Jump to content

Nejednake presude


sat2

Preporučene objave

Pedeset jedan inspektor u Hrvatskoj je tužio MUP za neisplatu tzv. naknade za civilno odijelo!

Na području moje županije odnosno Općinskog suda u Osijeku moj je predmet prvi dobio pozitivnu presudu, a nakon toga još troje kolega. Naeavno uslijedio je drugostupanjski postupak, gdje ja gubim (Županijski sud uvažava žalbu odvjetništva), a mojim kolegama presuda sa Općinskog suda bude potvrđena! Tako su kolege dobili svki više od 6000 kn, aja sam dobio platiti sudske troškove u iznosu 3500 kn!

Zanima me da li postoje pravila u radu sudova o izjednačavanju presuda? Pogotov me iznenadilo što se ovdje radi o čistim paragrafima, hoću reći nema prilike za osobni stav (olakotne okolnosti i sl.) samu pusti članci.

Što u pravosuđu treba mijenjati da bi se uvelo to izjednačavanje, barem u tako "suhoparnim" slučajevima!?

Jasno mi je da neko kazneno djelo zasnovano na istom članku može imati različitu težinu pa se i različito presuđuje, ali ovo...!

Ja nisam pravnik već laik, iako se u poslu susrećem sa pravosuđem i dužan sam poznavati neke opće i posebne zakone!

Zanima me mišljenje stručnjaka sa iskustvom!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Članak 59.

 

(1) Kada sudovi drugog stupnja donose različite odluke u istoj činjeničnoj i pravnoj stvari, a nije dopušten izvanredni pravni lijek, državni odvjetnik i stranka može podnijeti Zahtjev za jedinstvenom primjenom zakona (u daljnjem tekstu: Zahtjev) Vrhovnom sudu Republike Hrvatske da ispita je li takvim odlukama ugrožena jedinstvena primjena zakona i ravnopravnost građana.

 

Zakon o sudovima.

Probajte to, ako ništa drugo nije upalilo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Taj čl 59, je nejasan, jer u stavku 7 kaže da Pravno shvaćanje odjela Vrhovnog suda Republike Hrvatske iz stavka 6. ovoga članka obvezno je za sudove u svim postupcima na koje se to pravno shvaćanje odnosi, a u kojima do dana njegovog donošenja nije donesena pravomoćna sudska odluka.

Dakle, što ako VSRH utvrdi nejednaku primjenu zakona? Imaš pravo na ponavljanje postupka temeljem te odluke ili se možeš slikat,

jer, čemu onda da obvezuje u postupcima na koje se odnosi, ako se podnosi protiv pravomoćne odluke. Dakle, jedino pon. post. ili oni meritorno odluče, preinače, ne kužim?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija