Jump to content

Problemi sa katastrom


anonimno

Preporučene objave

Molimo Vas za savjet po slijedećem pitanju :

 

Moj brat i ja smo naslijedili po smrti našega djede 1975. g. nekoliko čestica zemlje u Trogiru. Prije dvije godine ustanovili smo da su na tim česticama u katastru upisani kao posjednici neki drugi ljudi. Platili smo geodeta da nam pripremi materijale o česticama te da se na osnovi vlasničkog lista upišemo u katastar, što je sada nemoguće. Navodno je neka komisija iz katastra 1976. g. u doba komunizma, izlazila na lice mjesta i upisivala ljude koji su zatečeni na tim česticama (i dali izjavu da koriste tu česticu), kao posjednike.

 

Molimo Vas da nam kažete da li će se do sada važeći zakon o dosjelosti zbog neometanog korištenja zamljišta promjeniti, jer ako krenemo sada u sudski spor, čeka nas taj isti komunistički zakon, što je pat pozicija. Mi gruntovno vlasnici a oni katastarski posjednici.

Ima li toga igdje u Evropi ili svijetu? Što bi bio Vaš savjet nama? Što treba poduzeti?

 

Sa štovanjem !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ima , ima

 

svugdje u svijetu postoji dosjelost, barem tamo gdje ja to znam i za razliku od našeg zakona to je 30 godina. kod nas je to 10, odnosano 20 god .(ovisi privatno ili državno) i to po novom zakonu, a koliko se sjećam po starom je to bilo 30 kao i drugdje.

 

a gdje ste vi bili sve te godine. zašto niste brinuli o nekretnini sve to vrijeme.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"...a gdje ste vi bili sve te godine. zašto niste brinuli o nekretnini sve to vrijeme?..."

 

covjece, ljudi zive na razlicitim kontinentima i ako su platili porez drzavi onda je fer da od drzave dobiju adekvatnu zastitu od otimaca koji se pozivaju na dosjelost. znam da drzava pretpostavlja da se mora bit dobar vlasnik i da vlasnik mora znat u svakom trenutku gdje mu se nesto nalazi te koliko god zvucalo dobro toliko je i lose. ali ako je drzava uvela institut dosjelosti i time dala vjetar u ledja kriminalu onda je red da se u saboru izglasa i zakon koji dopusta vlasniku nekretnine koji zatekne XY pojedinca kao uzurpatora na istoj nekretnini da ga likvidira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa taj zakon ima. vi uvijek možete pokrenuti vlasničku tužbu. vlasnička tužba ne zastarijeva. al' svejedno, ako ste zaista brinuli o toj nekretnini mogli ste nekom dat da ju ćuva, pa mu i platiti da čisti korov, tjera zmije, štakore, voluharice. nemate pojima šta znači ćuvat i imat nekretninu, nije to platit porez. a kolko je tog država naplatila a nije napravila. nemate pojima sa čime se sve ovdje ljudi trebaju nosit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja kao suvlasnik znam da je djedu poslije drugog sjvetskog rata puno toga oduzeto. znam da je i on pokusavao vratiti nesto od zaista velike imovine ali bez uspjeha. mladi i ne znaju kako je bilo u vrijeme komunizma. ljudi su bili zastraseni i trpalo ih se u zatvor da bi se poneki zasluzni drug dokopao te imovine. tako je i moj djed nama govorio da zaboravimo proslost i da sami svojim radom sebi priskrbimo za zivot. u redu, mi smo tako i postupili ali danas kada vidimo sve vise i vise kako se ponavljaju iste nepravde, kako ljudi kradu tudje, jos bih radije imao svoje. poslije domovinskog rata pronasao sam dokument o ostavinskoj raspravi nakon pokojnog djede i tada sam pomislio da je možda vrijeme da se nesto poduzme. svi koje sam pitao za savjet govorili su da je to nemoguca misija. danas se ipak ponesto mice u pravosudju i mislim da bi bilo vrijeme da se ostecenima izadje u susret. kako ce se moci rijesiti uskladjenje z.k. i katastra kad za istu cesticu u z.k. pise da smo brat i ja vlasnici dok u katastru stoji da je posjednik xy. napominjem da ne postoji nikakav dokument o prodaji ili slicno. ja ne mogu prodati, oni ne mogu ni graditi ni prodati. nagodba je nemoguca jer odbijaju bilo koji razgovor. pojeo vuk magare ili ne. ima li tko sto za reci? hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ja sam živjela u komunizmu i u ovoj državi. preci mog oca bili su hrvatski kneževi i u starim knjigama iz doba austro-ugarske upisano je vlasništvo na šumama na njihovo ime kao zajednice kneževa.

 

nisam tražila povrat šuma jer za vlasništvo upisano na zajednice nije bilo povrata. nije me niti bog zna šta ražalostilo. niti ne znam šta bih sa tim šumama. osim toga moji roditelji pokorno su služili socijalizmu. otac je sudjelovao u svim radnim akcijama poslije '45, a za djeda po majčinoj strani ne ću niti spominjati, jer bi mi se rugali. svejedno smo sve odradili pokorno sa svim ostalim malim običnim ljudima koji su gubili djecu, sinove, očeve i muževe u domovinskom ratu. priznajem da sam ljuta na sve što se dešava, pogotovo na one koji se beskrupulozno bogate. međutim, ovaj puta nisam na vašoj strani, iako je istina da vama u vašem slučaju ne treba razgovor sa posjednicima. šta očekujete, da će se ljudi koji su godinama održavali tu nekretninu i ulagali u nju, samo tako maknuti. vi možete pokrenuti vlasničku tužbu kad kod hoćete.

a šta je pravedno, sam Bog će znati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga gosđpođo!

Moji pretci nisu bili plemenita roda, ali su za Austrougarske bili i te kako bogati. Štoviše bili su K&K hoff liferanti, sa jakim vezama na dvoru (tempi passati). Kao ni Vi tako ni ja ne mogu ništa protiv onih koji su tada radili u korist naše štete. Jedan zaslužno ubijeni u Marseju, napravio je "agrarnu reformu" i oduzeo mojoj obitelji hektare i hektare vinograda, plodne zemlje itd. Nepravdu je moja obitelj trpila nakon svakog rata, zato nakon komunjara i onog rata mislio sam da će sada biti bolje u Hrvatskoj. Kad tamo nastupili naši lopovi. I dok mi je bilo donekle normalno za očekivati da me pljačka srbin Aleksandar i Joža bonvivan tobož komunist, ovo što sada doživljvam (nije samo ovaj slučaj kojeg sam ovdje spomenuo) ne mogu i ne želim prihvatiti. Pogledajte samo što se sve u medijima može čuti i vidjeti o korupciji, a naše pravosuđe, što oni rade???

Eto smo se malo izjadali Vi i ja, no nije mi ništa lakše.

Još uvijek ne znam što da radim. Ako ustanem sa vlasničkom tužbom čeka me dosjelost. Radi onih koji bi rado pomogli, pojašnjavam da se radi o parcelama obradive površine i da za sada nema na njima sagrađenih objekata, a gradnja bi po GUP-u bila moguća.

Pozdrav svima od nervoznog,grintavog penzionera

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moji preci nisu bili niti plemenita roda niti bogati, već obični ljudi koji su radili po svojoj savjesti ono šta su u datom trunutku mogli. bogatstvo me nikad nije impresioniralo, već djelo ljudskih ruku i uma. osim toga nikad nitko nije bio bogat, a da to nije na račun tuđeg rada i siromaštva, ili kako se to kaže na račun tuđe grbače.

 

očito nikada niste u životu izgubili nešto zaista vrijedno, kao što je dijete ili bliska osoba, i morali se pokoriti životu i ići dalje, kada još niti sada ne možete zaboraviti običan komad zemlje i okrenuti se vrijednostima stečenim vlastitim radom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drugarice!

Nisam želio nikoga dirati u osječajčiće. Naprosto govorim istinu, a največa istina je da trebam dobronamjerne ljude i poglavito pametne, ako mi mogu pomoći. Vi mi svojim prisustvom vidljivo ne želite pomoći, a za vjerovati je da to i ne možete, iz prije navedenih razloga. Molim vas da mi se svakako ne javite više, ako ipak budete, samo ćete potvrditi moje sumnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam drugarica, a i da vam želim pomoći ne znam kako bih vam pomogla, pogotovo kad znam da mi nije jasno kako ste mogli plati porez na poljoprivredno zemljište kad se porez do nedavno plaćao prema katastarskom stanju i posjedu.

 

međutim , ipak vam pomažem, jer se vaše pitanje stalno nalazi na početnom i uočljivom mjestu.

 

a, to da se javljam kada i gdje hoću, to je moje demokratsko pravo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drugarice-gospođo!

Znao sam da ćete upasti iz razloga koje sam već naveo. Hvala vam, ali vas molim da mi više ne "pomažete". Za svađanje koje tražite nađite neko drugo mjesto. Ovdje ja tražim pametan savjet, što očito vi ne možete pružiti. Možda da se nađemo u nekom drugom forumu i nastavimo nadje....... jer NIHIL HUMANUM etc.etc., ali ovdje me pustite na miru. Lijepo molim. Demokratski molim PREKINITE SMJESTA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija