Jump to content

tratincica

Korisnik
  • Broj objava

    75
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je tratincica objavio

  1. http://www.dsv.pravosudje.hr/index.php/dsv/novosti/termin_pismene_provjere_znanja_kandidata_za_drzavnu_skolu_za_pravosudne_duznosnike evo, izašlo na stranicama DSV-a Ima li itko ikakvih saznanja što dalje, mislim u slučaju da se bude primljen u školu? Raseljavanje? Život u Zagrebu 2 godine? Zapošljavanje na drugom sudu (za one koji već rade?). Išta??? Meni je još uvijek sve toliko nedorečeno da mislim da neću čak ići ni na pismenu provjeru znanja. Drugima svima sretno!
  2. Hvala kolega na obavijesti, tako nešto sam i ja načula - doduše iz druge ruke, da će samo najbolji i to možda!!! moći birati sud, a ostai će biti raspoređeni diljem zemlje. To se valjda odnosi i na postojeće savjetnike koji već rade na nekom sudu??? U svakom slučaju još jedan dobar način eliminacije jer neće svatko biti spreman prihvatiti posao u drugom gradu, pogotovo oni koji već imaju zaposlene supružnike, djecu koja idu u školu itd... Tko voli nek izvoli.
  3. Draga Kolegice Savjetnice, Vašem postu se nema što dodati, istina živa, al na žalost izgleda da je netko našvrljao te zakone bez da je pitao ljude iz prakse. Na stranu sad što nitko naš trud i rad ne cijeni, al mi nije jasno zar doista misle kako će ljude u 2 godine koji niti jednu raspravu samostalno nisu proveli obučiti da budu suci?! Živi bili pa vidjeli! Btw, gore spomenuti pravilnik još nije donesen, a kad će ne zna se...
  4. Pravomoćna sudska presuda zastarijeva za 10 godina. Moze biti puno razloga zasto niste dobili novce... Mozda odvjetnik nije pokrenuo ovršni postupak, možda je odvjetnik podnio ovršni prijedlog, ali nije doneseno rješenje o ovrsi i najgora varijanta... možda na računu ovršenika (bivšeg poslodavca Vaše supruge) nema novaca. Svakako, kontaktirajte odvjetnika, pa zato ste ga opunomoćili...neka izvidi što je s predmetom.
  5. Ne znam zasto toliko traje, zavisi u kojem ste gradu, odnosno koliko je sud i Centar za socijalnu skrb zatrpan, a jos ste potrefili i kad su godisnji odmori pa je posao tijekom srpnja i kolovoza usporen. Trebalo je vec biti gotovo...
  6. pa ako ste placali onda imate pravo na zalbu nakon proteka roka i imate pravo priloziti uplatnice kojima DOKAZUJETE da ste SVE platili. Svaki ce sudac obustaviti ovrhu za ono sto je placeno. S druge strane, nije uputno davati savjete ocevima da ne placaju alimentaciju jer to je zakonska obveza roditelja (i majke i oca). Taj novac ipak ide Vasem djetetu, a ne bilo kome.
  7. ili ga sami nekako naci i dostaviti sudu adresu. A ako ne znate gdje je tada nema druge nego cekati da Centar postavi posebnog skrbnika i poziv za rociste ce sud dostaviti skrbniku. nakon toga nema problema i trebalo bi ici brzo, cak bi se moglo sve rijesiti na jednom rocistu.
  8. treba li sigurno ici obustava u cijelosti? jer prijasnja presuda nije ponistena, samo preinacena...
  9. Mislim da se u Vasem slucaju upravo treba primijeniti ovaj clanak na koji ste se pozvali i to da ide obustava po sluzbenoj duznosti. Zapravo bi se trebali raditi o djelomicnoj obustavi buduci da ste jos uvijek duzni placati 25% i to od dana kako je odredjeno u pravomocnoj presudi. Probajte takav prijedlog za djelomicnu obustavu podnijeti opcinsko sudu kod kojeg se vodi postupak ovrhe (pozovite se na broj ovrsnog predmeta pod koim se vec vodi ovrha) pa ce sud vec odluciti sto treba te o svemu izvijestiti HZMO.
  10. ako broj predmeta izgleda ovako: _____/05 znači da je rješenje o ovrsi doneseno u 2005. godini. Iz ovoga proizlazi da je ovršenik suvlasnik na preostaloj 1/4 nekretnine i to će se prodavati u ovršnom postupku. U zemljišnim knjigama već bi trebala stajati zabilježba sudske prodaje nekretnine pa si to možete provjeriti. Budući da niste stranke u postupku, nemate pravo na uvid u spis, ali imate pravo sudjelovati kao kupci na javnim dražbama ako dođe do prodaje nekretnine.
  11. naplatit ce Vam radnje koje je do sada obavio na koje ima pravo i to je to!
  12. e, dobro da ste precizirali jer sam ja imala drugaciju sliku u vidu... Naime, na ostavinsku ce raspravu ( a buduci da nema oporucnih nasljednika) biti pozvani vasa majka, baka i ujak kao nasljednici 1. nasljednog reda. Vasa majka u konkretnom slucaju ima svako zakonsko pravo odreci se nasljednog dijela ili ga pak ustupiti kome od nasljednika (baki, ujaku). E sad, da je vasa majka npr. umrla prije djeda, tada bi po tzv. nacelu reprezentacije vi bili nasljednik i bili biste pozvani dati nasljednicku izjavu. Isto vrijedi u slucaju da se vasa majka odrekne nasljedstva samo u svoje ime ( a ne i u ime svojih potomaka).
  13. mozda nisam bila potpuno jasna... pa idemo iz pocetka, namjera mi je bila pojasniti da se ne moze majka punoljetnog nasljednika odreci u njegovo ime. Naime, ako je neka punoljetna osoba nasljednik, bit ce pozvana na ostavinsku raspravu i nitko umjesto nje ne moze dati nasljednicku izjavu (osim ako: 1)nasljednik negoga za to ne opunomoci ili pak 2) ne pojavi se na raspravi, a uredno je pozvan u kojem ce se slucaju pretpostaviti da se nasljedstva prihvatio). Recimo da je umro covjek koji je iza sebe ostavio suprugu i dvoje djece od kojih je jedno punoljetno. Nasljednicku izjavu ce punoljetno dijete dati u svoje ime, dok ce u ime i za racun maloljetnog djeteta izjavu dati majka kao zakonski zastupnik. E, sad, sto se tice odricanja i clanka 130. st. 2. ZN .... nasljednika koji se zeli odreci nasljedstva javni biljeznik (sud) ce upozoriti da se moze odreci ili samo u svoje ime ili u svoje ime i ime svojih potomaka. Ako nasljednik izrijekom ne navede da se odrice samo u svoje ime, tada odricanje obuhvaca i potomke. Ako se odrekne samo u svoje ime, tada ce se uzimati kao da je umro prije ostavitelja. Kolegica Notarica sigurno zna o cemu pricam, a nadam se da sirokim elaboriranjem nisam zbunila nekog laika koji trazi kratak odgovor
  14. u vase se ime moze odreci samo onaj koga ste opunomocili, dakle vasa majka ako nije opunomocena za to , NE MOZE se odreci u Vase ime, upravo stoga sto ste punoljetni. Roditelj se moze odreci u ime svojih maloljetnih potomaka.
  15. ovako, ako racun glalsni na vasu mamu ili tatu, a potpisao je netko koga ne znate (pod uvjetom da nije susjed) to bi mogla biti neuredna dostava pa mozete traziti povrat u prijasnje stanje i zaliti se na rješsenje o ovrsi. Medjutim, i sami priznajete da ste dug platili sa zakasnjenjem pa nije bitno to sto niste dobili rjesenje o ovrsi jer kao svaki gradjanin opcepoznato je da morate na vrijeme podmirivati svoje dugove i da racuni za HEP stizu svaki mjesec (vjerojatno ste ih i primili). Tako da cete se tesko "izvuci". Jer, troskovi odvjetnika ovrhovoditelja su nastali upravo zato sto vi na vrijeme niste platili glavni dug pa su morali ici na ovrhu. E, sad, znam konkretno da u praksi znaju oprostiti dio troskova ako odrete kod njihovog odvjetnika, nesto platite pa onda onu+i povuku ovrsni prijedlog u odnosu na trosak. Zastara je 1 godina od dospjelosti svakog posebnog racuna, a ako su u toj godini podnijeli prijedlog za ovrhu zastara je prekinuta (gleda se datum podnosenja prijedloga, a ne datum izdavanja rjesenja o ovrsi).
  16. 1. Predajete sudu jer je sud vodio ostavinski postupak. 2. Predajete u prijamnoj pisarnici suda. 3. Ako se naknadno pronađena imovina odnosi na nekretninu predajete ZK-izvadak za tu nekretninu (uz prijedlog) 4. Pozivate se na broj spisa pod kojim je već proveden postupak 5. Pristojba-taksa se plaća sukladno vrijednosti naknadno pronađene imovine, ali u praksi sudovi odrede najmanju pristojbu (100,00kn), to će Vam sud reći na raspravi ili će Vas pismeno pozvati na uplatu pristojbe.
  17. Ako ćete tužiti, tada ste vi u položaju onoga koji dokazuje, dakle morate dokazati da sest5ra nije ispunjavala ugovor. To što je ona bila u Austriji neka nikakve veze jer moglo se dogoditi da je vaša polusestra nekoga plaćala i angažirala da se brine o pokojnom ocu (donosi mu hranu, sprema stan...). Nadalje, možda mu je slala novce i financijski ga pomagala. Nadalje, ovo što spominjete "nerazmjer davanja" jer je otac umro nakon 6 godina od sastavljanja ugovora je također teško dokazati. Naime, znam konkretan slučaj sudske prakse kada je primatelj uzdržavanja umro svega 5 mjeseci nakon sklapanja ugovora i ugovor je svejedno bio valjan. Radi se o tome da je to vrsta tzv "aleatornog ugovora" - laički rečeno- ugovor u kojem je lutrija koliko će poživiti primatelj uzdržavanja (1 mjesec ili 20 godina...). Doduše, istina je da se u praksi često sastavlja kad se nekog nasljednika želi eliminirati. POsavjetujte se s odvjetnikom jer Vas ne želim obeshrabrivati, možda ima još kakvih činjenica na temelju kojih možete pobiti ugovor, teško je reći unaprijed. sretno
  18. Da, znam da se etažno vlasništvo ne može prenositi bez suvlasničkog dijela na kojem je osnovano, međutim problem je u tome što je ugovor već sastavljen, a u njemu je obuhvaćen samo stan, a nisu niti spomenuti pripadajući suvlasnički dijelovi koji se odnose na zemljište i zajedničke prostorije? e, sad, pitanje je da li gruntovnia provodi takav "manjkavi" ugovor ili da se sastavi aneks u kojem će se decidirano navesti što sve ulazi u nekretninu? Hvala
  19. ako se nekretnina sastoji od kuće i dvorišta na koji su u listu A upisani kao suvlasništvo A i B osobe svakog u 1/2, osoba A je upisana kao samovlasnik jednog stana, osoba B kao samovlaasnik drugog stana, a također su suvlasnici hodnika svatko u 1/2, a u kupoprodajnom je ugovoru naznačeno da se prodaje samo stan osobe A (ugovor nije obuhvatio suvlasnički dio koji osoba A ima na kući i dvorištu i nije obuhvatio niti suvlasnički dio na hodniku) hoće li gruntovnica provesti promjenu vlasništva na svemu? Da li se to podrazumijeva?
  20. elektromodul.... prigovor zastare 5 godine od svake pojedinačne kazne - opći rok zastare
  21. Samim tim sto je podnesen ovrsni prijedlog zastarijevanje je prekinuto, moze biti da se iz nekih drugih razloga ne skida s racuna jer nema dosta novaca, ali nije zastarjelo
  22. samo definicije, nemoj previše u detalje, poludjet ces... mene je pitala ZTD malo detaljnije, a kad je vidjela da sam iz Slavonije rekla je da me nece pitati previse pomorskog, samo je pitala sto su uzance, a to sam se sjecala jos od faksa. Uglavnom, ugodna je zena , nema beda
  23. ja Vas potpuno podrzavam, ako ste vec zavrsili fakultet samo naprijed dalje... i starije godine imaju prednosti, imate nekakvo zivotno iskustvo sto zbog godina sto zbog toga sto ste vec radili. Takodjer ako sve dobro krene, mozete poloziti pravosudni u 45-oj i jos dobrih 25 godina raditi u praksi, sretno!
  24. vlasništvo se dokazuje temeljem gruntovnog izvatka, ali naravno ali, nije nebitno što piše u katastru, tamo imate tzv. posjedovni list.
  25. u pravu je kolegica koja je ispred mene odgovorila, potrebno je oko 3 puta proci cijelo gradivo. Sto se ponavljanja tice, ako si knap s vremenom, ponavljaj po pitanjima da si odvojis bitno od nebitnog, sretno
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija