Jump to content

nasljeđivanje imovine bez oporuke,a živio sam s pokojnicom


dalibor1911

Preporučene objave

Bok,tetka mi je umrla,nije se udavala,niti ima djece.Nasljednici su dva ujaka po 1/3 i ja i brat 1/6....imala je na sebi kuću,grobnicu i štednju u bankama,nema nikakvog ugovora poslije njezine smrti......ona je kod mene živjela zadnjih osam godina,imam svjedoke iz zgrade gdje smo živjeli zajedno,bio sam prijavljen za vodu i smeće za dvije osobe(mene i nju)u zgradi,bio sam njen opunomčenik za štednju,...u svojoj kući

je zadnjih godina plačala samo paušale za vodu,plin,imala je mali račun za struju zbog zamrzivača u svojoj kući...

 

zanima me da li ja mogu zahtjevati veći dio ostavštine od 1/6...kakve šanse imam da dokažem da smo zadnjih godina živjeli skupa,da li ja mogu dobiti veči dio nasljedstva,ako se utvrdi da smo zadnjih godina živjeli skupa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaše pitanje se odnosi na institut nasljednog prava “izdvajanje u korist potomaka koji su privređivali s ostaviteljem”,kojim je propisano da ostaviteljev potomak koji je s ostaviteljem živio u zajednici te je svojim radom ili davanjima pridonio da se ostaviteljeva imovina poveća, časom smrti ostavitelja stječe pravo na onoliki dio ostavine koji odgovara vrijednosti za koju se njegovim doprinosom imovina povećala dok su živjeli u zajednici,međutim kao što ste već mogli uočiti u opisanom tekstu da se akcenat daje na potomke što će reći da ovdje nije riječ o pravu svih nasljednika nego samo ostaviteljevih potomaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaše pitanje se odnosi na institut nasljednog prava “izdvajanje u korist potomaka koji su privređivali s ostaviteljem”,kojim je propisano da ostaviteljev potomak koji je s ostaviteljem živio u zajednici te je svojim radom ili davanjima pridonio da se ostaviteljeva imovina poveća, časom smrti ostavitelja stječe pravo na onoliki dio ostavine koji odgovara vrijednosti za koju se njegovim doprinosom imovina povećala dok su živjeli u zajednici,međutim kao što ste već mogli uočiti u opisanom tekstu da se akcenat daje na potomke što će reći da ovdje nije riječ o pravu svih nasljednika nego samo ostaviteljevih potomaka.

 

OK...hvala,znači ja kao nećak sam samo nasljednik,a ne potomak...izdvajanje u korist potomaka koji su privređivali s ostaviteljem se odnosi na djecu i unučad,ako je pokojna osoba imala potomstvo,ako sam dobro shvatio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija