Jump to content

delozacija stanara prilikom pokretanja ovrhe nad nekretninom ?


mirko77

Preporučene objave

radi se o obiteljskom sporu za nekretninu u splitu,

donesena je pravomocna presuda kojom je nekretnina pripala meni i rodjaku 50%:50%

 

rodjak zivi u nekretnini 20.g., nikakva mogucnost dogovora ne postoji.. pokrece se ovrha i javna drazba

 

ono sto mene zanima je da li postoje pravni mehanizam da ja odmah sad na pocetku ovrhe deloziram stanara i zapecatim nekretninu?

 

hvala :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Pozdravljeni,

nemam odgovor, ali ima sličan slučaj, pa me zanima postupak javne dražbe.

Imam dio nekretnine u kojoj već duže živi druga strana. Okončan je vanparnični postupak razvrgnuća suvlasništva.

Znam da imam pravo pokrenuti javnu dražbu i da mi za to treba polog od 10% procijenjene vrijednosti nekretnine.

Zbog opće gospodarske situacije, zanima me kako to točno ide jer se bojim da se nekretnina neće odmah prodati.

Dakle, pokrenem javnu dražbu po uplati pologa od 10%.

Početna cijena je 2/3 procijenjene. Ako se nitko ne javi prva dražba propada. Pretpostavljam da od mog polog namiruju troškovi dražee.

Da li netko zna koliki su ti troškovi? Ili u kojem se postotku odrđuju?

Što ako se netko javi, a onda odustane ili ne uspije isplatiti izlicitiranu cijenu u ugovoreno vrijeme?

Pretpostavljam da onda on iz njegovog pologa namiruju troškovi, ali da li se onda ponavlja 1. dražba, ili već ide druga dražba, gdje je početna cijena niža?

Hvala puno na odgovorima i upozorenjaima koje možete podijeltiti samnom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@mirko

 

Necete tek tako moći njega iseliti, bilo bi potrebno voditi postupke, najlakše ćete ga iseliti dogovorom, a ako ga nema onda će ga kupac nekretnine koji ju kupi na dražbi iseliti kroz ovršni postupak.

 

@ruby

Kako je okončan postupak na koji se referirate (vanparnični). šta je bilo u prijedlogu, kakvu je odluku sud donio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vanparnični postupak završio je tako da je sud odlučio tj. konstatirao, da je nekretnina nedjeljiva i da nitko nema pravo prvokupa, tj. da se nekretnina ne može podijeliti geometrijskom diobom i da je jedina opcija civilna radzdioba.

"o uvjetima i načinu prodaje stranke se mogu same sporazumjeti, a u protivnom svaka od njih može pokrenuti dražbeni postupak pred sudom"

Evo na tome smo ostali..., a love za pokretnaje dražbe u ovom trenutku nemamo.

I zato me jako zanimaju detalji javne dražbe, jer što ako posudimo navce i pokrenemo je (jer mi ili drugi suvlasnici su jedini koji to mogu pokrenuti), što ako se nitko ne javi, koliki su troškovi.

Ukratko trebam nekoga s iskustvom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ruby

sudske pristojbe bi trebale biti 100 kuna, na prijedlog i jos toliko na rješenje, kasnije imate procjenu nekretnine, mozda vjestaka za platiti, ovisi o postupku i drugim okolnostima.

 

Ako se nitko ne javi nikom nista, ali vam se moze dogoditi da se netko i javi, kada cijena nekretnine na drazbi padne na 1/3 npr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U van parničnom postupku napravljene su 2 procjene i to geometra i sudskog vještaka koji je procjenjivao vrijednost.

Cijenu tih procjena platitli smo srazmjerno udjelima.

Znam da prva dražba kreće od 2/3 cijene nekretnine. Nekretnina je procjenjena na dosta veliku cijenu, pa je zato i polog dosta velik i za njega me strah, kada cu ga dobiti nazad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija