Jump to content

istek ugovora-otkaz-neisplata dijela place


anonimno

Preporučene objave

 

 

06.10. poslodavcu sam par dana prije godisnjeg odmora najavila da ne namjeravam produziti ugovor koji mi je isticao 31.10. kako bi mogao na vrijeme naci novog poslovodu. Moram napomenuti da radno mjesto nije bas bilo pozeljno, 8.5h svakodnevno; svaki drugi tjedan do ponoci; radilo se svake nedjelje i blagdana; uz to svakodnevno slusanje njegovih problema, bacanje stvari po mome radnome mjestu, vika i dreka pred kupcima. Sto sam ja navela kao razlog, da vise nemogu u takvoj okolini raditi niti to psihicki podnijeti. I kap koja mi je prelila casu je bila sto smo svi mi radnici bili optuzeni za enormno visok manjak, kada sam trazila uvid u inventurne liste nisu mi dali da vidim gdje je nastao taj manjak, ali je poslodavac mogao po cijelom gradu prosiriti kako smo ga mi radnici pokrali sto uopce nije istina jer se radilo o nemogucim novcima. Ali ipak taj dan sve je bilo u redu, dogovorili smo se. Da bi me iduci dan nazvao i rekao da nemoram dolaziti na posao. Ipak sam dosla i pitala ga zasto da bude tako, kad sam jos nakon godisnjeg trebala odraditi negdje 10dana. Rekao je da mu netrebam i na moje daljnje inzistiranje istjerao me van i "poslao me na rehabilitaciju". Od tada se nismo vidjeli, jedino smo se culi sms.om. Neki dan sam dobila natrag ugovor, istek ugovora o radu, odluku o godisnjem i 350kn manju placu ( vjerojatno zbog, po mome, izmisljenog manjka).

 

1. Zanima me zasto je 03.11. napravljen otkaz ugovora o radu ( poslovno uvjetovan - kao razlog je navedeno moje daljnje skolovanje ) ako je taj isti ugovor istekao 31.10. ?

 

2. U odluci o godisnjem odmoru imala sam pravo na 18 radnih dana, s naknadom place u visini prosjeka zadnja tri mjeseca.

 

3. I zanima me u imam li pravo na isplatu cijele place, 350kn na racun, i 600kn na ruke ( 300kn za 9mj, 300kn za 10mj) , iako sam 10mjesec radila samo 6dana.

U slucaju da mi bivsi poslodavac nebude htio isplatiti te novce, isplati li mi ga se tuziti, je li zakon na mojoj strani?

 

Puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cinjenica da Vam poslodavac nije niti jedan mjesec urucio platnu listu je prekrsaj zbog kojeg on moze odgovarati ako cijelu stvar preneseti nadleznoj inspekciji rada.

 

Poslodavac Vam nema pravo uskratiti bilo kakav iznos od Vase place ukoliko za to nema odgovarajucu dokumentaciju (zabrana na placu od banke/suda), cime se manjkovi po inventuri po zakonu nikako ne ubrajaju u razloge za neisplatu dijela place.

 

Novac koji trebate dobiti na ruke nije nicime zakonom definiran, protupropisan je osim ukoliko to nemate negdje posebno navedeno u Ugovoru u radu, nekom Aneksu ugovora, pri cemu bi taj dio trebao biti sastavni dio place i iskazan na platnoj listi.

 

Neka Vam je isplatio i 1 kunu manje, za odvjetnika ovdje ima dosta posla. Medjutm, ako onaj dio koji spominjete, "novac na ruke", nemate nigdje ugovoren, u pravilu na taj dio mozete zaboraviti.

 

Ako odete na inspekciju rada, po Vasoj prijavi inspekcija ce ga posjetiti, te ovisno o tome da li je obrtnik ili d.O.o., kazne su od 2000 kn (pa nadalje, za doo su vece).

 

Za neisplaceni dio place morat cete sudskim putem traziti, uz posebnu napomenu da niste dobili niti jednu platnu listu, isplatu neisplacenog dijela place, s time da prvo provjerite sto Vam pise u Ugovoru u radu, odnosno, koliki je tocan neto-iznos koji ste trebali primati mjesecno, da Vam se ne bi dogodilo, kao i mnogima, da je u Ugovoru mnogo manja bruto-placa (zbog manjih poreza i doprinosa), pa bi teoretski jos moglo ispasti da ste - duzni Vi njemu.

 

Rok za otici na inspekciju rada je SADA, ODMAH, (ponedjeljak, 27.11.), za sve ostalo - prvo pogledajte sto Vam pise u Ugovoru o radu kojeg ste potpisali, a ako je podatak u Ugovoru kakav treba biti - prema stvarnom stanju - te Vam je po istom duzan, tada imate elemente za odvjetnika i potrazivanje novca sudskim putem.

 

Sve troskove sudskog postupka i troskove odvjetnika - platit ce Vas bivsi poslodavac.

 

Inace, sve skupa ce mnogo brze ici, nakon sto se javite inspekciji rada pa ga ista posjeti. Kada dobijete njihov odgovor (na kojem trebate inzistirati), tada mozete ponovno kontaktirati Vaseg poslodavca, iskljucivo pismenim putem, sa povratnicom, sa fotokopijom Vaseg dopisa, u kojem ga lijepo jednostavno zamolite da Vam isplati Vas zasluzeni i neisplaceni novac na tekuci racun taj i taj, do datuma tog i tog.

 

Lijepo mu objasnite, da cete biti prisiljeni isti traziti sudskim putem, sto ce nepotrebno njemu nanijeti nove troskove, s time da cete u tom slucaju potrazivati i kamate kao i podmirenje troskova sudskog postupka. Rok neka bude 5 dana, ako to ne vidite na svom tekucem racunu 7. dan od dana kada je primio dopis, pokrenite parnicu putem odvjetnika.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za neisplaceni dio place morat cete sudskim putem traziti, uz posebnu napomenu da niste dobili niti jednu platnu listu, isplatu neisplacenog dijela place, s time da prvo provjerite sto Vam pise u Ugovoru u radu, odnosno, koliki je tocan neto-iznos koji ste trebali primati mjesecno, da Vam se ne bi dogodilo, kao i mnogima, da je u Ugovoru mnogo manja bruto-placa (zbog manjih poreza i doprinosa), pa bi teoretski jos moglo ispasti da ste - duzni Vi njemu.

 

 

svota place u ugovoru mi je naznacena 2892,00kn

+50% prekovremeni rad

+30% rad nocu

+35% rad nedjeljom

+50% rad blagdanom

Sto bi to trebalo znaciti, dobivala sam 2200 na racun i 300kn na ruke, neovisno o radnim nedjeljama i blagdanima? Pokusati cu napraviti to sto ste mi savjetovali. Istina duzna svota je mala i njemu vjerojatno smjesna, ali ja sam te novce posteno zaradila. Smatram da se trebam boriti za njih a i za svoj cisti obraz jer on na takvim nama malima zgrce ogromne pare.

Puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U cijelosti ostajem kod svojeg odgovora da morate uvijek traziti ono sto Vam po zakonu pripada. Dio koji ste dobivali na ruke, nazalost, po svojoj prilici iz prilozenog, mozete zaboraviti, medjutim, za cijeli 10. mjesec trebate primiti gotovo identican iznos place koju ste primali do odlaska sa radnog mjesta. Iznos moze malo varirati, ali to nije bitno. Isto tako, pripada Vam i odredjena naknada i za 3 dana u 11. mjesecu. Takodjer, ako Vam je poslodavac isplatio manji iznos od onog koji ste trebali dobiti, to je sasvim sigurno vidljivo iz Vasih izvadaka sa Vaseg tekuceg racuna, te usporedbom sa ugovorenim iznosom u Ugovoru o radu te platnim listama dolazite do neisplacene razlike koju ce Vam sud dosuditi, jer svi dokazi govore u Vasu korist, osim onog dijela kojeg ste dobivali na ruke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija