Jump to content

Onemogućavanje upisa u ZK


Dražen0506

Preporučene objave

Pozdrav,

Imam jednu jako neugodnu situaciju, pa krenimo redom. Moj je otac prije 13 godina kupio stan i kao vlasnike naveo sebe i tadašnju vanbračnu ženu (u daljnjem kontekstu suvlasnicu) sa kojom je živio. Znači 50:50. Umro je prije nego je uknjižio vlasništvo na taj stan. Na ostavinskoj raspravi brat i ja naslijedili smo svaki po 1/4 navedenog stana. Rješenje o naslijeđivanju je odavno postalo pravomoćno. Na gruntovnici nam je rečeno da se ne možemo upisati kao vlasnici jer je prije prodaje stana prodavateljica promijenila prezime. Znači jedno je prezime u vlasničkom listu, a drugo na kupoprodajnom ugovoru. Moj odvjetnik izradio je Aneks ugovora kojim se to pitanje riješava i taj Aneks potpisali smo i ovjerili kod javnog bilježnika prvo brat i ja, a nakon par mjeseci suvlasnica i prodavateljica. I tu nastaju problemi. Naime, suvlasnica odbija dati kupoprodajni ugovor kao i Aneks ugovora da se brat i ja upišemo u ZK. Ne želi dati niti originale niti ovjerene fotokopije. Na gruntovnici su rekli da se bez toga ne možemo upisati i to mi je jasno. Što da uradimo? Koje su naše pravne mogućnosti?Napominjem da u predmetnom stanu živi suvlasnica i ne dopušta nam korištenje istog.

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Dražen0506 je napisao:

Pozdrav,

Imam jednu jako neugodnu situaciju, pa krenimo redom. Moj je otac prije 13 godina kupio stan i kao vlasnike naveo sebe i tadašnju vanbračnu ženu (u daljnjem kontekstu suvlasnicu) sa kojom je živio. Znači 50:50. Umro je prije nego je uknjižio vlasništvo na taj stan. Na ostavinskoj raspravi brat i ja naslijedili smo svaki po 1/4 navedenog stana. Rješenje o naslijeđivanju je odavno postalo pravomoćno. Na gruntovnici nam je rečeno da se ne možemo upisati kao vlasnici jer je prije prodaje stana prodavateljica promijenila prezime. Znači jedno je prezime u vlasničkom listu, a drugo na kupoprodajnom ugovoru. Moj odvjetnik izradio je Aneks ugovora kojim se to pitanje riješava i taj Aneks potpisali smo i ovjerili kod javnog bilježnika prvo brat i ja, a nakon par mjeseci suvlasnica i prodavateljica. I tu nastaju problemi. Naime, suvlasnica odbija dati kupoprodajni ugovor kao i Aneks ugovora da se brat i ja upišemo u ZK. Ne želi dati niti originale niti ovjerene fotokopije. Na gruntovnici su rekli da se bez toga ne možemo upisati i to mi je jasno. Što da uradimo? Koje su naše pravne mogućnosti?Napominjem da u predmetnom stanu živi suvlasnica i ne dopušta nam korištenje istog.

Hvala unaprijed

ovjerilo ste ugovor kod javnog bilježnika i imate pravo tražiti kopiju ugovora. kopiju ugovora javni bilježnik ovjerava  što  vrijedi kao original. koštat će vas ali.  

na ugovoru je bitan potpis prodavatelja pa pokušajte sa prodavateljem se dogovoriti da traži  kopiju ugovora.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , bovu je napisao:

ovjerilo ste ugovor kod javnog bilježnika i imate pravo tražiti kopiju ugovora. kopiju ugovora javni bilježnik ovjerava  što  vrijedi kao original. koštat će vas ali.  

na ugovoru je bitan potpis prodavatelja pa pokušajte sa prodavateljem se dogovoriti da traži  kopiju ugovora.

Bio sam kod javnog bilježnika i on je rekao da u arhivi nema navedenog kupoprodajnog ugovora, kao da je to ugovor otprije 13 godina i da ga oni više nemaju u svojoj arhivi. Ne znam da li je to po propisima, ne kužim se u to. Uglavnom, kaže mi da donesem original i da će mi on ovjeriti fotokopiju. Ali original ugovora mi ne da suvlasnica. Pokušao sam kontaktirati prodavateljicu jer ima istovjetan primjerak ugovora, ali je ona nakon preudaje odselila iz Hrvatske i nedostupna je. Mogu li sudskim putem natjerati suvlasnicu da mi da kupoprodajni ugovor i Aneks ugovora da se brat i ja upišemo kao vlasnici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Dražen0506 je napisao:

Bio sam kod javnog bilježnika i on je rekao da u arhivi nema navedenog kupoprodajnog ugovora, kao da je to ugovor otprije 13 godina i da ga oni više nemaju u svojoj arhivi. Ne znam da li je to po propisima, ne kužim se u to. Uglavnom, kaže mi da donesem original i da će mi on ovjeriti fotokopiju. Ali original ugovora mi ne da suvlasnica. Pokušao sam kontaktirati prodavateljicu jer ima istovjetan primjerak ugovora, ali je ona nakon preudaje odselila iz Hrvatske i nedostupna je. Mogu li sudskim putem natjerati suvlasnicu da mi da kupoprodajni ugovor i Aneks ugovora da se brat i ja upišemo kao vlasnici?

provjeri u gruntovnici ili e-izvadak ko je vlasnik nekretnine.

porezna bi trebala imati primjerak ugovora. plaćen je porez?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bovu je napisao:

provjeri u gruntovnici ili e-izvadak ko je vlasnik nekretnine.

porezna bi trebala imati primjerak ugovora. plaćen je porez?

Bio sam na Poreznoj, kupoprodajni ugovor se da srediti, ali opet ostaje problem Aneksa ugovora, bez njega ništa. Nevjerovatno je da u ovoj državi, dakle članici EU čime se naši političari strašno ponose, jedan od suvlasnika ne dopušta upis u ZK drugim suvlasnicima i još im uopće ne dopušta pristup navedenom stanu. Gdje god sam se obratio za pomoć, znači Porezna, odvjetnik, gruntovnica, policija, svi samo kažu "pa probajte razgovarati sa suvlasnicom". Ali ona uopće ne želi kontaktirati sa nama, ne javlja se na telefon, ne otvara nam vrata. Ne znam da se ovako nešto nekome dogodilo. Bilo bi dobro kada bi se javio netko sa istim ili sličnim iskustvom, mada čisto sumnjam da je još netko ovo doživio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dražen0506 je napisao:

 Nevjerovatno je da u ovoj državi, dakle članici EU čime se naši političari strašno ponose, jedan od suvlasnika ne dopušta upis u ZK drugim suvlasnicima i još im uopće ne dopušta pristup navedenom stanu. 

ponovo pitanje.

ko je u gruntovnoj knjizi (vlasničkom listu) upisan kao  vlasnik stana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Dražen0506 je napisao:

Prodavateljica stana još uvijek je i nakon 13 godina upisana kao vlasnik. A nedostupna je jer živi u inozemstvu.

protiv vlasnika podnesite tužbu za utvrđivanje vlasništva.

u tužbi navedite kod koga je kupoprodajni ugovor.

ako znate u kojoj zemlji  živi  putem veleposlanstva dobije poziv (osim ako živi u Amazoni,među pigmejima ili nedostupnoj lokaciji)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija