Jump to content

Povećanje tem. kapitala d.d. izdavanjem dionica


anonimno

Preporučene objave

Pozdrav svima

 

Molio bih vas pomoc.

D.D. povecava temeljni kapital emisijom novih dionica iste nominalne vrijednosti kao i dosadasnje. Temeljni kapital se povecava za 100% i pravo upisa imaju svi dionicari drustva u onolikom broju dionica koliko ih trenutno imaju.

 

Pretpostavimo da odredjen broj dionicara se nece odazvati ovakvom povecanju temeljnog kapitala. Zbog toga je predvidjen drugi krug gdje dionicari mogu kupiti i taj "visak" dionica.

Moje pitanje je: Tko i u kojoj kolicini moze kupiti taj visak dionica?

Radi se o stvarnoj situaciji jednog naseg d.d.-a.

 

Pretpostavljam da u tom "drugom krugu" mogu sudjelovati svi dionicari. Oni mogu dati ponudu za kupnju svih preostalih dionica ili manje. Kako se vrsi raspodjela? Prema izrazenoj kolicini za kupnju ili prema relativnom udjelu u kapitalizaciji drustva?

 

Dakle, da li se primjenjuje reciprocitet kao kod npr IPO-a ili kao kod prava kod povecanja temeljnog kapitala u "prvom krugu"?

 

U zakonu o TD ne pise nista o tom "visku" dionica.

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa kupuje najbolji ponudjac. bilo tko moze kupiti te dionice

Mislim da ne postoji pojam "najbolji ponudjac" jer se dionice upisuju po fiksnoj nominalnoj cijeni. Nema nadmetanja u cijeni. Jedino ako mislis na nesto drugo pod tim pojmom?

Mozete li mi bar reci tko je zaduzen za arbitrazu ako spomenuta opcija nije regulirana zakonom? Radi li se o Trgovackom sudu, HANFA-i, nekom drugom sudu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija