Jump to content

par konkretnih pitanja o bracnoj zajednici i podjeli imovine. PLIZ


prle35

Preporučene objave

Pozdrav forumasi, ispricavam se ako se slicna tema objavi dva puta. Vec sam sve napisao ali ne vidim objavu pa cu sad sve ispocetka :-)

Dakle imam par konkretnih pitanja vezanih za tumacenje vanbracne zajednice I podjele bracne imovine:

1) Znam da se u zajednickom zivotu koji traje vise od 3 godine ostvaruju prava za vanbracnu zajednicu koja su jednaka pravima u bracnoj zajednici. Zanima me kako se tretira slijedeci primjer…Zivim zajedno sa partnericom 1 godinu prije nego sklopimo brak. U slucaju da dodje do razvoda, da li se imovina stecena mojim radom tijekom te 1 godine zajednickog zivota prije braka dijeli 50:50 ili se dijeli samo imovina stecena od datuma sklapanja braka?

2) Primjer 2… Zivim zajedno sa partnericom 4 godine prije nego sklopimo brak. U slucaju da dodje do razvoda, da li se dijeli imovina stecena od pocetka zajednickog zivota sto je 4 g. prije braka ili 3 godine prije braka ili od samog sklapanja braka?

3) Primjer 3…Znam da imovina npr. Stan koji sam imao prije zajednickog zivota i sklapanja braka ostaje moja i nije djeljiva kod eventualnog razvoda braka. Sto u slucaju da tijekom braka ja taj stan prodam i od tih novaca plus zajednicka zarada kupim veci tj. Skuplji stan na svoje ime. Da li se u slucaju razvoda taj novi veci stan dijeli u cijelosti 50:50 ili se dijeli samo ona dodana vrijednost a vrijednost dobivena prodajom mog stana ostaje moja?

 

Forumasi, nadam se da nisam predugacak i molim za vas odgovor. Jos jednom isprika ako se duplira post.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema čl. 258. Obiteljskog zakona, "izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pretpostavke iz članka 3. ovoga Zakona stvara imovinskopravne učinke na koje se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o imovinskim odnosima bračnih drugova".

Dakle glede imovinskih odnosa svejedno je jel riječ o izvanbračnoj ili bračnoj zajednici.

 

Dakle, možeš tražiti bračnu stečevinu od dana sklapanja braka, ali obzirom na gornju zakonsku odredbu, mogao bi tražiti i imovinu stečenu za trajanja izvanbračne zajednice (50:50, afkors).

 

Kod primjera 3) vrijednost dobivena prodajom tvog stana = tvoja lova.

 

Bračna stečevina je samo ona imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala betty,

ali buduci da sam inzinjer slabo kuzim pravni jezik...jel mi mozes molim te potvrditi da vezano za moj promjer 1, to bi znacilo da u slucaju da zivimo zajedno godinu dana prije braka i da je tokom tih godinu dana jedan od partnera zaradio veci iznos, u slucaju razvoda u nekoj buducnosti, drugi partner bi imao pravo na pola? Bez obzira sto zajednicki zivot prije braka nije trajao 3 godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.dijeli se samo bračna stečevina, znači od datuma sklapanja braka u omjeru pola-pola

2. može se, a i ne mora gledati prijašnja izvanbračna zajednica, ovisi o sudu kakvo će stajalište uzeti (jer je izvanbračna zajednica prestala, te se dijeliti može samo imovina koja je nastala u braku, no, može se dogoditi da sud odluči kako je brak samo nastavak, tj. ozakonjenje postojeće izvanbračne zajednice pa se odluči na dijeljenje imovine i prije bračne zajednice)

3.to je samo tvoj stan i ne dijeli se pola-pola

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prle35 je napisao:

hvala betty,

ali buduci da sam inzinjer slabo kuzim pravni jezik...jel mi mozes molim te potvrditi da vezano za moj promjer 1, to bi znacilo da u slucaju da zivimo zajedno godinu dana prije braka i da je tokom tih godinu dana jedan od partnera zaradio veci iznos, u slucaju razvoda u nekoj buducnosti, drugi partner bi imao pravo na pola? Bez obzira sto zajednicki zivot prije braka nije trajao 3 godine?

 

ako nije trajao 3 godine, nije došlo do izvanbračne zajednice, jedino ako niste dobili dijete, stoga nema nitko pravo na pola

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ajme ode mi betty... :misli:

uglavnom, ako se logiras ponovno, pliz....buni me tih 3 godine da bi se tretirala kao izvanbracna tj bracna zajednica. Kako se te 3 godine tumace u slucaju da je zajednicki zivot od x godina zavrsio brakom....u smislu podjele zarade stecene tokom tih x godina..

ako moze molim te konkretan odgovor na primjere 1 i 2...sorry ako davim, al vazno mi je da shvatim na tom primjeru

hvala ti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e majo super, mislim da sam skuzio...a trebalo je :-)

mislim da sad kuzim tih 3 godine...upravo to nigdje nisam mogao pronaci...bilo je jasno u puno primjera gdje je zajednicki zivot trajao 1 ili 2 godine pa je par raskinuo...ali u slucaju da se nastavi brakom, nisam znao kako bi sud tretirao taj period zaj. zivota prije braka ako je manji od 3 god....Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pretpostavke iz članka 3. ovoga Zakona stvara imovinskopravne učinke... (50:50).

 

A ispunjavanje pretpostavki čl.3 su >3g ili kraće+dijete.

 

Dakle, Primjer 2 oko kojeg se zapelo: 4g je više od 3g, izvanbračna zajednica je postojala i ispunila...= proizvela imovinskopravne učinke... (v. imovinski odnosi bračnih drugova)= 50:50

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pretpostavke iz članka 3. ovoga Zakona stvara imovinskopravne učinke... (50:50).

 

A ispunjavanje pretpostavki čl.3 su 3g ili kraće+dijete.

 

Dakle, Primjer 2 oko kojeg se zapelo: 4g je više od 3g, izvanbračna zajednica je postojala i ispunila...= proizvela imovinskopravne učinke= 50:50

 

ne ne, primjer 1 je muka :-)

tj. ako zajednicki zivot traje 1 godinu i nastavi se brakom. Sto je sa zaradom stecenom u tih godinu prije sklapanja braka, tretira li se to kao vanbracna zajednica sto je rezultiralo brakom pa se dijeli 50:50 ili se zbog trajanja manje od 3 godine ne uzima u zajednicku stecevinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pojam izvanbračne zajednice različito je definiran u različitim zakonima

(ajmo zahvalit zakonodavcu na tome :misli: )

Primjerice, u Zakonu o nasljeđivanju traži se da je bračna zajednica trajala "dulje vrijeme".

 

Poanta je da sud treba elastično tumačiti pojam "izvanbračne zajednice" i procijenit za svaki konkretni slučaj.U Obiteljskom zakonu dane su samo stroge smjernice (3 g. i dijete)

Glup primjer da objasnim- veza može trajati 2 god., žena zatrudi i ima spontani- dakle trajala je kraće od 2 god., nije rođeno zajedničko dijete, a ipak se smatra izvanbračnom zajednicom (primjer iz prakse)

 

Ako je rezultirala brakom, može se tražiti podjela love, makar je trajala kraće i bez djece. Pretpostavka je da ako je izvanbračna trajala 1 god., a brak 5, otprilike je isto da je trajala 4 god a brak 2. Fora je u tome da određeni međuljudski odnosi imaju pravne posljedice, pa ih sud treba tumačiti u skladu sa voljom zakonodavca, makar se zakonodavac ne zna dobro izraziti.

 

Jedino je problem oko dokazivanja početka izvanbračne, ali ni to nije nemoguće.

 

Btw, možete sklopiti bračni ugovor... nije baš jako romantično al može razriješiti probleme oko škakljivih pitanja ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija