Jump to content

Vojni Rok - Civilna Zaštita i sl.


Bruno Dabo

Preporučene objave

Poštovani,

 

U doba dok se još moralo ići u vojsku, odslužio sam civilni vojni rok.

Tada nam je rečeno da ćemo svi postati civilni obveznici te pripadnici Civilne Zaštite.

 

Nakon par godina vojni rok više nisu odsluživali svi, nego samo oni koji su se dobrovoljno javljali.

Prošlo je nekoliko godina da bih ja odjednom dobio poziv za Civilnu Zaštitu (to je bilo prije cca 2 godine) te od tada redovito dobivam pozive svake godine da se javljam na kojekakve smotre i osposobljavanja, što i činim.

 

Dok boravim tamo vidim da je velik broj ljudi koji su tamo,

dospio tamo jer su se dobrovoljno za to prijavili, dosta ih je bilo u ''redovnoj'' vojsci prije, a ne u civilnoj kao ja. Ljudi iz moje generacije koji su služili ''civilku'' nisu nikada pozvani

da se jave u tu službu i ja sam jedini za kojeg znam da je u tome. Nije mi nikako jasno kako i po kojem kriteriju sam se ja našao u Civilnoj Zaštiti među njenim dobrovoljcima, a ostali ljudi koji su poput mene služili ''civilku'' nisu. Razumio bih da je to obaveza koja je

zahvatila sve, ali iz boravka tamo vidim da očito nije riječ o obavezi za sve, nego samo za neke.

 

Oni koje znam, a koji su bili u Civilnoj službi sa čuđenjem slušaju kada ja govorim o pozivima koje dobivam a gdje mi se prijeti novčanim kaznama u slučaju da se ne odazovem, s obzirom da oni iste ne dobivaju.

 

S obzirom da ja imam obiteljskih i poslovnih obaveza i da u tome očito ne moraju sudjelovati svi građani, ne razumijem zašto bih morao ja, a da me nitko nije ni pitao o tome, te se stoga želim ispisati sa navedenih smotri i vježbi i čega već ne. Zanima me kako da to učinim, tj. kako i po

kojoj osnovi da odbijem to sudjelovanje te da mi se prestane prijetiti oduzimanjem novčanih sredstava.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija