Jump to content

Razvrgnuće suvlasništva civilnom diobom - dražba nekretnina


Ruby

Preporučene objave

Zanima me tijek i uvijeti dražbe nekretnina.

 

Sud je donio rješenje kojim se razvrgava suvlasništvo nad nekretninom civilnom diobom, budući da nije moguća geometrijska dioba, niti je naložena jednoj od strana dioba isplatom.

Dakle, svaka od stranaka može pokrenuti dražbeni postupak.

I sad me dakako zanima kako dražba konketno ide.

Znam da jedna strana mora "pokrenuti" dražbu nakon čega sud donosi "zaključak o prodaji nekretnina"

Dakle:

1.- u kojem roku od ove presude se mora pokrenuti dražba, ili za to ne postoji rok?

2.- da li se može dogoditi da jedan suvlasnik dražbu pokrene, bez znanja drugog (konkretno onog koji ne živi u nekretnini), jer onaj koji živi u nekretnini, ako ništa drugo biti će obavješten o tome kad potencijalni kupci dolaze pogledati nekretninu?

3.- koja je početna cijena na I. dražbi?

4.- za koliko se može podizati cijena na dražbi, npr. da li je određen minimalni iznos npr. 1000 kn ili možda 10.000 kn?

5.- koji je rok za isplatu izlicitiranog iznosa (30 dana)?

6.- što ako kupac koji je dao najvišu ponudu ne uspije na vrijeme skupiti novac, da li se rok može prolongirati, da li tada dražba propada, ili pak sljedeća niža ponuda, tj. onaj koji je licitirao prvi niži iznos ima pravo kupnje?

7.- što je sa jamčevinom, ako kupac ne uspije isplatiti kupovinu, razlika u cijeni (valjda izmeđeu izlicitirane i prve niže ponude) se namiruje iz jamčevine + troškovi dražbe, koliki su to troškovi?

8. - što ako se na dražbu pojavi samo jedan kupac, koji je platio jamčevinu, ali ni on ne licitia, da li on mora kupiti nekretninu po toj početnoj cijeni, ili dražba propada i ide se na II dražbu, što je sa jamčevinom u tom slučaju?

Hvala puno na odgovorima, ako netko ima konkretno iskustvo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Mene također zanimaju svi ovi odgovori plus još neki, pa ako može netko pomoći..

9. Mogu li suvlasnici te nekretnine koja ide na dražbu sudjelovati na toj dražbi? Tj. može li jedan od suvlasnika otkupiti taj drugi dio (iako je onaj koji zeli otkupiti vlasnik samo 1/4 nekretnine)

 

10. Ako je moguća ta kupnja, koliko je zapravo u praksi realno da netko od suvlasnika ponudi bas najveću cijenu, jer zna se kako to ide, mislim te cifre znaju određeni ljudi, ako se ne varam.

 

11. Tko određuje početnu cijenu nekretnine? Jel to neka realna trenutna tržišna cijena ili je to u biti puno manje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

na ova pitanja mogu i ja dati odgovor.

I naravno ponovo podižem temu....

 

Bilo koji od suvlasnika može sudjelovati na javnoj dražbi.

U našem slučaju je procjenu napravio ovlašteni sudski vještak i to je to.

Mada je početna cijena na dražbi 2/3 te procijenjene vrijednosti i onda stranke koje uplate jamčevinu licitairaju iznose.

Na njima je do kuda će doći.

Orjentir im uvjek može biti ta procjena koja bi trebla biti "relana", a na njima je da pristanu platiti i više ako smatraju da ima ta nekretnina toliko vrijedi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija