Jump to content

Pravo prolaza vs. javni put?


anonimno

Preporučene objave

Molim vas za odgovor razumljiv laiku.

 

Imam česticu 10 metara udaljenu od kraja ucrtanog javnog puta. između mene i puta je druga čestica. Kao alternativu produženju postojećeg javnog puta, što smo mi zahtjevali od susjeda, ponuđeno nam je pravo služnosti ili prolaza, preko dijela tog terena između nas i puta. To mi nije rekao taj susjed, nego nas je savjetovao drugi susjed koji je navodno negdje imao taj slučaj.

Mi smo laici, i ja i susjed, pa vas molim objašnjenje šta to znači za nas, koja prava i do kada mi imamo, a što to znači za vlasnika te druge čestice. Želim da prije potpisivanja ičega i on i ja znamo na čemu smo, jer i on i ja želimo prodati terene, pa nas zanima kako će se to odraziti na cijene zemljišta, prava, mogućnosti u budućnosti (radi se o potencijalnim građevinskim terenima)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne mozete ishoditi gradjevinsku dozvolu ako nemate pristup javnom putu bilo neposredno bilo preko nuznog prolaza.

ako sagradite nikada necete moci legalizirati ako nema naprijed navedenog.

zato provjerite da li se moze graditi i ako nemate neposredan pristup javnom putu.

moje misljenje je da je to jako bitno.

napominjem da je od 2004. g. gradjenje bez gradjevinske kazneno djelo pa vam je i to riskir, a i za gradjevinare

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako Vi morate imati sa parcele izlaz na javnu povrsinu, ili nema nikakve gradevinske u buducnosti,posto je uvijet da je izlaz na javni put ,ako nema gradevinske dozvole PO NOVOM ZAKONU nije moguce dobiti nikakve komunalije,,struju vodu i plin na jjednostavnije vam je da se dade (proda) gradu taj put ili MORATE biti suvlasnik puta sa tim susijedom koji ima tu cesticu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

prvo odite do ureda vidjeti da li se moze sa sluznosti puta na vasoj nekretnini graditi ili je nuzno da imate neposredni prilaz javnom putu.

kada dobijete odgovor na to onda cemo razgovarati dalje o potrebi otvaranja nuznog prolaza

U svakom slucaju za bilo sto da gradite na parceli legalno trebate imati osiguran pristup na javnu površinu da li neposredno ili putem prava sluznosti.

Ako je putem prava sluznosti, onda nakon sto se dogovorite sa susjedom preko kojeg dobivate pravo sluznosti, ovl.arhitekt vam treba napraviti idejno rjesenje s kojim podnosite zahtjev za izdavanje lokacijske dozvole i to putem prava sluznosti ako Vam to dozvoli zupanijski ured.

Kad ishodite lokacijsku trebate geodeta za izradu parcelacijskog elaborata na temelju lokacijske.

Kad to sredite onda idete na gradjevinsku dozvolu i to bi bilo to....Dug put Vas ocekuje, ali bolje legalno i tako nego na crno i nikako jer mozete imati samo problema i koji su jako jako skupi i nedozvoljeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali opet Vas pitam, gradili mi ili ne gradili, šta to znači za teren preko kojeg se prolazi?

 

Dakle bitno mi je

- da li taj čovjek mora raditi parcelaciju tog komada preko kojeg prolazimo da bi prema nekom trećem bilo jasno moje pravo da tuda prolazim (ako mora to kidati, ne dolazi u obzir)

Ima li još nešto šta je bitno za njega osim da to ostaje njegovo vlasništvo, ja mu plaćam naknadu za prolazak, i on i budući korisnici ne mogu na tom dijelu staviti ogradu, dakle ne smiju meni zapriječiti prolaz.

 

Zanemarite mogućnost gradnje, kako objasniti čovjeku koji je neuk, da nešto može i dalje biti njegovo vlasništvo, a da ja imam pravo na to kao da je moje, tj pravo prolaza?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

ali opet Vas pitam, gradili mi ili ne gradili, šta to znači za teren preko kojeg se prolazi?

 

Dakle bitno mi je

- da li taj čovjek mora raditi parcelaciju tog komada preko kojeg prolazimo da bi prema nekom trećem bilo jasno moje pravo da tuda prolazim (ako mora to kidati, ne dolazi u obzir)

Ima li još nešto šta je bitno za njega osim da to ostaje njegovo vlasništvo, ja mu plaćam naknadu za prolazak, i on i budući korisnici ne mogu na tom dijelu staviti ogradu, dakle ne smiju meni zapriječiti prolaz.

 

Zanemarite mogućnost gradnje, kako objasniti čovjeku koji je neuk, da nešto može i dalje biti njegovo vlasništvo, a da ja imam pravo na to kao da je moje, tj pravo prolaza?

Oprostite ali mislim da Vi sami ne shvacate o cemu se radi kod pravo sluznosti? :-?:-?:-?

Kad pitate sto se dogadja s terenom preko kojeg se prolazi i da li taj susjed treba platiti parcelaciju pristupnog puta na njegovom terenu?

:-?:-?:-?

Teren susjeda ostaje tamo gdje, a taj susjed Vam je bitam jer Vam treba dati svoju suglasnost i dozvolu da idete preko njegovog terena i to se zove pravo sluznosti? Dakle kad se Vi dogovorite i ugovorite medjusobno i napismeno s tim susjedom da Vam dozvoljava da idete prek njegovog terena, onda Vi radite i placate lokacijsku dozvolu za taj put-pravo sluznosti, a kad bude gotova lokacijska,

onda vam geodet radi parcelaciju, a na temelju iste prethodne lokacijske i isto tak prethodnog Ugovora sa susjedom o pravu sluznosti puta prek njegovog terena....Razumjete sada? :roll: :roll:

Nemorate vi nista graditi :čekić: na vasoj parceli, ali morate doci na svoju parcelu s javne povrsine i ak nemrete direktno onda preko drugog terena putem prava sluznosti -indirektno.

Shodno tome trebali bi biti sretni :-D da Vam susjed uopce dozvoli da idete preko njegovog terena, a ne

da Vam on jos i placa parcelaciju koja Vama treba?!

Dakle Vama je u interesu da dobite pravo sluznosti,

a ne njemu, susjed Vam radi ustupak koji pismeno uglavite Ugovorom kad se dogovorite i onda idete u postupke ishodjenja...majstore. Pozdrav :-o :clap:

Drugim rijecima Vi bi se trebali :klanjam: :klanjam: svojem susjedu... :cool2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani alfaro,

 

 

Zahvaljujem na odgovoru, iako ste me napali kao da sam zadnji idiot.

 

Vec sam spomenula da cemo susjedu platiti naknadu, a nigdje nisam spomenula da ocekujem da on plati parcelaciju, vec sam pitala da li se parcelacija za taj komadic terena MORA raditi, tj da li se on fizicki mora odvojiti, ili u zk ulosku moze pisati teret "pravo prolaza preko juznog dijela ogranicenog tim i tim, ili skica u prilogu" .

 

Kazete da se susjedu trebam klanjati. Zasto? Istom tom susjedu cu ja, osim naknade u iznosu njegove prodajne cijene, na sto drugih strana izaci u susret, pa samo zato sto je netko pristao na nesto ne znaci da je uhvatio Boga za bradu.

 

ja cu u medjuvremenu provjeriti moze li se graditi temeljem sluznosti puta, pa me ono gornje pitanje zanima iz cisto prakticnih razloga.

 

eto, unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo, za pravo služnosti puta ne treba se raditi parcelacija. U ugovoru se navede što je preciznije moguće linija puta, npr. na ?? čest.zem. (poslužnoj nekretnini) osniva se pravo služnosti puta (prolaza, kolnog prolaza - sve su to različite služnosti, pa ako mislite koristiti taj put i za prolaz autom onda i to treba definirati), put je širine 4 m koji ide uz sjevernu granicu iste čest.zem. , a proteže se od ruba ?? čest.zem (povlasne nekretnine, vaše u ovom slučaju) do javnog puta katastarske oznake ?? čest.zem. Služnost se može osnovati na određeno i na neodređeno vrijeme, te bez obzira na promjene vlasnika služnost ostaje na vrijeme koje je određeno ugovorom, pod uvjetom da se služnost upiše u Zemljišnoj knjizi. Za upis u zem.knj. vam je potrebna "clausula intabulandi" tj. da vlasnik poslužne nekretnine (preko koje ide služnost) izričito dozvoli upis služnosti u zem.knj. te ovjera kod jav. bilj. Kod ugovaranja služnosti stranke mogu dogovoriti sve što nije protivno zakonu, pa tako i uvjete raskida, odnosno sve što smatrate potrebnim.

Što se tiče prostornih planova i mogućnosti gradnje, svaki plan određuje ili

- NEPOSREDAN pristup na javno-prometnu površinu, pa u tom slučaju parcela na kojoj se gradi mora graničiti s javno-prometnom površinom, služnost do j.p. pov. ne smatra se neposrednim pristupom,

ili

- pristup na j.p.pov. u kojem slučaju parcela s j.p.pov. može biti povezana sa služnosti,

ovo pišem, jer ste pitali za mogućnost utjecaja na cijenu u slučaju prodaje parcela. Cijena vaše parcele će svakako biti manja ako ugovorite služnost, a planom je određen neposredan pristup na parcelu. Cijena poslužnoj nekretnini može biti manja jedino ako kupcu te parcele bude taj dio parcele bitan za nešto (npr. za garažu, vrt...) jer on onda nema pravo na dijelu parcele na kojem se nalazi služnost ništa poduzimati (pod uvjetom da je služnost upisana u zem.knj.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Postovani alfaro,

Zahvaljujem na odgovoru, iako ste me napali kao da sam zadnji idiot.

Vec sam spomenula da cemo susjedu platiti naknadu, a nigdje nisam spomenula da ocekujem da on plati parcelaciju, vec sam pitala da li se parcelacija za taj komadic terena MORA raditi, tj da li se on fizicki mora odvojiti, ili u zk ulosku moze pisati teret "pravo prolaza preko juznog dijela ogranicenog tim i tim, ili skica u prilogu" .

eto, unaprijed zahvaljujem

Postovana anonima

Prije svega mi je zao ako ste moj savjet shvatili kao napad na sebe, ali vjerujte nije mi bila namjera niti je to moj stil ili kodex ponasanja? posebno ne ovako kako sto ste to vi napisali u nastavku vase postane recenice: "Zahvaljujem na odgovoru,....pa do kraja vase recenice." nikako se nemogu sloziti, a to sto vi to tako dozivljavate vas je problem a ne moj.

 

Nadalje, vezano za ovaj problem neposrednog i posrednog puta -putem sluznosti koji autorizira Alfaro, u potpunosti stoji iza toga sto je postano do sada i dalje, jer prije svega zeli vam Alfaro pomoci i drugima i zato jer je to tako i u zakonstoj regulativi i u praksi, vec vidjeno i tako odradjeno.

Razumjete me, nebi to bilo postano da se osoba s tim problemima koje rjesava i inace u poslu i na koje vam odgovara tako i na taj nacin kako vam je prezentirano, dakle sve na taj nacin, ne susrece u svojem poslovanju. Vas je problem ili odluka da li ce te vi to napraviti ili ne kako vam je napisano, ali je sigurno to tako i u zivotu kako je napisano.

Toliko zahvaljujem na razumjevanju.

Pozdrav :coffe: :hekla:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija