Jump to content

Otežavanje viđanja djeteta


Dumanic

Preporučene objave

Poštovani,

zanimaju me mogućnosti i prava roditelja koji ne živi s djetetom u periodu dok se čeka da sud odobri plan o viđanju djeteta koji je sporazumno postignut u CZSS-u. Znam da je zakon poprilično jasan što se tiče mogućnosti ovrhe u slučaju nepoštivanja takvog plana kada je on pravomoćan, ali zanima me što se može učiniti ukoliko roditelj koji živi s djetetom otežava drugom roditelju viđenje, ostvarivanje osobnih odnosa s djetetom i razmjenu informacija o zdravstvenom stanju djeteta prije nego što sud odobri plan, obzirom na članke 92., 111. i 119.  Obiteljskog zakona.  Ako dobro shvaćam, ovim člancima su propisana prava i dužnosti neovisno o tome postoji li sudska odluka ili ikakav sporazum koji je postignut u CZSS. Po ovome, roditelj koji živi s djetetom krši zakon svakako i to ne samo prema drugom roditelju već i prema djetetu jer zakon jasno kaže da djete ima pravo na ostvarivanje odnosa s roditeljem s kojim ne živi (članak 92.).

 

Članak 92.

(1)    U sadržaj roditeljske skrbi ulazi pravo i dužnost zaštite osobnih prava djeteta na:

....

3. Ostvarivanje osobnih odnosa

Članak 111.

(1)    Roditelji su dužni, bez obzira na to ostvaruju li roditeljsku skrb zajednički ili samostalno, međusobno razmjenjivati informcije o očuvanju djetetova zdravlja i dosljednosti u odgoju te informacije u vezi sa školskim i izvanškolskim obvezama djeteta. Razmjena informacija mora biti jasna, brza i usmjerena isključivo na djete.

Članak 119.

(1)    Dijete ima pravo ostvarivati osobne odnose s roditeljem s kojim ne stanuje, a roditelj koji ne stanuje s djetetom ima pravo i dužnost ostvarivati osobne odnose s djetetom, neovisno o njegovu pravu na ostvarivanje roditeljske skrbi.

(2)    Roditelj i druge osobe koje stanuju s djetetom i skrbe se o djetetu dužne su omogućiti djetetu ostvarivanje osobnih odnosa s roditeljem s kojim ne stanuje te se suzdržavati od svakog ponašanja koje bi otežavalo ostvarivanje osobnih odnosa djeteta s tim roditeljem.

 

Također me zanima interpretacija članaka  143. i 144. Kaznenog zakona u ovakvoj situaciji. Konkretno, zanima me sljedeće; mogu li se na sudu koristiti snimke nastale ukoliko roditelj kojem je viđanje djeteta onemogućeno ili otežano od strane roditelja s kojim djiete živi potajno snima telefonske pozive s tim roditeljem u cilju dokazivanja navedene situacije? I postoji li opasnost za roditelja koji snima razgovor da odgovara zbog toga? Stavak (4)  članka 143. kaže da nema kaznenog djela ako je takva radnja učinjena u u javnom interesu ili drugom interesu koji je pretežniji od interesa zaštite privatnosti snimane ili prisluškivane osobe. U tom slučaju, jesu li prava djeteta i roditelja na ostvarivanje odnosa pretežniji od interesa roditelja koji isti odnos otežava?
 

Nadalje, ukoliko roditelj koji živi s dijeteom prilikom preuzimanja/predavanja djeteta pokazuje nasilno ili agresivno ponašanje, smije li drugi roditelj potajno slikovno snimati takvu situaciju s ciljem dokazivanja iste situacije na sudu? Članak 144. nema stavak kojim se odobrava pretežniji interes kao što je to u slučaju zvučnog snimanja  iz članka 143., ali isto tako prvi stavak članka 144. kaže da je slikovno snimanje zabranjeno samo u stanu ili prostoru posebno zaštićenom od  pogleda što bi trebalo značiti da je na javnoj površini dozvoljeno takvo snimanje?

I za kraj, zanima me ukoliko nijedna od navedenih situacija nije zakonom dopuštena na koji način roditelj može dokazati da druga strana krši zakon i prava roditelja i djeteta? Ako bi se iste okolnosti umjesto snimanjem pokušale dokazati prisustvom svjedoka, koji je broj svjedoka potreban da bio valjan na sudu?

Unaprijed zahvaljujem!

Lp

uređeno: od Dumanic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, sve zakonske odredbe ste citirali na zavidan način i postavili ispravna i logička pitanja, no, moj iskreni i dobronamjerni savjet (sugestija) Vam je (ako se radi o Vašem slučaju), ako ga smijem iznijeti i ako ga prihvaćate, ako ne, unaprijed se ispričavam, da se strpite i sačekate potvrđivanje Plana o roditeljskoj skrbi od strane suda i donošenje sudske odluke, koliko sam shvatio to je u postupku, tada ćete biti u puno boljoj poziciji, a možda će biti i drugačija situacija pa neće biti potrebni nikakvi "dodatni koraci" koje navodite...

Možete i sada, prije potvrđivanja plana i donošenje odluke, Zakon Vam to dozvoljava, ali dok bi dokazali sve što navodite, zasigurno bi taj plan bio potvrđen, a to bi Vam moglo samo zakomplicirati stvari u donošenju odluke o roditeljskoj skrbi, a i kasnije...

Navodim Vam samo svoje razmišljanje i unaprijed Vam se ispričavam... 

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Željac047 je napisao:

Poštovani, sve zakonske odredbe ste citirali na zavidan način i postavili ispravna i logička pitanja, no, moj iskreni i dobronamjerni savjet (sugestija) Vam je (ako se radi o Vašem slučaju), ako ga smijem iznijeti i ako ga prihvaćate, ako ne, unaprijed se ispričavam, da se strpite i sačekate potvrđivanje Plana o roditeljskoj skrbi od strane suda i donošenje sudske odluke, koliko sam shvatio to je u postupku, tada ćete biti u puno boljoj poziciji, a možda će biti i drugačija situacija pa neće biti potrebni nikakvi "dodatni koraci" koje navodite...

Možete i sada, prije potvrđivanja plana i donošenje odluke, Zakon Vam to dozvoljava, ali dok bi dokazali sve što navodite, zasigurno bi taj plan bio potvrđen, a to bi Vam moglo samo zakomplicirati stvari u donošenju odluke o roditeljskoj skrbi, a i kasnije...

Navodim Vam samo svoje razmišljanje i unaprijed Vam se ispričavam... 

Nema potrebe za isprikom, najljubaznije Vam zahvaljujem na savjetu i svakako ću se zasada držati eventualne pomoći CZSS. Zanima me još što je potrebno učiniti nakon što se plan potvrdi ukoliko ga se majka ne bude držala? Je li i u tom slučaju potrebno to i dokazati ili je najbolje obratiti se policiji odmah ukoliko se majka ne pojavi s djetetom onda i kada je to predviđeno planom kojeg je sud odobrio? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija Vam nema ništa s time.....ukoliko majka nebi poštivala odluku, obratite se CZSS koji je i dužan nadgledati provođenje odluke...ako oni nebi adekvatno reagirali, onda sudu koji je odluku i donio...

U krajnjem slučaju možete inicirati kazneni progon protiv majke radi zanemarivanja prava djeteta, kao i Vaših prava druženja sa djetotom sukladno Obz, to onda podnosite putem policije ili direktno na ODO...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dumanic je napisao:

Poštovani,

zanimaju me mogućnosti i prava roditelja koji ne živi s djetetom u periodu dok se čeka da sud odobri plan o viđanju djeteta...

Po prijašnjem zakonu, sve dok se ne donese pravomoćna presuda ili privremena mjera o tome sa kime će vaše dijete živjeti, ono ja " vaše koliko i njezino ", naravno " u paketu" sa svim obvezama i brizi koje se tiču dobrobiti djeteta.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , mario-sb je napisao:

Po prijašnjem zakonu, sve dok se ne donese pravomoćna presuda ili privremena mjera o tome sa kime će vaše dijete živjeti, ono ja " vaše koliko i njezino ", naravno " u paketu" sa svim obvezama i brizi koje se tiču dobrobiti djeteta.   

Upoznat sam s tom činjenicom, ali nemam ništa od toga ako se majka unatoč njoj ponaša samovoljno i protivno zakonu. Nevezano za to, zanima me gdje je uobičajeno da se dogovara susret roditelja prilikom "primopredaje" djeteta? Obzirom da je otac tu zakinut samom činjenicom da ne živi s djetetom ne bi li bilo logično da mjesto susreta odgovara oba roditelja, a ne samo majci? I zanima me kako je moguće da majka u CSZZ-u odbije dati svoju adresu, obzirom na stavak (2) članka 106. Obiteljskog zakona? Također, smije li majka tražiti drugo mjesto susreta ako se u međuvremenu preseli, a o tome ne obavijesti ni centar niti drugog roditelja? Tu se pozivam na stavak (2) članka 133.

uređeno: od Dumanic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rijetki su primjeri da se sudska rjesenja donose na osnovu zakona a u korist djeteta kada na tome inzistira otac djeteta. Što se pak tice dijela u kojem spominjem da je dijete njezino isto koliko i vase navest cu vam svoj primjer.

Majka sa djetetom svojevoljno napusta zajednicki dom, odlazi 80 km. kod svoje rodbine. Ja se obracam , između ostalih , CZSS rijecima, ....znate da je otisla bez nekog ozbiljnog razloga ( nasilje, preljub, neadekvatni uslovi za život,....), odvela je nase dijete ( 9 god. sina, pred zavrsetak osmog razreda), ........ sto da radim ??  Odgovor je između ostaloga, svega nebitnoga, bio : " dijete je vase koliko i njezino " .

Poanta ove recenice u tom trenutku je bila sljedeca, da oba roditelja mogu i imaju pravo raditi sa djetetom sto žele, naravno ukoliko dijete nije zlostavljano isl. Mnogi su ovakave postupake majki okarakterizirali kao otmica djeteta ali sustav na to ne gleda tako, naravno ukoliko nije obrnuto.

Znaci pravo, obaveze, skolovanje, ljetovanja,........ život sa djetetom imate paravo isto kao i vasa supruga 50:50 ama bas u svemu ukoliko nije donesena privremena mjera ili rjesenje sa kime ce dijete živjeti.

Mada, moram vas na to upozoriti s obzirom koliko su institucije privrženije majkama, kada bi sada vi po tom pravu dosli i odveli dijete nazad kuci, bili bi obilježeni kao nasilni, covjeka koji uzima zakon u svoje ruke, covjeka koji dijete traumatizira  itd. itd,......     

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija