Jump to content

Prebacivanje ostavinske od javnog biježnika na sud


nixa999

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Nakon smrti oca dobio sam poziv za ostavinsku raspravu kod javnog bilježnika. S obzirom da znam koje se cijene kreću vezano za ostavinske, da li je moguće reći javnom bilježniku da želim da ostavinsku prebaci pod nadležnost suda kako bi izbjegli plaćanje javnobilježničke nagrade.

 

znam da se prije to rješavalo na sudu i da se kod njih plaćala samo neka simbolična taksa.

 

Ispričavam se ako je ovakvo ili slično pitanje već bilo postavljeno.

 

Zahvaljujemo na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To nije moguće. Naime, vođenje ostavinskih postupaka je Zakonom o nasljeđivanju povjereno javnim bilježnicima, koji u tim postupcima rade kao povjerenici suda. Takva praksa je uvedena radi rasterećenja sudova, a sud po zaprimanju smrtovnice i nakon formiranja spisa automatski dodjeljuje spise bilježnicima.

Ako želite izbjeći plaćanje visoke nagrade bilježniku, sporazumite se s ostalim nasljednicima da vrijednost imovine procijenite na neki REALNI minimum.. jer ako kažete da pola kuće i automobil vrijede 5.000,00 kn naravno da će bilježnik paušalno sam odrediti koliko je to zapravo vrijedno.

Osim toga, opunomoćite jednog od nasljednika za primitak rješenja o nasljeđivanju te na taj način izbjegnite trošak dostave rješenja svim ostalim nasljednicima.

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija