Jump to content

Zamjena parcela


anonimno

Preporučene objave

Ovako - radi uskladjivanja stanja u katastru i zemljisnoj knjizi, susjedi i mi trebali bi, u dogovoru, zamjeniti parcele (mi njima ustupiti jedan svoj dio, a oni nama jedan svoj dio). Da li se u tom slucaju mora platiiti nekakav porez? Da li je takova zamjena moguca kao zamjena ili ustupanje ili to treba rijesiti darovnim ugovorima?

 

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako zamjenjujete suvlasničke dijelove u nekretninama, onda je to razvrgnuće suvlasničke zajednice i porez se ne plaća. ako mijenjate parcele (ja ti dam ovu, a ti meni ovu drugu), bez obzira sklapa li se ugovor o zamjeni ili se nekretnine daruju, porez se plaća, osim ako niste srodnici u pravoj liniji (npr. djed-otac-sin-unuk).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

o tome vam upravo govori gornji odgovor - možete tražiti oslobođenje od plaćanja poreza ako razvrgavate suvlasništvo - npr. vi i vlasnik susjedne parcele ste vlasnici svaki u 1/2 dvije parcele koje su jedna do druge. dogovorite se koji dio koji od vas uzima na način da svaki od vas ima po jednu cijelu česticu 1/1

e tu se može tražiti oslobođenje:

 

osobe koje stječu određene posebne dijelove nekretnine razvrgnućem suvlasništva ili pri diobi zajedničkog vlasništva nekretnina, do iznosa vrijednosti njihovog suvlasništva, odnosno zajedničkog vlasništva prije razvrgnuća.

 

ako se ne radi o suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu ništa od oslobođenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija