Jump to content

Odluka Županijskog suda


Mihich

Preporučene objave

Odluka županijskog suda po žalbi na odluku općinskog suda je konačna i nisu mogući redovni pravni lijekovi (žalba višem sudu).

 

Mogući su izvanredni pravni lijekovi koji ne utječu na pravomoćnost odluke županijskog suda. To su ustavna tužba Ustavnom sudu i zahtjev za reviziju Vrhovnom sudu. Mogućnost revizije ovisi o vrijednosti spora i nekim drugim obilježjima spora, a ako je revizija moguća ustavna tužba se ne može podnijeti do revizijske odluke.

 

Ako nije sigurno postoje li uvjeti za reviziju, može se podnijeti ustavna tužba odmah, ali Ustavni sud neće odlučivati dok se ne vidi je li zahtjev za reviziju prihvaćen ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,no pošto sam totalni laik molim Vas za dodatno objašnjenje te revizije.Uglavnom trebamo se useliti u novogradnju no zemljište ima zabilježbu žalbe(što nismo do sad znali) i danas smo saznali da je riješeno na Županijskom sudu i da tužitelj nema pravo više na žalbu no da li je to to,odnosno da li bi nam opet mogao nekako prolongirati useljenje sa tom revizijom i koliko ona traje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenje županijskog suda je pravomoćno i stranke mogu odnosno moraju postupati po njemu, jer revizija i ustavna tužba ne odlažu pravomoćnost kao što žalba odlaže pravomoćnost prvostupanjske odluke.

 

Dakle, možete pristupiti ostvarivanju svojih prava koja su vam tim rješenjem utvrđena i tražiti ovrhu ako je nužno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam još neka pitanja nastavno na ovu problematiku:

1) Koliki je rok za podnošenje zahtjeva za revizijom Vrhovnom sudu nakon pravomoćne presude, tj. riješenja županijskog suda?

2) Da li nam se može naknadno osporiti vlasništvo iako smo dobili čiste papire prilikom pokretanja kredita?

3) Da li se žalba sudu na riješenje o brisanju zabilježbe vidi u z.k., i da li predstavlja problem za odobrenje kredita?

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ad 1.

 

Čl. 382 ZPP:

 

Revizija se podnosi u roku od trideset dana od dostave drugostupanjske presude

 

Ad 2

Nije jasno o čemu je u Vašem slučaju bio spor, pa nije moguće niti odgovoriti na pitanje.

 

Ad 3

 

Ako postoji zabilježba spora onda se ona ne briše dok postupak nije završen, a ne navode se pojedine faze postupka.

 

Što se tiče kredita, banka može odobriti kredit kako god i za što god hoće. To ovisi o pravilima banke i diskrecijskoj procjeni osobe koja odobrava kredit. Ali, u pravilu, teško da će odobriti kredit sa nekretninom koja je pod sporom kao zalogom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I još malo pitanja - da li se zahtjev za revizijom Vrhovnom sudu očituje u z.k.?

Ako ne, gdje uopce mozemo vidjeti da je tuzitelj podnio zahtjev?

Molim još malo razjašnjenje sljedeće rečenice:

"Rješenje županijskog suda je pravomoćno i stranke mogu odnosno moraju postupati po njemu, jer revizija i ustavna tužba ne odlažu pravomoćnost kao što žalba odlaže pravomoćnost prvostupanjske odluke."

Da li to znači da se mi upisujemo u z.k. kao vlasnici prilikom kupnje nekretnine nad čijim je zemljištem pravomoćno završen spor (bez obzira što je pokrenuta revizija)? I što ako se u toku revizije ustvrdi da nešto tokom suđenja nije sprovedeno kako treba i postupak se vrati na prvostupanjski sud? Dal tad mi dobivamo zabilježbu na svom zemljištu, i gubimo mogućnost da isto dalje prodajemo...?

Ništa meni tu nije jasno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Temeljem drugostupanjske presude možete se upisati u z.k.

 

Ako protustranka traži reviziju, dobijete ju na odgovor kao i u slučaju žalbe.

 

Ne znam da li se revizija upisuje u z.k. - mislim da ne, nisam sasvim siguran (nisam pravnik).

 

Ako se revizijskom odlukom ukine ili promijeni pravomoćna odluka, stanje se mijenja u skladu s tom odlukom što znači da se, sasvim teoretski gledano, može i vratiti na stanje prije početka spora.

 

No, ponovno naglašavam da se revizija ne može izjavljivati u svakom sporu, niti za sve razloge za koji se mogu izjaviti u žalbi. Revizijom se, pojednostavljeno rečeno, provjerava postupanje sudova u sporu, a ne presuđuje nanovo o samom sporu. Daleko najviše revizijskih zahtjeva se odbija ili odbacuje, a isto vrijedi i za ustavne tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija