranja mojem obrtu i ostali troškovi vezani uz rad obrta (tel. računi, gorivo, cestarina, itd.)

b) dohodak je ukupan iznos izdanih (ili naplačenih) računa bez oduzimanja troškova

 

3) visina postotka davanja ovisi o ukupnom dohotku i kreće se 15%, 25% i 45% (nisam siguran, trebam potvrdu ovih postotaka). Sad koliko sam razumio svaka primjena postotka ovisi o visini dohotka što znaći:

15% do 2.000 (ili 2800, trebam potvrdu iznosa) Kn mjesečnog dohotka

25% na daljnjih 8.000 Kn mjesečnog dohotka

i 45% za sve iznad toga

Znaći ako npr. u godini dana moj dohodak je 18.000 Kn ja na kraju godine plaćam 15% davanja što proizlazi iz 18.000 / 12 mjeseci = 1.500 Kn mjesečno što bi bilo unutar granice oporezivanja od 15%.

Ukoliko moji godišnji dohodak iznosi 100.000 Kn onda se računa po sljedećem principu:

2.000 x 12 mjeseci = 24.000 na kojih plaćam 15% davanja...

100.000 Kn - 24.000 Kn = 76.000 Kn

8.000 Kn x 12 mjeseci = 96.000 Kn i kako je 76.000 Kn < 96.000 Kn ili ako računamo:

76.000 / 12 mjeseci = 6.333 Kn što je manje od 8.000 Kn ja na taj iznos od 76.000 Kn plačam davanja u iznosu od 25%

Što na kraju dovodi do ukupnog iznosa koji bi proizašao od 15% davanja na 24.000 Kn plus 25% davanja na 76.000 Kn.

 

4) Recimo da primam plaću od 5.000 Kn i na to moj poslodavac plaća davanja. Po onome što sam pročitao tih 5.000 Kn ulazi u ukupan zbroj godišnjeg dohotka, što znaći da se tih 60.000 Kn (5.000 kn x 12 mjeseci) dodaje na moj dohodak iz obrta i onda na ukupan zbroj obračunavaju davanja. Na mjesečnom primjeru bi to bilo:

5.000 Kn (plaća) + 2.000 Kn (dohodak od obrta) = 7.000 Kn

Sad se na tih 7.000 Kn računaju postoci kao u prethodnom primjeru (3).

 

5) Koji iznosi iz doprinosa koje snosi moj poslodavac se uračunavaju kod godišnjeg proračuna? Svi ili samo dio doprinosa? (pomogao bi neki primjer ako je ikako moguće)

 

6) Kao što sam napisao obrt ne namjeravam prijavit u sustav PDV-a jer nemam ulaganja koja bi mi to opravdala a i troškove koje bi imao velika većina se svodi na plaćanje usluga u inozemstvo. Imam li u ovoj situaciji neki poseban razlog da ipak otvorim obrt u sustavu PDV-a?

 

Ukoliko netko zna pa da mi potvrdi ili ispravi ovo što sam naveo.

 

 

Uz sve ovo imam još 2-3 pitanja vezana za software koji koristim.

Obrt mislim obavljat od kuće i za to imam svoj laptop i na njemu su instalirani programi koje koristim za rad (Win, PS, Corel, i sl) koji su uredno i plaćeni (svi). Međutim djeca imaju njihov kompjuter i ja sam uvjeren da na njemu bi se našao pokoji software koji možda nema licencu.

 

1) U slučaju dolaska inspekcije (koje već) dali oni smiju pregledat njihov kompjuter?

 

2) U slučaju da kupim laptop ili PC na obrt smije li onda inspekcija provjeravat samo njega ili i sve što "vide"?

 

3) S obzirom da se radi o izradi dizajna nemam nikakve potrebe ili obaveze imat poseban prostor di bi "smjestio" obrt. Sad me zanima kolika je sloboda kretanja inspekcije unutar mog stana. Radi se o privatnoj kući sa okućnicom. Imam li pravo ograničit kretanje inspekcije?

 

 

P.S. Zašto ne otvorim d.O.o. - trenutno nemam toliko posla koji bi opravdali otvaranje firme i sve troškove vezane uz to.

 

Unaprijed hvala na pomoći/pojašnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija