Jump to content
Sign in to follow this  
dinamo82

Rad u Meksiku, porez u Hrvatskoj?

Preporučene objave

Dakle, planiram uskoro raditi u Meksiku i normalno, prebacivati novac na račune u Hrvatskoj i biti porezni rezident u Hrvatskoj. Ono što sam uspio istražiti, je da Hrvatska s Meksikom nema ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i da bi godišnje Poreznoj upravi trebao prijavljivati dohodak iz Meksika, pa ukoliko postoji manja porezna opterećenost postignutog dohotka u Meksiku u odnosu na Hrvatsku, Hrvatskoj bi trebao platiti samo razliku porezne opterećenosti. Je li to točno?

Uređeno od dinamo82

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
, dinamo82 je napisao:

Dakle, planiram uskoro raditi u Meksiku i normalno, prebacivati novac na račune u Hrvatskoj i biti porezni rezident u Hrvatskoj. Ono što sam uspio istražiti, je da Hrvatska s Meksikom nema ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i da bi godišnje Poreznoj upravi trebao prijavljivati dohodak iz Meksika, pa ukoliko postoji manja porezna opterećenost postignutog dohotka u Meksiku u odnosu na Hrvatsku, Hrvatskoj bi trebao platiti samo razliku porezne opterećenosti. Je li to točno?

Tako nekako. Pravilnik o porezu na dohodak omogućuje uračunavanje poreza uplaćenog u inozemstvu čak i kada nema ugovora o izbjegavanju. Vodite računa da postupak isplanirate i iskalkulirate unaprijed, da kasnije ne bude iznenađenja. Ispitajte kako stoje stvari u Meksiku s oporezivanjem nerezidenata i načinu na koji ćete pribaviti potvrdu o uplaćenom porezu od njihovog poreznog tijela. Istu trebate prevesti na hrvatski od ovlaštenog sudskog tumača. U poreznu obvezu u RH uračuava vam se dohodak po načelu svjetskog dohotka, što znači da će sva vaš dohodak biti oporezivan u RH. Kada postoji ugovor, onda je lakše, ovako dosta ovisi o tumačenju poreznog tijela iz zemlje rezidentnosti. Ali mislim da u vašem slučaju ne bi trebalo biti komplicirano. 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this