Jump to content

Online prodaja u tuzemstvu i inozemstvu - implikacije?


sldg

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

tražio sam odgovore na forumu, ali našao sam samo dijelove potrebnih odgovora, a još k tome i po par godina stare, pa nisam siguran vrijedi li to i danas s obzirom na promjene zakona i EU regulativu.

 

Stoga molim za pomoć oko sljedećeg: cilj je pokrenuti online prodaju proizvoda za domaće i strano tržište. Prodaja bi se u početku odvijala preko ebaya i nekoliko sličnih online rješenja, što znači da bi se transakcije vršile preko paypala. Proizvodi bi bili polovni kupljeni u HR, polovni kupljeni izvan HR (EU, Kina), novi kupljeni u HR, novi kupljeni izvan HR (EU, Kina) i iz vlastite proizvodnje. Pojedinačna cijena proizvoda ne bi prelazila 1.500,00 HRK. Ciljani prihod bi bio 10.000-20.000 HRK mjesečno.

 

Moja pitanja su:

  • S obzirom da kao fizička osoba tražim rješenje, trebam li pokrenuti neki oblik pravne osobe kako bi porezna strana bila čista - ako da, koje i zašto?
  • Kakvu strukturu proizvoda mogu legalno prodavati na ovaj način kao fizička osoba (pritom mislim na polovno/novo/vlastito, iz HR/EU/Kina)?
  • Koliko kako fizička osoba eventualno mogu prometa uopće napraviti online prodajom prije nego budem morao poslovanje nastaviti kao pravna osoba?
  • Plaćam li porez na prodaju svih vrsta proizvoda ili na neke ne, kao npr. polovnih?
  • Kod kupovine polovnih stvari u RH, je li iz uopće legalna prodaja razmjenom proizvod-gotovina na ruke ili se to sve treba rješavati nekom transakcijom gdje se kasnije plaća i porez? Ako da, koliki je?
  • Koliko je online prodaja kod nas uopće regulirana i koji su zakonski i podzakonski akti relevantni za ovakav posao?

 

Znam da ovo nije sve isključivo pitanje poreznog prava, ali mi je vrlo bitno dobiti barem okviran odgovor i upute gdje mogu sam doći do odgovora.

 

Jako mi je bitno unaprijed znati kako postaviti stvari da bi bile 100% u skladu sa zakonom.

 

Ako netko zna barem dio odgovora, cijenio bih tu prijeko mi potrebnu pomoć :)

 

Hvala svima unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija