Jump to content

Prvo kupnja gradilista, a onda kuce - porezno pitanje


anonimno

Preporučene objave

Molim pojasnjenje:

 

Djevojka i ja kupujemo gradiliste (920m2) i to nam je prva nekretnina

kojom rjesavamo stambeno pitanje, znaci oslobodjeni smo placanja

poreza za nju.

 

Da li mogu samo ja biti vlasnik te nekretnine i osloboditi se dijela poreza,

a djevojka onda kupi kucu (planiramo montaznu, znaci imati cemo ugovor

za kompletnu kucu i ona bi bila navedena kao kupac) i osobodi se poreza

na tu kucu?

 

Da li je to moguce?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, predmet oslobođenja od poreza u ovom slučaju je nekretnina, dakle radi se o oslobođenju od poreza na nekretninu. Na zemlju, ili sve što je sa zemljom povezano. Prilikom kuće na nju ćete platiti porez na dodanu vrijednost, budući da kupujete proizvod. Tek ugradnjom, postavljanjem na teren ona postaje sastavni dio nekretnine, mora se ucrtati u katastarske skice, upisati u zemljišne knjige i onda je ona nekretnina.

Da ste kupili teren sa kućom, biili biste oslobođeni poreza na teren s kućom.

Valjda ste shvatili, pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet ću vam odgovoriti isto,

 

Predmet oslobođenja od poreza u vašem slučaju je nekretnina, a oslobađate se plaćanja POREZA NA PROMET NEKRETNINAMA. Dakle, budući da na kuću nećete platiti porez na promet nekretninama, ne možete ni biti oslobođeni. Za zemljište vam je anonimni već rekao, oslobođeni ste poreza na 600 m2 (ja nisam čitala detaljno).

 

PDV biste mogli vratiti da registrirate gospodarski subjekt (obrt, d.O.o.) i upišete se kao obveznik PDV-a, ishodujete građevinsku dozvolu za poslovni ili poslovno-stambeni objekt, te onda dignete (sastavite) kuću. Ali, opet se PDV kao pretporez priznaje samo u onom dijelu koji je namijenjen poslovnoj namjeni. Dakle ako poslovni dio kuće stoji 122 000 kn možete vratiti 22 000 kn.

Ali to su dubioze, ovo sam napisala samo da shvatite da se radi o drugoj vrsti poreza, gdje teret plaćanja poreza pada na leđa građana, koji su krajnji potrošači, i nemaju mogućnost povrta PDV-a, dok gospodarski subjekti mogu prebijati i vraćati PDV. O porezima bi svaki građanin RH morao znati daleko više nego što sada znaju. To nije kritika na Vaš račun, već zaključak o općem stanju informiranosti nacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija