Jump to content

Jamstvo za pozajmljeni novac


MLAJO

Preporučene objave

Molim znalce da mi napišu kako sastaviti ugovor ili akt ili nešto slično koji će biti ovjeren kod javnog bilježnika a radi se o ovome , bratić mi pozajmljuje 7000 eura na rok od 2 god. i traži jamstvo za tu posudbu u smislu njegove trenutne uknjižbe na moje suvlasništvo u stanu u kojem živim ,inače ja sam suvlasnik tog stana u 7/10 a ostala 3 brata od 3/10 ,dakle molim znalce da mi napišu u kojoj formi i što sve treba točno napisati da bi se on mogao upisati na moje suvlasništvo a mogao naplatiti svoj posuđeni novac sa kamatama u slučaju da se meni nešto nepredviđeno desi a da to ima za njega pravovaljani učinak da nebi ostao izigran od moje braće.Mislim da sam bio jasan da mi netko od vas napiše što sve treba stajati u takvom dokumentu da bi kao takav bio pravovaljan za njega i mene , molim vas HITNO jer u ponedjeljak moram to ovjeriti kod javnog bilježnika da bi mi on posudio novac.Stan se vodi kao vanknjižno vlasništvo iako imam sve dokumente za upis svog dijela suvlasništva u gruntovnicu , sa braćom nisam u dobrim odnosima ali svatko može svoje suvlasništvo upisati samostalno bez obzira na ostale suvlasnike.

HITNO.Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

UGOVOR O ZAJMU SA ZALOGOM

Koji zaključuju dana __ ____ godine ugovorne strane :Zajmodavac : _____ iz __, ul. __broj __ OIB __Zajmoprimac : _____ iz __, ul. __ broj __ OIB __.

Članak 1.

Na osnovu ovog Ugovora Zajmodavac daje Zajmoprimcu zajam u novcu od __ kuna, sa rokom vraćanja do ___.Zajmoprimac prima novacna zajam u iznosu kako jenaznačen i pod uvjetima predviđenim ovim Ugovorom.

Ugovorne strane su suglasne da će Zajmoprimac plaćati kamatu na godišnjem nivou od __%. Kamata će se plaćati mjesečno, do __-og u mjesecu.(ovo oko kamata mozete izostaviti,buduci da ste napisali,bez kamata)

Članak 2.

Kao garanciju da će vratitiprimljeni iznos novca iz članka 1. ovog Ugovora Zajmoprimac zalaže svoj stan koji se nalazi u __, ul.__br. __, stan br. __ na __ katu površine __ m2 kat. parcela __ KO__ upisan u z.k.ul __.Zajmoprimac je stekao opisanu nekretninu na temelju ugovora o otkupuOv.br. __ od __ godine kod__ suda u __ / na temelju rješenja o nasljeđivanju __ suda u __ O br. __ od __ godine / na temelju kupoprodajnog ugovora Ov.br. __ od __ kod __ suda u __.

Članak 3.

Zajmoprimac potpisom ovog Ugovora daje neopozivu suglasnost da Zajmodavac može za iznos zajma upiše pravo prvenstvene hipoteke na nekretnini bliže opisanoj u članku 2. ovog Ugovora.Zajmoprimac se obvezuje da stan iz članka 2. ovog Ugovora neće dalje opterećivati niti njime raspolagati bez suglasnosti Zajmodavca.

Članak 4.

Obe ugovorne strane svojim potpisima na ovom Ugovoru priznaju ovaj ugovor kao izraz svoje volje i kao potvrdu da je Zajmoprimac primio novac od Zajmodavca.

Član 5.

U slučaju spora nadležan je sud u __.Ugovorne strane su poučene o važnosti ovog Ugovora i potvrđuju da im je ovaj Ugovor pročitan, da ga slobodnom voljom prihvataju i suglasno tome potpisuju.

Ugovor je sačinjen u __ (__) istovjetnih primjerakaod kojih svaka ugovorna strana zadržava po __ (__)primjerka a završen je zaključno sa ovom klauzulom.

Zajmodavac ………………

Zajmoprimac…………………

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

UGOVOR O ZAJMU SA ZALOGOM

 

Članak 3.

Zajmoprimac potpisom ovog Ugovora daje neopozivu suglasnost da Zajmodavac može za iznos zajma upiše pravo prvenstvene hipoteke na nekretnini bliže opisanoj u članku 2. ovog Ugovora.Zajmoprimac se obvezuje da stan iz članka 2. ovog Ugovora neće dalje opterećivati niti njime raspolagati bez suglasnosti Zajmodavca.

 

Molim vas obrazloženje ovog članka jer zajmodavac , taj moj bratić zna da taj stan ja prodajem već duže vremena radi financija zbog uzdržavanja majke u staračkom domu i drugo pitanje ako ja njemu pozajmljeni novac vratim prije roka u tom ugovoru što napraviti sa tim ugovorom nakon toga.

I drugo hipotetsko pitanje što on može pravno učiniti ako ja ne uspijem njemu vratiti novac u dogovorenom roku a on je upisan na moj suvlasnički dio , da li se on naplaćuje samo u visini pozajmljenog iznosa ili kako.

Hvala na brzom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zajmodavac , taj moj bratić zna da taj stan ja prodajem već duže vremena radi financija zbog uzdržavanja majke u staračkom domu

poštovani,nalazite se u polju obveznih odnosa,do ugovornih stranki je što će uglaviti u ugovor(Čl.2.ZOO),što znači da konkretna klauzula koja vam zapinje za oko nije nužna,no sve i da jest,teško ili nikako bi prodali opterečenu nekretninu.

ako ja njemu pozajmljeni novac vratim prije roka u tom ugovoru što napraviti sa tim ugovorom nakon toga.

ugovor je ispunjen,potrebno da vam zajmodavac izda suglasnost tzv brisovnicu podobnu za brisanje upisa zaloga iz zemljišnih knjiga.

I drugo hipotetsko pitanje što on može pravno učiniti ako ja ne uspijem njemu vratiti novac u dogovorenom roku a on je upisan na moj suvlasnički dio ,

postupak za naplatu prodajom zaloga,što i jeste bit upisa kao osiguranja tražbine.

da li se on naplaćuje samo u visini pozajmljenog iznosa

Naravno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani,nalazite se u polju obveznih odnosa,do ugovornih stranki je što će uglaviti u ugovor(Čl.2.ZOO),što znači da konkretna klauzula koja vam zapinje za oko nije nužna,no sve i da jest,teško ili nikako bi prodali opterečenu nekretninu.

 

ugovor je ispunjen,potrebno da vam zajmodavac izda suglasnost tzv brisovnicu podobnu za brisanje upisa zaloga iz zemljišnih knjiga.

 

 

Matrix76

Hvala na odgovoru ali molim vas za pojašnjenje, zašto ne bih mogao prodati opterećenu nekretninu ako ostala 3 suvlasnika i on kao upisnik na mom suvlasnišvu daju suglasnost da se stan može prodati.

Da li je on kao zajmodavac potreban biti na ovjeri ovog ugovora kod javnog bilježnika ili samo ja i da li je potreban i njegov odlazak u gruntovnicu.

I drugo i vezi povratka zajma opet hipotetski jer čovjek se uči na tuđim greškama ,ali pravno kako se on osigurava za posuđeni novac, tako kad ja njemu vratim novac da li da se ja osiguram da sam ga vratio u cijelosti i ako on npr.umre a njegovi naslijednici djeca negiraju to i nedaju mi brisovnicu za brisanje upisa iz zaloga i kako se ona provodi.

I još nešto u gore navedenoj špranci u članku 2. ja bih trebao napisati da zalažem svoj suvlasnički dio na stanu kao zalog zajma i onaj dio na temelju kupoprodajnog ugovora Ov.br. __ od __ kod __ suda u __. jer je stan kupljen a poslije nakon očeve smrti naslijeđen ostavinskom podjelom.

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

pravni posao koji sklapate je ozbiljan a što je i vama jasno,glede čega je nužno da to valjano ugovorite i ovjerite pred javnim bilježnikom,naravno obe ugovorne stranke.

Niste me razumjeli,nekažem da je nedopuštena prodaja opterećene nekretnine,već je problem u eventualnom kupcu,budući da kupac preuzima rizik iz prostog razloga,zalog prati kao krpelj nekretninu a ne njenog vlasnika,jel kontate,no ako vi možete pronaći kupca,ok.

Bitno je da imate dokaz o ispunjenju obveze,pa ako vjerovnik(zajmodavac)odbija izdati brisovnicu,imate uporište za tužbu i u konačnici ishođenje kondemnatorne presude koja mijenja brisovnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

pravni posao koji sklapate je ozbiljan a što je i vama jasno,glede čega je nužno da to valjano ugovorite i ovjerite pred javnim bilježnikom,naravno obe ugovorne stranke.

Niste me razumjeli,nekažem da je nedopuštena prodaja opterećene nekretnine,već je problem u eventualnom kupcu,budući da kupac preuzima rizik iz prostog razloga,zalog prati kao krpelj nekretninu a ne njenog vlasnika,jel kontate,no ako vi možete pronaći kupca,ok.

Bitno je da imate dokaz o ispunjenju obveze,pa ako vjerovnik(zajmodavac)odbija izdati brisovnicu,imate uporište za tužbu i u konačnici ishođenje kondemnatorne presude koja mijenja brisovnicu.

 

 

Da li da navedem u Ugovoru da se zajmodavac obavezuje nakon isplate zajma dati brisovnicu iz upisa zaloga i ovjerenu potvrdu da mu je zajam vraćen u cijelosti da ne bih kasnije imao problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija