Jump to content

pareat

Korisnik
  • Broj objava

    37
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je pareat objavio

  1. Otiđite ponovo i zatražite spis na uvid, ukoliko spis ponovo nebude kompletan tražite razgovor s raspravnim sucem. Nema tu panike, suci obično to spreme u ormar da se ne zagubi baš zato jer je bitno.
  2. Bitan je činjenični opis djela, da li u optužnom aktu piše "iako je znao da nije naplativa" ili se tereti da vas je na neki drugi način dovodio u zabludu. Inače kod ovih kaznenih djela sud cijeni cjelokupno ponašanje okrivljenika prije i nakon djela, dakle da li je u trenutku narudžbe već bio zadužen, da li je naknadno nešto platio, da li se naknadno javljao na vaše telefonske pozive. Postoji li svjedok koji potvrđuje da vam je rekao da je zadužen? U pravu ste da je djelomice priznao kada je rekao da je znao da je mjenica nenaplativa, pod uvjetom da se za to tereti. Jeste li već saslušani kao svjedok, tada trebate postaviti imovinskopravni zahtjev, ali to možete i naknadno u parnici.
  3. Moguće da zbog profesionalne deformacije drugačije gledam na to, ali imate čak i puno žena koje preko dana rade a noće u zatvoru zato jer su npr. izazivanjem prometne nesreće uzrokovale nečiju smrt pa nisu zbog toga kriminalke.Jeste li provjerili gdje je vaš spis predmeta, jer to vam se rješava tako da prvostupanjski sud da svoj prijedlog a odlučuje Vrhovni sud, tako da to putovanje spisa zna malo potrajati. Iako zbog proteka vremena kazne znaju izgubiti svoj smisao, to je posljedica pretrpanosti viših sudova kada odlučuju o žalbama kao i pretrpanosti zatvora. Baš zbog toga i možete računati da će vas brzo pustiti na uvjetni otpust ako baš i dođe do odsluženja.
  4. Ako ste bili na raspravi u kaznenom postupku ispitani ste kao oštećenik - svjedok. Jeste li postavili imovinskopravni zahtjev? Presudu ćete dobiti kada bude pravomoćna.
  5. U dodatku, narukvica se odnosi na pritvor, ne na zatvor, a ni kod pritvora se još ne primjenjuje u RH.
  6. Već ste puno dobili, omogućeno vam je da radite, što znači da ćete biti u zatvoru u svome gradu. Zamjena za rad za opće dobro koju ste predložili u zahtjevu za izvanredno ublažavanje kazne moguća je samo odlukom Vrhovnog suda RH, za to ćete morati malo pričekati. Rješenje koje spominjete je vjerojatano rješenje o upućivanju na izdržavanju (ako nije napišite), žalite se i recite u žalbi da očekujete pozitivno rješavanje zahtjeva za izvanredno ublažavanje kazne. Požurite sud kojem ste uputili taj zahtjev (pristojno, naravno). P.s.pravomoćno ste oglašeni krivim, odslužite to ovako ili onako i nastavite sa svojim životom. Sretno!
  7. Može i na taj dan iako ako dođete prije pokazujete ozbiljnost i ne dovodite suca pred gotov čin. Ni slučajno nemojte izbjegavati odlazak 28.1.2010.g.Ako ništa ne pomogne tražite Valturu, to je zatvor otvorenog tipa, daju slobodne vikende, ali se tamo radi, što vama čini se nije problem.
  8. zastara ne teće do punoljetnosti djeteta
  9. Sucu za izvršenje prije 28.1.2010.g. podnijeti zahtjev za odgodu izvršenja do odluke suda o zahtjevu za izvanredno ublažavanje kazne i podnijeti dokaz da ste taj zahtjev predali, donjeti i dokaz da otplaćujete dva kredita. Sudu kojem ste podnjeli zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne uputiti požurnicu i u istoj navesti da ste spremni odraditi kaznu. Isto je bračna ili izvanbračna zajednica,centar za socijalnu skrb provjerit će vaše navode. Ako pak dođe do izdržavanja kazne onda suca za izvršenje pitajte možete li s posla odlaziti noćiti u zatvor.
  10. Tako nekako, osim što mu se vrijeme provedeno u pritvoru računa isključivo u kaznu koju će tek eventualno dobiti.
  11. Ne bi trebalo dugo trajati,jer sudac koji sudi ne voli taj pritisak da mu je optuženik u pritvoru o kojem se mora svaka dva mjeseca ponovo odlučivati,samo može biti malo peripetija, najbolje da mu to sredi branitelj (ako je riječ o optužnici mora imati branitelja). Dakle on mora sam odlučiti da želi biti u zatvoru i reći svome branitelju da mu to omogući.
  12. Ovisi koje rješenje mu je uručeno. Najvjerojatnije je osoba sada u pritvoru. Može raspravnom sucu na prvoj raspravi napomenuti da ima pravomoćnu kaznu zatvora pa se eventualno jedno zamijeni drugim, ili se preko uprave zatvora obrati sucu izvršenja. Ili može predložiti ukidanje pritvora uz obrazloženje da je spreman ići služiti zatvor. To okrivljenici čine jer kad su u zatvoru imaju neke "slobode" koje kao pritvorenici nemaju.
  13. Kako sam već rekla u istrazi nema rasprave na kojoj se svjedoci ispituju u vašoj prisutnosti, odvjetnik je pozvan jer on tamo može i ne mora biti a vas nisu pozvali. Odluka o tome hoće li uopće biti postupka na kraju ipak ovisi o državnom odvjetniku, ne o istražnom sucu.
  14. Kada se u kaznenom postupku donosi presuda s kaznenim nalogom, dakle bez rasprave, to znači da se radi o blažem kaznenom djelu, da je državno odvjetništvo s obzirom na vašu dosadašnju nekažnjavanost odlučito da podnese prijedlog za izdavanje kaznenog naloga. Ako podnesete prigovor, bez obzira što u njemu napišete, prigovor će se staviti van snage i provesti redoviti postupak u kojem možete biti i drugačije kažnjeni (uz presudu ste dobili optužni prijedlog u kojem piše koju kaznu državno odvjetništvo u tom slučaju predlaže, obično predlažu strožu kaznu). Dragovoljna predaja droge baš i nije neka olakotna okolnost. Ako se odlučite ne ulagati prigovor presuda će postati pravomoćna, ali možete naknadno podnijeti prijedlog za izvanredno ublažavanje kazne. Na vama je da odlučite.
  15. Istina kod odlučivanja o žalbi vijeće može odlučiti..... Međutim, zakonom je propisano da kad optuženik zatraži da ga se pozove na sjednicu izvanraspravnog vijeća kada se bude odlučivalo o njegovom prigovoru na optužnicu, mora ga se pozvati i tu nema proizvoljnosti.
  16. Malo ste ih izbombardirali podnescima.Požurnicu, naravno uljudnu i kratku bez obrazlaganja prigovora, već samo o razlozima zašto želite stvar ubrzati možete uputiti i predsjedniku suda. Možda je problem u tome što ima više optuženika, pazite ne može se raspravljati o vašem prigovoru dok svi oni ne prime optužnicu.Zašto vam branitelj ne napiše požurnicu, ako je točno da se radi o optužnici onda vi morate imati branitelja, ako ga niste sami odabrali sud vam je nekog dodijelio. Također imate pravo uvida u spis, odite osobno vidjeti gdje je zapelo, nemojte samo piskarati. Bojim se da nećete moći dobiti oduzete predmete dok postupak ne završi. Što se tiče vaše prisutnosti na sjednici vijeća ona je obvezna čim ste to zatražili ali nemojte izbjegavati primitak tog poziva.Na sjednici nemojte ponavljati ono što ste napisali u prigovoru. Na toj sjednici se ne odlučuje o vašoj krivnji, vijeće se ne može upustiti u ocjenjivanje dokaza već samo na to da li je optužnica pravilno sastavljena i da li ima dovoljno osnova za sumnju. O svemu drugom raspravlja se na glavnoj raspravi kad postupak počne.
  17. Za primjetiti je kako je naglo porastao broj odobrenih savjetničkih mjesta na neodređeno vrijeme. Sad bi mi trebali biti budale koje će i dalje čistiti stare predmete, mijenjati referade i grane prava kako gdje zafali, dok državi ne stasaju mladi pačići iz pačje škole, pa da se mi s tridesetak i kusur godina nađemo na ulici, jer eto neki je vježbenik imao bod više. Pa gdje smo mi to studirali pravo?, što je s onim profesorskim pričama o stečenim pravima? Zašto isključivati odvjetničke vježbenike, pa i druge pravnike, možda se baš među tim ljudima krije vrhunski sudac. O novčanoj strani cijele priče da ne govorimo, pa koja to država na svijetu tjera iz sudstva već izučene savjetnike koji će otići u komoru i s obzirom na svoje iskustvo rušiti presude ko kule od karata.To malo podsjeća na neka ne tako davna vremena. Repetitio est mater studiorum!!!!
  18. pareat

    pritvor

    Opet niste bili dovoljno precizni, zbog čega je pritvor uopće određen, u kojoj je fazi postupak. Što se tiče maksimalnog trajanja pritvora u vašem slučaju on maksimalno može trajati godinu dana, ali to je zakonom propisano maksimalno trajanje propisano samo kao zakonski limit nakon kojeg se okrivljenik mora pustiti na slobodu. Ne znači da će pritvor doista toliko i trajati. Ako postoji optužnica onda se postojanje razloga za pritvor propituje svaka dva mjeseca, a ako postoji optužni prijedlog onda svakih mjesec dana. Razlozi zbog kojih je pritvor određen jako su bitni, jer ako je npr. pritvor određen zbog opasnosti utjecaja na svjedoke onda razlozi za pritvor otpadaju čim se svjedoci ispitaju. Obično pritvor traje duže ako je određen zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela ili dovršenja započetog djela.
  19. Protiv vas se vodi istraga, koja ima svoja istražna ročišta. O rezultatima istrage ovisi da li će državno odvjetništvo podići optužnicu ili ne. To nije klasična glavna rasprava gdje se svjedoci ispituju uz vašu prisutnost, već svjedoke i vas istražni sudac ispituje zasebno.
  20. Upitna je dopustivost vaše snimke kao dokaza budući je prije svega privatna, a od snimki s nrp. benzinskih pumpi se razlikuje po tome što ove snimaju javni prostor i imaju istaknuto upozorenje da se snima. Puno sreće s nekim od izvanrednih pravnih ljekova.
  21. Uvijek možete pisati požurnicu a možete i odustati od već podnesenog prigovora u kom sučaju optužnica postaje pravomoćna i postupak započinje. Nemojte naravno povlačiti prigovor na optužnicu, posebno ako je dobro argumentiran jer ako ga vijeće usvoji možda do postupka i ne dođe.
  22. Postoje kaznena djela koja se gone isključivo po privatnoj tužbi (uvreda, kleveta, sitna krađa....), tada se postupak pokreće podnošenjem privatne tužbe sudu. Sva druga kaznena djela gone se po službenoj dužnosti, dakle ovlašteni tužitelj je državno odvjetništvo, dok oštećena strana podnosi policiji ili državnom odvjetništvu samo prijavu, dakle kaznenu prijavu da je oštećena kaznenim djelom. Ako državno odvjetništvo odlučit da neće goniti to kazneno djelo, donosi rješenje kojim se kaznena prijava odbacuje i onda oštećena strana u roku od osam dana može podnjeti optužnicu ili optužni prijedlog sudu i tada postaje ovlašteni tužitelj i stranka u postupku. Ta osoba tada nije privatni tužitelj nego se naziva "oštećenik kao tužitelj" Postoji i treća vrsta kazenih djela (pr. prijetnja iz stavka 1 članka 129 KZ-a) gdje je ovlašteni tužitelj državno odvjetništvo, dakle gone se po službenoj dužnosti, ali čitavo vrijeme postupka mora postojati prijedlog oštećenika za progon.
  23. Iskaz dan pred policijom nije dokaz u kaznenom postupku. Ukoliko odbijete svjedočiti možete biti kažnjeni do 20.000 Kuna ili poslani u zatvor dok ne pristanete svjedočiti. Možete doći ranije i reći sucu da ne želite iskazivati pred okrivljenikom.Kako bi ste se vi osjećali da vam netko naudi a da svjedoci ne žele svjedočiti?
  24. pareat

    pritvor

    To ovisi prije svega o razlogu zbog kojeg je određen (npr.opasnost od ponavljanja, opasnost od utjecaja na svjedoke,izbjegavanje dolaska na sud), a maksimalno trajanje ovisi o težini kaznenog djela, odnosno maksimalnoj kazni za to kazneno djelo. Morate dati više detalja.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija