Jump to content

Ugovor o kupoprodaji nekretnine u Eurima


eLaCiD

Preporučene objave

Prije 53 minuta, eLaCiD je napisao:

Molim uputu da li je ovakva formulacija u ugovoru o kupoprodaji nekretnine između dvije fizičke osobe, državljani RH, zakonski u redu :

Ugovorena cijena nekretnine je 100.000,00 Eur plativo u Hrk po prodajnom tečaju HNB na dan plaćanja.

U redu je. Možda bolje da stavite 'Ugovorena cijena je 100000 Eur u kunskoj protuvrijednosti po prodajnom tečaju ...

Citiraj

Kako se kao prodavatelj osigurati vezano uz isplatu s obzirom da kupac traži u ugovor upis manje cijene od stvarno dogovorene.

Jedino tako da vam kupac netom prije potpisa ugovora kod bilježnika (u čekaonici) isplati puni iznos na ruke. Ili ako je u ugovoru definiran neki drugačiji način isplate onda da vam isplati razliku. 

Međutim, upozorite kupca da je malo vjerojatno da će uštedjeti na porezu, jer ako stavite znatno manji iznos, porezna uprava će porez razrezati po procjeni. Čak i kad se stavi pravi iznos, porezna uprava je sklona procjeniti nekretninu na veću vrijednost.

Također, u slučaju da se radi o velikoj razlici, i vi biste mogli imati problema u dokazivanju porijekla tog novca.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , felixx je napisao:

U redu je. Možda bolje da stavite 'Ugovorena cijena je 100000 Eur u kunskoj protuvrijednosti po prodajnom tečaju ...

Jedino tako da vam kupac netom prije potpisa ugovora kod bilježnika (u čekaonici) isplati puni iznos na ruke. Ili ako je u ugovoru definiran neki drugačiji način isplate onda da vam isplati razliku. 

Međutim, upozorite kupca da je malo vjerojatno da će uštedjeti na porezu, jer ako stavite znatno manji iznos, porezna uprava će porez razrezati po procjeni. Čak i kad se stavi pravi iznos, porezna uprava je sklona procjeniti nekretninu na veću vrijednost.

Također, u slučaju da se radi o velikoj razlici, i vi biste mogli imati problema u dokazivanju porijekla tog novca.

 

 

Koju cijenu upisati to je uvijek bilo diskutabilno. Ako se stavi manja cijena od one koju procijenjuje porezna uprava određuje višu.
Međutim ako se stavi stvarna cijena, ista može biti veća od one koju procijeni porezna uprava i vrlo vjerojatno da će onda razrezati porez po cijeni iz ugovora, a ne svojoj procijeni :-)

Sad ovo drugo. Predugovorom je dogovorena kapara, a kupac traži da se u ugovor stavi manja cijena. Umijesto dogovorene napr. 100.000 Eura traži 80.000 Eur. Hipotetski on može dati (isplatiti) smo tih 80.000 jer kao isplaćuje iz ugovora ugovorenu cijenu . Ja na to normalno ne pristajem i dolazim u situaciju gdje se on kao kupac poziva na vraćanje duple kapare jer kao ja ne pristajem na odredbe ugovora odnosno odustajem od prodaje. Ja u tom slučaju nisam ničime osiguran. U tom smjeru odnosilo se i moje pitanje kako se kao prodavatelj osigurati kod isplate.

uređeno: od eLaCiD
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, eLaCiD je napisao:

Koju cijenu upisati to je uvijek bilo diskutabilno. Ako se stavi manja cijena od one koju procijenjuje porezna uprava određuje višu.
Međutim ako se stavi stvarna cijena, ista može biti veća od one koju procijeni porezna uprava i vrlo vjerojatno da će onda razrezati porez po cijeni iz ugovora, a ne svojoj procijeni :-)

Jako je malo vjerojatno da je vapša prava cijena veća od procjene porezne uprave. 

Iz iskustva znam da je bolje staviti pravi iznos - tada je manja vjerojatnost da porezna procjeni više.  Stavite li 100000, možda iznos prihvate, možda i ne. imaju praksu da napišu procjenu bar malo više, recimo 105000.  Ali ako napišete 80000, vjerojatno će procjeniti na 120000.

Radite kako hoćete.

 

prije 1 sat, eLaCiD je napisao:

Sad ovo drugo. Predugovorom je dogovorena kapara, a kupac traži da se u ugovor stavi manja cijena. Umijesto dogovorene napr. 100.000 Eura traži 80.000 Eur. Hipotetski on može dati (isplatiti) smo tih 80.000 jer kao isplaćuje iz ugovora ugovorenu cijenu . Ja na to normalno ne pristajem i dolazim u situaciju gdje se on kao kupac poziva na vraćanje duple kapare jer kao ja ne pristajem na odredbe ugovora odnosno odustajem od prodaje. Ja u tom slučaju nisam ničime osiguran. U tom smjeru odnosilo se i moje pitanje kako se kao prodavatelj osigurati kod isplate.

Imate potpisani predugovor i potvrdu o plaćenoj kapari? I u predugovoru je navedena prava cijena?

Dođete kod JB, u čekaonici vam kupac iskešira puni iznos. Prije nego vam iskešira ne potpisujete ugovor na kojem piše manji iznos. Na standardnom ugovoru piše da ste isplaćeni u potpunosti i to vi potpisujete. Prije nego to potpišete, taj papir je samo papir na kojem piše 80000. Nije valjani ugovor dok ga ne potpišete.

 

Bajdvej  - Jeste li predugovor ovjerili kod JB?

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija