Jump to content

Prijava prebivališta osobe iz BiH na vlastitu adresu - rizici??


X-motion

Preporučene objave

Iz usluge (a u te osobe iz krajnje bijede) sam zamoljen da prijavim na svoju adresu osobu iz BiH radi ostvarivanja određenih soc. prava u RH.

Osoba tamo ima oduzetu poslovnu sposobnost (ne znam u kojem obimu, i kako njihovi zakoni isato tretiraju).

 

Pitanje je kakvi su formalni/realni rizici za mene u ovom slučaju, po kojim zakonima bih mogao platiti prekršaje, i koliko se isto kontrolira???

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prekršaj plaća samo ta osoba iz BiH.Da li će policija provjeravat to nitko ne zna.

"Osoba koja prijavljuje prebivalište ili boravište na adresi stanodavca dužna je priložiti i ovjerenu izjavu stanodavca kojom on daje suglasnost za prijavu, a stanodavac može suglasnost dati i neposredno kod nadležnog tijela koje evidentira prijavu." a na osnovu ovoga mogli bi "vratit" državi sve što je dobila od RH.Mogućnost je mala ali nitko ne zna da li bi država mogla što povući zbog stanja u državnom proračunu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U konkretnom slučaju radi se o pravu na liječenje (psihijatrijsko), i RH vojnu mirovinu sa zaostacima. Nekih 60.000 kn do sada, pa nadalje.

Upravo me za slučaj komplikacija oko prijave (od sada imamo "tvrđe" granice, sa evidencijom prelazaka - tj. vremena boravka) zanimalo tko je dužan (solidarno ili?) vratiti državi što se ispostavi kao nezakonito stečeno.

 

Nevezano uz stručni dio teme, ne volim ikakve malverzacije, no radi se o pukoj sirotinji...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo me za slučaj komplikacija oko prijave (od sada imamo "tvrđe" granice, sa evidencijom prelazaka - tj. vremena boravka) zanimalo tko je dužan (solidarno ili?) vratiti državi što se ispostavi kao nezakonito stečeno.

Tvrđe granice vrijede samo za državljane trećih zemalja ne za RH državljane.Pošto nedostaje glavnih podataka o državljastvu osobe smatrat ću da je BiH državljan koji može boravit do 90 dana na kratkotrajnom boravku te tražit privremeni za koji trebat imat razlog da ga dobije.Ako ima domovnicu ne zanimaju ga tvrđe granice.Ne kažem da će netko tražit refundaciju jer za bilo kakve malverzacije (ako ih ima) nadležni se moraju svojski potrudit pronaći i dokazati.

Po običaju bi bilo:prijavio ja osobu jer je rekla da će kod mene boravit a on se nakon 2-3 dana izgubio u nepoznatom pravcu i nije rekao kuda ide i kad će se vratit.Svi sretni i zadovoljni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija